| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi od 1 stycznia 2014 roku 1 680,00 zł (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku z dnia 11 września 2013 roku, Dz. U. z 2013 r. poz. 1074 i Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 roku, Dz. U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.).

Ustalenie i zagwarantowanie pracownikowi wynagrodzenia na minimalnym poziomie oznacza zaliczenie (zsumowanie) wszelkich wypłacanych przez pracodawcę za dany miesiąc świadczeń. Ich przykładowy katalog określa statystyka zatrudnienia i wynagrodzeń dla wynagrodzeń osobowych Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nią wynagrodzenia i inne świadczenia z tytułu pracy, wypłacane lub wydawane w naturze (odpowiednio przeliczone) to w szczególności wynagrodzenia zasadnicze (w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej), dodatki za staż pracy lub inne (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy, premie oraz nagrody regulaminowe i uznaniowe, wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz nie wynikające z zakresu czynności, dopłaty (dodatki) wyrównawcze, wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawców (wynagrodzenia za urlopy wypoczynkowe i dla poratowania zdrowia, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas przestoju nie zawinionego przez pracownika i inne), ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne, świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), świadczenia odszkodowawcze (np. w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia, świadczenia wyrównawcze wypłacane pracownikom, którzy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu). Do wynagrodzeń osobowych nie zalicza się natomiast wynagrodzeń z tytułu rozporządzania przez pracowników prawami autorskimi do utworów stworzonych w ramach stosunku pracy. 

Zobacz również serwis: Składniki wynagrodzenia

Ponadto, przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia nie uwzględnia się takich składników jak nagroda jubileuszowa, odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czytaj także

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę. /Fot. Fotolia
Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę. /Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK