REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumentacja kadrowa, Rozliczanie czasu pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O czym pracodawca musi informować pracowników

Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie.

Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.

Przebieg czynności kontrolnych - uprawnienia inspektora kontroli ZUS

Prowadząc postępowanie, inspektor kontroli ZUS dysponuje szerokim, zakresem uprawnień. Sprawdzając prawidłowość rozliczeń płatnika, może badać całą związaną z zakresem kontroli dokumentację finansową, księgową, płacową, osobową. Ma również prawo przesłuchiwać płatnika oraz świadków, a jeżeli przedsiębiorca zalega w płatnościach z tytułu składek – dokonywać oględzin składników majątku dla potrzeb postępowania egzekucyjnego.

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Inspektor PIP w zakładzie pracy – prawa i obowiązki pracodawcy

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika

W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV

Pracodawcy nie wymagają od kandydatów do pracy podawania w CV informacji na temat stanu cywilnego. Co więcej – firmy nie mają prawa domagać się takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu. Mimo to 40 proc. CV, którymi dysponuje portal praca.pl, zawiera informacje na temat stanu cywilnego. Kandydaci rubrykę tę wypełniają dobrowolnie.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne

Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy.

Zwolnienia od pracy

Czy pracownicy, którym przysługuje urlop okolicznościowy, przedstawiają pracodawcy akt urodzenia, zgonu itp. tylko do wglądu? Czy pracodawca może w aktach pracownika zamieścić kopię dokumentów poświadczających prawo do urlopu okolicznościowego?

Jak prowadzić dokumentację płacową pracowników

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (m.in. kart ewidencji czasu pracy, imiennych list wypłacanego wynagrodzenia) oraz akt osobowych pracowników.

Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?

Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.

Co warto wiedzieć o outsourcingu kadrowo-płacowym

Czy będzie nowe święto - apel o niepodpisywanie ustawy

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.

Jak zgłosić zastrzeżenia do protokołu kontroli

Podczas kontroli inspektorom PIP również zdarzają się pomyłki. Błędne działanie inspektora prowadzi najczęściej do powstania nieprawdziwych ustaleń. Dlatego ważne jest, aby pracodawca znał środki obrony przed nieuzasadnionymi zarzutami inspektora pracy.

Dzień wolny w święto Trzech Króli to pretekst do wydłużenia czasu pracy

W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.

Czy pracodawca może czasowo zmienić rozkład czasu pracy pracownika na inny, niż wynikający z regulaminu pracy

W regulaminie pracy mamy zapis wskazujący, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00. Jeden z naszych pracowników jedzie na tygodniowe targi (od poniedziałku do soboty), gdzie będzie przez te 6 dni wykonywał pracę na naszym stoisku firmowym w godzinach od 10.00 do 18.00. Czy możemy zmienić mu rozkład czasu pracy na ten tydzień w taki sposób, by pracował w innych godzinach niż zwykle oraz przez 6 dni?

Czy dwa pisma urzędowe mogą być doręczone w jednym liście

Dopuszczalne jest przesłanie kilku decyzji organu administracji publicznej w jednej przesyłce (kopercie). Odbiór tej przesyłki, udokumentowany prawidłowo sporządzonym pocztowym potwierdzeniem odbioru, skutkuje doręczeniem wszystkich decyzji znajdujących się w tej przesyłce (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lipca 2010 r., II FSK 372/09).

Święto Trzech Króli - wątpliwości Senatu co do dnia wolnego od pracy

Jak ustrzec się błędów związanych z wdrożeniem oprogramowania

Nie jest tajemnicą, że część wdrożeń systemów informatycznych nie kończy się spodziewanym sukcesem. Mniej dotkliwe będzie przekroczenie zakładanego terminu wdrożenia. Dużo bardziej zaboli nas, jeśli przekroczymy również planowany budżet. Jednak wdrożenie, które nie zrealizuje zakładanego celu, to już prawdziwa klęska. Jak zatem uchronić się przed taką sytuacją?

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Jak zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową w przypadku oddania czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych

Nasz pracownik wykonywał w okresie rozliczeniowym przez 10 godzin pracę w godzinach nadliczbowych. Zdecydowaliśmy się na oddanie mu w zamian czasu wolnego w proporcji 1 do 1,5, gdyż pracownik nie złożył wniosku o odbiór tych nadgodzin w formie czasu wolnego. Do końca okresu rozliczeniowego zdążyliśmy jednak oddać pracownikowi jedynie czas wolny w proporcji 1 do 1. Co z pozostałą częścią nieoddanego czasu wolnego? Czy możemy go udzielić w kolejnym okresie rozliczeniowym albo czy musimy zapłacić pracownikowi za godziny nadliczbowe, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Jak wybrać odpowiedni dla zakładu pracy okres rozliczeniowy

Dłuższy okres rozliczeniowy umożliwia pracodawcy rekompensatę godzin nadliczbowych czasem wolnym. W konsekwencji może on zaoszczędzić na dodatkach do wynagrodzenia, które musiałby wypłacić pracownikom w przypadkach pracy w nadgodzinach.

Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych

Od przyszłego roku zawodowi strażacy mają dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy. Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a w budżecie na 2011 r. zarezerwował na ten cel blisko 100 mln zł - poinformowało MSWiA.

Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy

Pracę w godzinach nadliczbowych dobowych można stwierdzić wtedy, gdy wiadomo, w jakim systemie czasu pracy jest wykonywana przez pracownika oraz jaki został dla niego opracowany harmonogram czasu pracy na dany okres rozliczeniowy.

Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej

Chciałbym, aby jeden z pracowników wykonywał pracę w godzinach (na przemian) od 8.00 do 16.00 i od 10.00 do 18.00. Czy na wniosek pracownika dotyczący indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy) mogę ustalić taki rozkład czasu pracy, aby nie powodował on naruszenia doby pracowniczej?

Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Kogo nie można zatrudniać w porze nocnej

Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą?

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Na rozliczenie dyżuru ma wpływ to, czy dyżur był pełniony w domu czy w zakładzie pracy. Ważne jest również to, czy pracownik wykonywał w tym czasie pracę.

Rozliczenie czasu pracy w delegacji

Pracownik naszej firmy 23 sierpnia br. rozpoczął pracę o godzinie 7.30 i skończył ją o 15.30. Następnie 24 sierpnia o godz. 2.00 w nocy wyjechał w delegację i od 9.00 do 17.00 przebywał w miejscu załatwiania spraw, po czym wrócił do miejsca zamieszkania 24 sierpnia o godzinie 23.00. Następnego dnia, tj. 25 sierpnia, rozpoczął pracę o godzinie 7.30. Jak prawidłowo rozliczyć się z pracownikiem z „oddania godzin” w opisanej wyżej sytuacji?

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników?

Ocena okresowa pracownika - zalety i wady

Oceny pracownicze są obecnie w zakładach pracy standardem. Zdarzają się sytuacje, że źle przeprowadzona ocena przynosi szkodę zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980–1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja płacowa pracowników. Czy w związku z tym będziemy mogli mu poświadczyć na druku ZUS Rp-7 zarobki z lat 80. na podstawie innych dokumentów? A może w inny sposób (np. w drodze zeznań świadków) będzie on mógł udokumentować przed ZUS swoje wynagrodzenia?

Czy kłamiący kandydat do pracy może być dobrym pracownikiem

Kłamstwo z reguły traktowane jest jako coś złego, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy kandydat na pracownika dąży do ubarwienia swojej osoby. Paradoksalnie, w niektórych przypadkach tego typu manipulacja może być traktowana jako jego atut.

Pracodawca a przepisy ustawy powodziowej

Od 9 lipca obowiązuje ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Jej celem jest zagwarantowanie powodzianom niezbędnej pomocy oraz uproszczenie procedur związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej.

Czy dopuszczalna jest krótkotrwała przerwa w wypoczynku dobowym kierowcy

Kierowca wykorzystując dobowy wypoczynek musiał przestawić pojazd. Zaparkował w dozwolonym miejscu, ale tarasował przejazd potrzebny ze względu na nagłe prace remontowe wykonywane obok parkingu. Kierowca zaparkował więc w innym miejscu. Czy przerwanie wypoczynku będzie w tym przypadku podlegać sankcjom ze strony inspekcji transportu drogowego? Przerwa w wypoczynku trwała kilka minut, jednak kierowca nie miał nieprzerwanego wypoczynku. Poza tym o te kilka minut przekroczył dzienny limit prowadzenia pojazdu.

Nadgodziny w ruchomym czasie pracy

Ruchome rozpoczynanie i kończenie pracy powoduje kontrowersje w zakresie powstawania nadgodzin. PIP przyjmuje, że w takich przypadkach wcześniejsze niż w dniu poprzednim rozpoczęcie pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, z czym jednak nie zgadza się część ekspertów.

Przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Przerwy technologiczne odbywać się będą w cyklu miesięcznym dla każdego węzła. W przypadku Warszawy pierwsze utrudnienia potrwają od 26 do 28 lipca.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka bądź wszczęcia procedury o przysposobienie dziecka. Warunkiem uzyskania prawa do tego zasiłku jest przedstawienie płatnikowi zasiłku niezbędnej dokumentacji. Rodzaj wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, w jakiej sytuacji powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jak przy pomocy ZUS odtworzyć dane zniszczone w powodzi

Majowa i czerwcowa powódź w wielu rejonach kraju zabrała ludziom dobytek całego życia. W momencie gdy na zalanych terenach trwa sprzątnie, niewiele osób zaprząta sobie głowę utratą danych zapisanych na twardych dyskach zalanych komputerów. Jednak wiele małych i średnich firm oraz biur rachunkowych utraciło ślady i dowody swoich rozliczeń z ZUS. Na szczęście znaczną część tych danych można odzyskać.

Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

W jaki sposób powinny być prawidłowo przechowywane dokumenty personalne. Z uwagi na to, że nie mamy zbyt dużo wolnego miejsca, czy możemy mieć wspólne pomieszczenie z innym działem (np. handlowym). Ewentualnie, czy zamykane szafki z teczkami personalnymi mogą również stać na otwartej powierzchni biurowej?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Pracownik rozpoczynający pracę w trakcie miesiąca może pracować w nadgodzinach, nawet jeżeli obowiązująca norma czasu pracy na dany miesiąc nie została przekroczona.

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

Ewidencja czasu pracy pracownika

Jestem właścicielką niewielkiej firmy. Ostatnio zatrudniłam dwóch pracowników. Podobno mam obowiązek prowadzić ewidencję ich czasu pracy. Jak prawidłowo prowadzić taką ewidencję i jakie informacje powinny w niej zostać zawarte? Czy wystarczy, jeśli pracownicy podpisują listę obecności?

REKLAMA