| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Zmiany w emeryturach 2014

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

● Osoby oszczędzające w OFE same zdecydują o miejscu odkładania pieniędzy na starość
● Ubezpieczeni zainteresowani kontynuowaniem ubezpieczenia w OFE muszą złożyć oświadczenie
● Wysokość dobrowolnych wpłat na IKZE zależy od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce

Osoby zbierające na przyszłe emerytury nie będą musiały obowiązkowo wpłacać składek do otwartych funduszy emerytalnych. Już 1 lutego wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Poczynając od 1 kwietnia tego roku przez cztery kolejne miesiące ubezpieczeni obowiązkowo opłacający składki emerytalne będą musieli podjąć decyzję co do przyszłości swoich oszczędności.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Konieczne oświadczenie

Po zmianach każdy członek OFE lub osoba rozpoczynająca pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym wchodząca do systemu ubezpieczeniowego, nabywa prawo do samodzielnego wyboru sposobu oszczędzania na starość. Do wyboru są dwa warianty. Pierwszy umożliwia przekazywanie składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru bezpośrednio na specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie nie musi nic deklarować ani składać żadnego oświadczenia woli. Ustawodawca bowiem przyjął, że brak decyzji jest traktowany jako zgoda na przekazywanie części składek do ZUS. Inaczej jest w przypadku osób zdecydowanych na dalsze kontynuowanie oszczędzania na starość w filarze kapitałowym. Ubezpieczeni zainteresowani takim rozwiązaniem muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie. Po raz pierwszy będzie to można zrobić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Treść dokumentu wraz z aktualnym wykazem wszystkich funkcjonujących funduszy przygotuje Rada Ministrów. Taki dokument będzie można składać zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci dokumentu elektronicznego. W tym ostatnim przypadku taki e-dokument musi spełniać warunki określone w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 262). Możliwe jest także przekazanie informacji o oszczędzaniu w funduszu za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Zasady zakładania i korzystania z niego określa ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2013 r. poz. 235). Możliwe jest także uwierzytelnienie takiego oświadczenia woli za pośrednictwem systemów teleinformatycznych udostępnionych bezpłatnie przez ZUS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »