| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy kłamiący kandydat do pracy może być dobrym pracownikiem

Czy kłamiący kandydat do pracy może być dobrym pracownikiem

Kłamstwo z reguły traktowane jest jako coś złego, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy kandydat na pracownika dąży do ubarwienia swojej osoby. Paradoksalnie, w niektórych przypadkach tego typu manipulacja może być traktowana jako jego atut.

Instytut Analiz im. Karola Gaussa, który specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu tworzenia narzędzi pomiarowych, analizy danych oraz badań w organizacji, podał ciekawe i innowacyjne rozwiązania przydatne pracodawcom w procesie rekrutacji.

Jak zapobiec przejściu pracowników do konkurencji >>

Kłamstwo z reguły traktowane jest jako coś złego, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy kandydat dąży do ubarwienia swojej osoby. Paradoksalnie, w niektórych przypadkach tego typu manipulacja może być traktowana jako jego atut. Ludzie, chcąc przedstawić swoją kandydaturę w lepszym świetle podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często decydują się na drobne kłamstwa. Jak pokazują badania firmy Antal International, aż 83 proc. kandydatów kłamie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na temat znajomości języków obcych, a co trzecia osoba oszukuje w swoim CV.

Od rozwoju pracowników zależy rozwój firmy >>

Tendencja do udzielenia odpowiedzi akceptowalnych społecznie może mieć charakter zarówno uświadomiony, jak i nieuświadomiony. Świadoma tendencja do manipulowania nie musi być oceniana przez pracodawcę tak źle, jak się to zwykle przyjmuje. Celowe przeinaczanie informacji oznacza, że kandydat poprawnie rozpoznaje intencje pracodawcy oraz wie, czego się od niego oczekuje. Aby w tym przypadku rozpoznać potencjał kandydata, należy zastosować odpowiednie kwestionariusze nazywane skalami kontrolnymi. Powstały one w celu sprawdzenia, czy dany kandydat rzeczywiście stosuje jakiś mechanizm zniekształcania swoich odpowiedzi i czy jest to tendencja świadoma czy nie. Działanie to podnosi skuteczność rekrutacji przez możliwość dokładniejszej weryfikacji kandydata.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »