reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980–1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja płacowa pracowników. Czy w związku z tym będziemy mogli mu poświadczyć na druku ZUS Rp-7 zarobki z lat 80. na podstawie innych dokumentów? A może w inny sposób (np. w drodze zeznań świadków) będzie on mógł udokumentować przed ZUS swoje wynagrodzenia?

Jeśli nie będą Państwo mogli wystawić zaświadczenia ZUS Rp-7 na podstawie dokumentacji osobowej, pracownik będzie miał możliwość udowodnić podstawę wymiaru składek każdym innym dokumentem potwierdzającym osiągnięte wynagrodzenie. Nie będzie natomiast możliwe uznanie zarobków na podstawie zeznań świadków.

UZASADNIENIE

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą nabyć prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. ZUS oblicza emeryturę dla tych osób według tzw. starych zasad. Zatem wysokość emerytury zależy przede wszystkim od wysokości zarobków (ściślej – od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne) osoby ubezpieczonej w wybranych latach kariery zawodowej.

Aby obliczyć emeryturę, ZUS najpierw ustala podstawę wymiaru świadczenia, która jest wypadkową uzyskanych wynagrodzeń oraz przeciętnych płac w latach wskazanych do jej ustalenia. Osoba ubiegająca się o emeryturę może wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku albo z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych.

Zarobki uzyskane w latach wskazanych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury wnioskodawca musi udowodnić w sposób określony przepisami. Dotyczy to przede wszystkim okresu sprzed 1 stycznia 1999 r., ponieważ ZUS tylko w nielicznych przypadkach posiada dane dotyczące wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne sprzed tego dnia.

Podstawowym dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych przez pracownika zarobków wliczanych do podstawy wymiaru emerytury jest zaświadczenie zakładu pracy wystawione na druku ZUS Rp-7. Pracodawca potwierdza w nim dane dotyczące okresu, za jaki został wypłacony przychód, a także jego wysokość w rozbiciu na poszczególne lata oraz na składniki wynagrodzenia.

Na równi z zaświadczeniem ZUS Rp-7 należy traktować wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej, pod warunkiem że zawierają informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia pracy, jej rodzaju, kwocie wynagrodzenia oraz roku, w którym zostało osiągnięte.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama