Dla kogo emerytury mundurowa
Emerytury mundurowe są wypłacane funkcjonariuszom Policji i wszystkich służb mundurowych, których zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochrona obywateli. Do kręgu tych osób, oprócz policjantów, należą funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służby Więziennej.
Waloryzacja
Emerytury oraz podstawy wymiaru emerytur podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że waloryzacja, obejmuje emerytury i renty osób którym prawo do świadczenia ustalono przed dniem 1 marca.
reklama
reklama
W związku z faktem, iż wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie, według rządowych szacunków świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że emeryci nie mają co liczyć na duże podwyżki.
Staż pracy
Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
Jak podał Sąd Najwyższy (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 23.11.1999 r., II UKN 213/99, LexPolonica nr 344127) okresy wykonywania zatrudnienia w ramach stosunku pracy nie są uwzględniane do stażu służby warunkującego przyznanie prawa do emerytury policyjnej.
Zobacz:Wysokość emerytury w 2014 roku
Nowelizacja
Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy, które zdaniem ustawodawcy mają na celu zachęcenie funkcjonariuszy do dłuższej aktywności zawodowej. Służby mundurowe i tak posiadają uprzywilejowany system emerytalny w stosunku do reszty społeczeństwa, co w obecnych realiach nie znajduje akceptacji społecznej. Po wprowadzonych zmianach funkcjonariusze i żołnierze zawodowi, pozostający w służbie w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy mają prawo wyboru między obowiązującym a nowym systemem emerytalnym. Wybór systemu emerytalnego powinien nastąpić przy tym najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia emerytalnego do organu emerytalnego.