REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Patrycja Dados
Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia
Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja jest próbą sprostania obecnym potrzebom służby wojskowej w warunkach w pełni profesjonalnych sił zbrojnych i wprowadza ponad 70 zmian w zakresie powoływania do zawodowej służby wojskowej, przebiegu tej służby, uprawnień i obowiązków służbowych żołnierzy zawodowych oraz ich uposażeń. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich.

Zmiany w mianowaniu żołnierzy

Stanowiska służbowe oficerów młodszych i szeregowych przypisano do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów do trzech. Oficerowie młodsi mają możliwość zaszeregowania do wyższego stopnia wojskowego i do wyższej grupy uposażenia już po 3 latach służby. Dzięki temu mogą być mianowani na wyższy stopień bez konieczności zmiany stanowiska służbowego.

Ponadto wprowadzono możliwość przeniesienia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w przypadku likwidacji stanowiska przez niego zajmowanego. Podobnie w sytuacji przeniesienia żołnierza do rezerwy. W związku z nowelizacją żołnierz ma możliwość powrotu z rezerwy także na niższe stanowisko i tylko za swoją zgodą.

Zobacz również: Zmiany w Karcie Nauczyciela w 2014 roku

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kodeksowe uprawnienia pracownicze żołnierzy

Dotychczasowe przepisy nakładały na dowódcę jednostki wojskowej obowiązek kierowania żołnierza zawodowego do komisji lekarskiej każdorazowo po 3 miesięcznej nieobecności. Obecnie z obowiązku tego zwolniono żołnierzy-kobiety ciężarne. Ponadto dla żołnierzy zawodowych przewidziano urlop ojcowski na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. Otrzymali także prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeżeli zostali zwolnieni ze służby przed wejściem w życie nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w emeryturach i rentach żołnierzy zawodowych

Byli żołnierze, którzy w związku ze służbą poza granicami państwa doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu mogą wystąpić do MON z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej. W związku z powyższym podstawą wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej należnej żołnierzowi będzie pełna kwota uposażenia należnego mu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, bez względu na fakt, czy w ostatnich miesiącach służby przebywał na urlopie wychowawczym lub pozostawał poza miejscem pełnienia służby.

Zniesienie kadencyjności, dodatki motywacyjne

Kolejną zmianą jest zniesienie kadencyjności u podoficerów i oficerów, a wprowadzenie dodatków motywacyjnych dla podoficerów.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Kup książkę:

Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Łagodniejsze skutki niezłożenia oświadczenia majątkowego

Ponadto złagodzono przepisy o niezłożeniu oświadczenia majątkowego przez żołnierzy. Przed nowelizacją żołnierz za niezłożenie oświadczenia był zwalniany automatycznie ze służby. Obecnie przełożony powinien wszcząć najpierw postępowanie dyscyplinarne.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2014 roku.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Polecamy serwis: Stosunek pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA