Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta
REKLAMA
REKLAMA
Kogo obowiązują przepisy o zawieszeniu emerytury?
Przepisy dotyczące zawieszalności lub ograniczenia wypłaty świadczeń emerytalnych umieszczone są w artykułach 103-104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zw. dalej ustawą emerytalną).
REKLAMA
Przepisy ograniczające kwotę możliwych do uzyskania przychodów obowiązują tylko tych emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Jeżeli emeryt osiągnął wiek emerytalny, może zarobkować bez ograniczeń.
PRZYKŁAD
Data urodzenia emerytki to 5 grudnia 1953 r. Na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej jej wiek emerytalny wynosi 60 lat i 4 miesiące. Emerytka w grudniu ubiegłego roku ukończyła 60 lat. W związku z powyższym od 5 kwietnia 2014 r. będzie mogła zarobkować bez ograniczeń.
Zobacz również: Przystąpienie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego
Pytanie, jak ustalić, czy emeryt osiągnął już ten wiek. Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny ustala się na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej. Docelowo ma wynieść 67 lat, ale dla kobiet urodzonych przed 30 września 1973 r. oraz dla mężczyzn urodzonych przed 30 września 1953 r. ustalony jest indywidualnie zależnie od daty urodzenia.
PRZYKŁAD
Dla kobiet urodzonych od dnia 1 lipca 1959 r. do 30 września 1959 r. wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 3 miesiące. Z kolei dla mężczyzn urodzonych w okresie od dnia 1 stycznia 1949 r. do dnia 31 marca 1949 r. – 65 lat i 5 miesięcy.
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub pomniejszeniu w razie osiągania przychodu z zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a nawet z działalności wykonywanej za granicą.
Zawieszenie wypłaty emerytury
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne
Przez przychód rozumie się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Do przychodu zalicza się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego, wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, jeśli emeryt kontynuuje pracę wykonywaną przed nabyciem prawa do emerytury, bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą.
Zmniejszenie świadczenia emerytalnego
Z kolei w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale niższej niż 130 %, świadczenie emerytalne ulega jedynie zmniejszeniu. Kwota emerytury zmniejsza się o tyle, o ile przychód emeryta przekracza 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie o więcej niż wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia, określona w przepisach (art. 104 ustęp 8 ustawy emerytalnej).
PRZYKŁAD
Emeryt, którego chce zatrudnić pewien pracodawca nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego. Jaki przychód może osiągnąć emeryt, aby jego emerytura nie uległa zmniejszeniu? Przychód musi być niższy od 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy.
Częściowa zawieszalność świadczenia
Przepisy przewidują także możliwość częściowej zawieszalności świadczenia dla:
- emerytów, którzy powszechny wiek emerytalny osiągnęli w trakcie trwania roku kalendarzowego oraz
- osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez część roku emerytura nie była im wypłacana.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat