Święto Trzech Króli - wątpliwości Senatu co do dnia wolnego od pracy
REKLAMA
Przed zajęciem ostatecznego stanowiska wobec nowelizacji komisja chce spotkać się z wnioskodawcami - poinformował jej przewodniczący Mieczysław Augustyn (PO).
REKLAMA
O tym, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy, postanowił pod koniec września Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy.
Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa "w innym dniu niż sobota lub niedziela".
Święto Trzech Króli - czy trzeba zmieniać Konkordat? >>
Według wyliczeń PO, która była autorem projektu, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie "zwróci" gospodarce osiem dni roboczych.
Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Przeciwko temu zapisowi były PiS i Lewica. Sejm odrzucił zgłoszony przez PiS wniosek mniejszości o skreślenie z projektu właśnie tego zapisu.
Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia pracy >>
Obecni na posiedzeniu senackiej komisji przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przypomnieli, że choć w tej sprawie nie ma stanowiska rządu, to opinia resortu pracy jest negatywna. Również prawnicy biura legislacyjnego Senatu mają zastrzeżenia do tej nowelizacji.
Zdaniem senatora Jana Rulewskiego (PO) obowiązujące przepisy, według których rozlicza się czas pracy, są skomplikowane i wymagają reformy. "Ale to jest wniosek, żeby nie blokować tej ustawy, bo to, co obowiązuje nie jest dostateczne" - powiedział Rulewski, dodając, że w sprawie tej nowelizacji decydujące jest stanowisko rządu.
Dodatkowy dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli >>
Senator Stanisław Kogut (PiS) uważa z kolei, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzień wolny w święto Trzech Króli przywrócić. "Wiele krajów w Europie w to święto ma wolne. W przeszłości dla Polaków Trzech Króli było ważniejszym świętem może nawet niż Boże Narodzenie" - powiedział Kogut.
Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat