reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Ustalenie odrębnych, różnych godzin rozpoczęcia niedzieli dla różnych grup pracowników zatrudnionych w tym samym zakładzie pracy będzie nieprawidłowe. Regulacja ram czasowych niedzieli powinna być jednakowa dla wszystkich pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy.

UZASADNIENIE

 Pojęcie niedzieli w rozumieniu przepisów prawa pracy nie musi pokrywać się z niedzielą astronomiczną. Pracą w niedzielę jest praca wykonywana między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy zostały ustalone inne godziny pracy w niedzielę (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracodawca nie musi sztywno trzymać się reguł ustalonych w Kodeksie pracy i ma pewną dowolność w zakresie ustalenia godzin rozpoczynania niedzieli w swoim zakładzie pracy.

Korzyści 

Pracodawca może ustalić inne niż zawarte w Kodeksie pracy ramy czasowe niedzieli, które będą obowiązywały w jego firmie.

Dopasowując niedzielę do organizacji pracy w swojej firmie można ustalić, że niedziela będzie się rozpoczynać w późnych godzinach sobotnich (np. od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę) lub we wczesnych godzinach rannych przypadających w astronomiczną niedzielę (np. od godz. 8.00 w niedzielę do godz. 8.00 w poniedziałek). Ustalając inną niż kodeksowa porę rozpoczynania niedzieli w danym zakładzie pracy pracodawca powinien mieć na względzie przede wszystkim obowiązujący w firmie rozkład czasu pracy pracowników, a także rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Warto bowiem, aby ramy czasowe niedzieli były jak najbardziej dopasowane do potrzeb danej firmy pod względem godzin pracy pracowników.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama