REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Patrycja Dados
Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta. /Fot. Fotolia
Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

Kogo obowiązują przepisy o zawieszeniu emerytury?

Przepisy dotyczące zawieszalności lub ograniczenia wypłaty świadczeń emerytalnych umieszczone są w artykułach 103-104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zw. dalej ustawą emerytalną).

Przepisy ograniczające kwotę możliwych do uzyskania przychodów obowiązują tylko tych emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Jeżeli emeryt osiągnął wiek emerytalny, może zarobkować bez ograniczeń.

PRZYKŁAD

Data urodzenia emerytki to 5 grudnia 1953 r. Na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej jej wiek emerytalny wynosi 60 lat i 4 miesiące. Emerytka w grudniu ubiegłego roku ukończyła 60 lat. W związku z powyższym od 5 kwietnia 2014 r. będzie mogła zarobkować bez ograniczeń.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Zobacz również: Przystąpienie ubezpieczonego do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie, jak ustalić, czy emeryt osiągnął już ten wiek. Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny ustala się na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej. Docelowo ma wynieść 67 lat, ale dla kobiet urodzonych przed 30 września 1973 r. oraz dla mężczyzn urodzonych przed 30 września 1953 r. ustalony jest indywidualnie zależnie od daty urodzenia.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dla kobiet urodzonych od dnia 1 lipca 1959 r. do 30 września 1959 r. wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 3 miesiące. Z kolei dla mężczyzn urodzonych w okresie od dnia 1 stycznia 1949 r. do dnia 31 marca 1949 r. – 65 lat i 5 miesięcy.

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub pomniejszeniu w razie osiągania przychodu z zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a nawet z działalności wykonywanej za granicą.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zawieszenie wypłaty emerytury

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne


Przez przychód rozumie się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Do przychodu zalicza się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego, wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, jeśli emeryt kontynuuje pracę wykonywaną przed nabyciem prawa do emerytury, bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą.

Zmniejszenie świadczenia emerytalnego

Z kolei w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale niższej niż 130 %, świadczenie emerytalne ulega jedynie zmniejszeniu. Kwota emerytury zmniejsza się o tyle, o ile przychód emeryta przekracza 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie o więcej niż wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia, określona w przepisach (art. 104 ustęp 8 ustawy emerytalnej).

PRZYKŁAD

Emeryt, którego chce zatrudnić pewien pracodawca nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego. Jaki przychód może osiągnąć emeryt, aby jego emerytura nie uległa zmniejszeniu? Przychód musi być niższy od 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy.

Częściowa zawieszalność świadczenia

Przepisy przewidują także możliwość częściowej zawieszalności świadczenia dla:

  • emerytów, którzy powszechny wiek emerytalny osiągnęli w trakcie trwania roku kalendarzowego oraz
  • osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez część roku emerytura nie była im wypłacana.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

    Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

    Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

    Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

    Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

    Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

    PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

    Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    REKLAMA

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    REKLAMA