| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Czy nowi pracownicy muszą wybrać fundusz

W lutym absolwent liceum kończy specjalistyczny kurs zawodowy. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego kwalifikacje planuje rozpocząć pracę na podstawie umowy o pracę. Jego przyszły pracodawca poinformował go, że osoby, które wcześniej zatrudniał, same musiały wybrać OFE. Jeśli zaś tego nie zrobiły, to ZUS losował ich do przypadkowego funduszu. Czy teraz może zrezygnować z oszczędzania w funduszu?

TAK

Od 1 lutego tego roku zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające dobrowolność oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych. Osoby ubezpieczone mogą samodzielnie podjąć decyzję, czy składka w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być przekazywana do OFE czy na subkonto w ZUS. Zdecydować o tym można wyłącznie w okresie okienek transferowych, od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r., następnie w okresie tych samych miesięcy w 2016 r., a następnie co 4 lata. W okienkach transferowych będzie można zmienić swoją poprzednią decyzję o sposobie przekazywania składek do OFE czy na subkonto lub odwrotnie. Umożliwi to dokonywanie wyboru oraz podejmowanie decyzji przez członków OFE o przekazywaniu składki albo nadal do funduszu, albo na subkonto lub odwrotnie oraz ewentualną zmianę poprzedniej decyzji.

W tym konkretnym przypadku osoba planująca rozpoczęcie pracy w marcu może już skorzystać z możliwości samodzielnego wyboru miejsca odkładania części środków na starość. Jeśli ubezpieczony zdecyduje się na oszczędzanie w OFE, to w okresie pierwszych miesięcy podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu powinien podpisać umowę z OFE. Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem. Ta grupa osób, które rozpoczynają pracę w lutym lub w marcu, będzie mieć cztery miesiące na podjęcie decyzji.

Podstawa prawna:

Art. 5 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1717).

Czy rozpoczynający pracę w lutym będzie losowany

Absolwent wyższej uczelni ekonomicznej rozpoczyna pracę zawodową. Umowa opiewa, że jego pierwszym dniem pracy będzie 3 lutego. Jego pracodawca przygotował już wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia go do ubezpieczenia społecznego. Czy taka osoba będzie uczestniczyć w losowaniu do OFE? 

bozena.wiktorowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK