reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Ustalenie odrębnych, różnych godzin rozpoczęcia niedzieli dla różnych grup pracowników zatrudnionych w tym samym zakładzie pracy będzie nieprawidłowe. Regulacja ram czasowych niedzieli powinna być jednakowa dla wszystkich pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy.

UZASADNIENIE

 Pojęcie niedzieli w rozumieniu przepisów prawa pracy nie musi pokrywać się z niedzielą astronomiczną. Pracą w niedzielę jest praca wykonywana między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy zostały ustalone inne godziny pracy w niedzielę (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracodawca nie musi sztywno trzymać się reguł ustalonych w Kodeksie pracy i ma pewną dowolność w zakresie ustalenia godzin rozpoczynania niedzieli w swoim zakładzie pracy.

Korzyści 

Pracodawca może ustalić inne niż zawarte w Kodeksie pracy ramy czasowe niedzieli, które będą obowiązywały w jego firmie.

Dopasowując niedzielę do organizacji pracy w swojej firmie można ustalić, że niedziela będzie się rozpoczynać w późnych godzinach sobotnich (np. od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę) lub we wczesnych godzinach rannych przypadających w astronomiczną niedzielę (np. od godz. 8.00 w niedzielę do godz. 8.00 w poniedziałek). Ustalając inną niż kodeksowa porę rozpoczynania niedzieli w danym zakładzie pracy pracodawca powinien mieć na względzie przede wszystkim obowiązujący w firmie rozkład czasu pracy pracowników, a także rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Warto bowiem, aby ramy czasowe niedzieli były jak najbardziej dopasowane do potrzeb danej firmy pod względem godzin pracy pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama