Kategorie

Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

Katarzyna Wrońska-Zblewska
W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Ustalenie odrębnych, różnych godzin rozpoczęcia niedzieli dla różnych grup pracowników zatrudnionych w tym samym zakładzie pracy będzie nieprawidłowe. Regulacja ram czasowych niedzieli powinna być jednakowa dla wszystkich pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy.

UZASADNIENIE

 Pojęcie niedzieli w rozumieniu przepisów prawa pracy nie musi pokrywać się z niedzielą astronomiczną. Pracą w niedzielę jest praca wykonywana między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy zostały ustalone inne godziny pracy w niedzielę (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracodawca nie musi sztywno trzymać się reguł ustalonych w Kodeksie pracy i ma pewną dowolność w zakresie ustalenia godzin rozpoczynania niedzieli w swoim zakładzie pracy.

Korzyści 

Pracodawca może ustalić inne niż zawarte w Kodeksie pracy ramy czasowe niedzieli, które będą obowiązywały w jego firmie.

Dopasowując niedzielę do organizacji pracy w swojej firmie można ustalić, że niedziela będzie się rozpoczynać w późnych godzinach sobotnich (np. od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę) lub we wczesnych godzinach rannych przypadających w astronomiczną niedzielę (np. od godz. 8.00 w niedzielę do godz. 8.00 w poniedziałek). Ustalając inną niż kodeksowa porę rozpoczynania niedzieli w danym zakładzie pracy pracodawca powinien mieć na względzie przede wszystkim obowiązujący w firmie rozkład czasu pracy pracowników, a także rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Warto bowiem, aby ramy czasowe niedzieli były jak najbardziej dopasowane do potrzeb danej firmy pod względem godzin pracy pracowników.


Reklama

Mimo pewnej swobody przy ustalaniu innych niż kodeksowe godzin rozpoczynania w zakładzie pracy niedzieli, przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości ustalenia kilku pór rozpoczynania i kończenia niedzieli dla różnych grup pracowników w tym samym zakładzie pracy. Przeciwnie, stanowią o jednej, jednolitej regulacji dotyczącej ram czasowych niedzieli w danym zakładzie pracy. Zatem różna regulacja ram czasowych niedzieli dla różnych grup pracowników tego samego pracodawcy nie jest dopuszczalna.

Konsekwencją ustalenia ram czasowych niedzieli jest obowiązek rekompensowania każdej godziny pracy przypadającej w tak wyznaczonych ramach niedzieli na zasadach przewidzianych dla pracy w niedzielę (art. 15111 § 1 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy pracodawca określił ramy czasowe niedzieli w taki sposób, że obejmuje ona pracę od godz. 7.00 rano w niedzielę do godz. 7.00 rano w poniedziałek. W przypadku gdy pracownicy rozpoczną pracę o godz. 6.00 w poniedziałek, jedna godzina ich pracy będzie przypadać w niedzielę, a zatem powinna być rekompensowana na zasadach przewidzianych dla pracy niedzielnej. Pracownik powinien zatem otrzymać za 1 godzinę pracy w niedzielę inny dzień wolny od pracy (w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w wymienionym terminie – do końca okresu rozliczeniowego). Jeśli nie ma możliwości zapewnienia takiego dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzin pracy przypadającą w niedzielę.

Podstawa prawna

 • art. 1519, art. 15110, art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.