reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kogo nie można zatrudniać w porze nocnej

Kogo nie można zatrudniać w porze nocnej

Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą?

Ponieważ praca w porze nocnej charakteryzuje się dość dużą uciążliwością, przepisy prawa pracy wskazują kategorie osób, których zatrudnianie w nocy jest bezwzględnie zabronione.

Zakaz pracy w nocy dotyczy:

  • kobiet w ciąży (na okres ciąży pracodawca ma obowiązek zmienić ciężarnej pracownicy rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie jej pracy poza porą nocną, a jeżeli okazałoby się to niemożliwe lub niecelowe – powinien przenieść ją do innej pracy, której wykonywanie nie będzie wymagało pracy w porze nocnej),
  • pracowników młodocianych,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4,
  • pracowników niepełnosprawnych.

Każdy pracodawca musi w swoim zakładzie pracy wyznaczyć porę nocną. Przy czym pora nocna powinna obejmować 8 godzin między godzinami 21.00 jednego dnia a 7.00 rano dnia następnego (art. 1517 k.p.). A zatem przepisy prawa pracy pozostawiają pracodawcy pewną dowolność w ustaleniu, które godziny stanowią porę nocną.

Pracodawca powinien ustalić godziny pracy nocnej w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub wydanym przez siebie obwieszczeniu. Jeżeli jednak nie ma obowiązku wydawania takiego regulaminu, czyli zatrudnia mniej niż 20 pracowników, jest zobowiązany w terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę powiadomić pracownika na piśmie o obowiązującej go porze nocnej (art. 29 § 3 k.p.). Przy czym każdy pracownik może mieć inaczej ustaloną porę nocną. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem obowiązku jednolitej pory nocnej dla wszystkich zatrudnionych w danym zakładzie pracy.

Należy pamiętać, że pracodawca, który nie wyszczególni godzin obejmujących porę nocną, naraża się na obciążenie go obowiązkiem wypłaty dodatku do wynagrodzenia za cały okres pracy przypadającej między godzinami 21.00 wieczorem a 7.00 rano następnego dnia, a nie tylko za 8 godzin takiej pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama