REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Patrycja Dados
Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia
Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja jest próbą sprostania obecnym potrzebom służby wojskowej w warunkach w pełni profesjonalnych sił zbrojnych i wprowadza ponad 70 zmian w zakresie powoływania do zawodowej służby wojskowej, przebiegu tej służby, uprawnień i obowiązków służbowych żołnierzy zawodowych oraz ich uposażeń. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich.

Autopromocja

Zmiany w mianowaniu żołnierzy

Stanowiska służbowe oficerów młodszych i szeregowych przypisano do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów do trzech. Oficerowie młodsi mają możliwość zaszeregowania do wyższego stopnia wojskowego i do wyższej grupy uposażenia już po 3 latach służby. Dzięki temu mogą być mianowani na wyższy stopień bez konieczności zmiany stanowiska służbowego.

Ponadto wprowadzono możliwość przeniesienia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w przypadku likwidacji stanowiska przez niego zajmowanego. Podobnie w sytuacji przeniesienia żołnierza do rezerwy. W związku z nowelizacją żołnierz ma możliwość powrotu z rezerwy także na niższe stanowisko i tylko za swoją zgodą.

Zobacz również: Zmiany w Karcie Nauczyciela w 2014 roku

Kodeksowe uprawnienia pracownicze żołnierzy

Dotychczasowe przepisy nakładały na dowódcę jednostki wojskowej obowiązek kierowania żołnierza zawodowego do komisji lekarskiej każdorazowo po 3 miesięcznej nieobecności. Obecnie z obowiązku tego zwolniono żołnierzy-kobiety ciężarne. Ponadto dla żołnierzy zawodowych przewidziano urlop ojcowski na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. Otrzymali także prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeżeli zostali zwolnieni ze służby przed wejściem w życie nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w emeryturach i rentach żołnierzy zawodowych

Byli żołnierze, którzy w związku ze służbą poza granicami państwa doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu mogą wystąpić do MON z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej. W związku z powyższym podstawą wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej należnej żołnierzowi będzie pełna kwota uposażenia należnego mu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, bez względu na fakt, czy w ostatnich miesiącach służby przebywał na urlopie wychowawczym lub pozostawał poza miejscem pełnienia służby.

Zniesienie kadencyjności, dodatki motywacyjne

Kolejną zmianą jest zniesienie kadencyjności u podoficerów i oficerów, a wprowadzenie dodatków motywacyjnych dla podoficerów.

Łagodniejsze skutki niezłożenia oświadczenia majątkowego

Ponadto złagodzono przepisy o niezłożeniu oświadczenia majątkowego przez żołnierzy. Przed nowelizacją żołnierz za niezłożenie oświadczenia był zwalniany automatycznie ze służby. Obecnie przełożony powinien wszcząć najpierw postępowanie dyscyplinarne.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2014 roku.

Polecamy serwis: Stosunek pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA