REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Magdalena Przepiórka
Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach. /Fot. Fotolia
Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę. Za pracę w szczególnych warunkach uważa się pracę związaną z czynnikiem ryzyka, która w miarę zwiększania czasu jego działania może powodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

Praca w szczególnych warunkach

Zasady nabywania prawa do wcześniejszej emerytury oraz wykaz prac w szczególnych warunkach zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U.2008.237.1656).

Pracami w szczególnych warunkach są prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Są to więc prace związane z czynnikami ryzyka, które w miarę zwiększania czasu ich działania mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Praca w szczególnych warunkach a praca o szczególnym charakterze

Wcześniejsza emerytura przysługuje również pracownikom wykonującym pracę o szczególnym charakterze. Nie można jednak mylić pracy w szczególnych warunkach z pracą o szczególnym charakterze. Ustawodawca bowiem wyraźnie je rozgraniczył. Przy pracach w szczególnych warunkach akcent został położony na czynniki ryzyka, które mogą skutkować uszkodzeniem ciała, natomiast przy pracach o szczególnym charakterze akcent został położony na prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej (tak Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 października 2010 r., II SA/Bd 837/2010, LexPolonica nr 2810517).

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Wykaz prac w szczególnych warunkach

Wykaz prac w szczególnych warunkach został zawarty w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych. Jest to katalog zamknięty. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 19 października 2010 r. (II SA/Bd 851/2010, LexPolonica nr 2519819) uznał, że nie potrzeba badać, czy każda z rodzaju prac wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy spełnia wymogi definicji prac w szczególnych warunkach. To z woli ustawodawcy określone prace zostały zaliczone do prac w szczególnych warunkach. Cech pracy „szczególnych warunkach” nie mogą posiadać inne prace, nawet, gdy sposób ich wykonywania i ich jakość może obniżyć się z wiekiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Świadczenie przedemerytalne

Przykład

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Pracami w szczególnych warunkach są m.in.: prace pod ziemią bezpośrednio przy drążeniu tuneli w górotworze, prace nurka lub kesoniarza, prace w komorach hiperbarycznych, prace fizyczne ciężkie bezpośrednio przy przeładunku w ładowniach statku, prace rybaków morskich, prace na statkach żeglugi morskiej, prace na morskich platformach wiertniczych, prace w pomieszczeniach o narzuconej technologią temperaturze powietrza poniżej 0 °C, prace tancerzy zawodowych związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

Warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu prace w szczególnych warunkach, co do zasady przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
  • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach wynoszący co najmniej 15 lat;
  • osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
  • ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
  • przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach, tj. przed dniem wejścia w życie reformy emerytalnej;
  • po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach;
  • nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Zobacz także: Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    REKLAMA

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA

    Strajk lekarzy w Portugalii

    Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

    Shutdown dla urzędników w USA?

    Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

    REKLAMA