reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy dwa pisma urzędowe mogą być doręczone w jednym liście

Czy dwa pisma urzędowe mogą być doręczone w jednym liście

Dopuszczalne jest przesłanie kilku decyzji organu administracji publicznej w jednej przesyłce (kopercie). Odbiór tej przesyłki, udokumentowany prawidłowo sporządzonym pocztowym potwierdzeniem odbioru, skutkuje doręczeniem wszystkich decyzji znajdujących się w tej przesyłce (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lipca 2010 r., II FSK 372/09).

W 2001 r. spółka z o.o., znajdująca w poważnych kłopotach finansowych, nie opłaciła należnych podatków. Po długim postępowaniu wyjaśniającym w listopadzie 2007 r. jeden z ówczesnych członków zarządu spółki został uznany odpowiedzialnym za zobowiązania podatkowe. Artykuł 116 Ordynacji podatkowej stanowi m.in., że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

  • nie wykazał, że:

– we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo

– niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy, lub

  • nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Przepis ten, odnoszący się do odpowiedzialności osobistej członka zarządu za długi podatkowe spółki, dotyczy także zaległych składek ZUS, zgodnie z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Urząd skarbowy wydał wówczas dwie decyzje – jedną dotyczącą CIT za 2001 r., a drugą – zaległości w podatku VAT za grudzień 2001 r. Obie decyzje miały odrębny charakter – dotyczyły dwóch różnych zaległości z dwóch różnych tytułów (inne były zaległe podatki).

Jednak okazało się, że obydwie decyzje były włożone do jednej koperty. Zainteresowany, były członek zarządu odebrał przesyłkę i wkrótce złożył odwołanie tylko od jednej z decyzji. W styczniu 2008 r. udał się do urzędu skarbowego, gdzie stwierdził, że otrzymał tylko jedną decyzję. Urząd wydał mu wówczas kopię potwierdzenia odbioru przesyłki.

Kilka dni później członek zarządu wniósł odwołanie od drugiej decyzji, której rzekomo nie odebrał. W uzasadnieniu odwołania wskazał m.in., że możność wydania decyzji uległa przedawnieniu na mocy art. 118 Ordynacji podatkowej. Stwierdził też, że przedmiotową decyzję odebrał dopiero 24 stycznia 2008 r. i nie podpisywał zwrotnego poświadczenia odbioru, na którym widniała adnotacja, że w kopercie są rzekomo dwie decyzje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama