REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

Pracownik rozpoczynający pracę w trakcie miesiąca może pracować w nadgodzinach, nawet jeżeli obowiązująca norma czasu pracy na dany miesiąc nie została przekroczona.

Pracownik ma prawo do rekompensaty każdej godziny pracy w nadgodzinach. Jedną z form rekompensaty takiej pracy jest wynagrodzenie wraz z dodatkiem.

REKLAMA

Autopromocja

Normalne wynagrodzenie za pracę

Za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje zawsze normalne wynagrodzenie. Do tego wynagrodzenia zaliczamy więc np. dodatek stażowy czy funkcyjny, a także premię regulaminową.

Przykład
W maju 2010 r. pracownik przepracował 14 godzin nadliczbowych dobowych. Pracownik wynagradzany jest stałą stawką w wysokości 2800 zł oraz otrzymuje dodatek za znajomość języków obcych w wysokości 190 zł miesięcznie.

Aby ustalić wynagrodzenie za 1 godzinę pracy w maju, należy:
2800 zł + 190 zł = 2990 zł,
2990 zł : 152 godz. (wymiar czasu pracy w maju 2010 r.) = 19,67 zł/godz.

Kolejnym krokiem jest obliczenie normalnego wynagrodzenia pracownika za czas nadgodzin:
19,67 zł x 14 nadgodzin = 275,38.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym pracownikowi za 14 nadgodzin w maju, niezależnie od wyboru formy rekompensaty, przysługuje 275,38 zł dodatkowego wynagrodzenia.

W przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową obliczenie normalnego wynagrodzenia za nadgodziny jest prostsze – należy stawkę godzinową pomnożyć przez liczbę nadgodzin.

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych >>

Dodatek za nadgodziny

Jedną z form rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych jest wypłata dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od czasu, w którym nadgodziny wystąpiły.

W przypadku nadgodzin przypadających w:

 • nocy,
 • niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
 • dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% (art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.).


Natomiast w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych przypadających:

 • w dni powszednie,
 • w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Sposób obliczania przysługującego pracownikowi dodatku jest uzależniony od tego, jak zostało określone wynagrodzenie pracownika.

Jeżeli pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, należy ją podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym wystąpiła praca nadliczbowa. Dodatek za godzinę pracy nadliczbowej stanowi odpowiednio 50% lub 100% tej stawki.

Jeśli na pensję pracownika składa się wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, oraz zmienny element (np. premia regulaminowa), przy ustalaniu dodatku za pracę nadliczbową należy wziąć pod uwagę tylko stałe wynagrodzenie miesięczne lub godzinowe. W celu obliczenia dodatku za pracę nadliczbową nie uwzględnia się żadnych innych składników wynagrodzenia, nawet jeśli faktycznie były co miesiąc wypłacane.

Przykład
W maju 2010 r. pracownik przepracował 7 godzin nadliczbowych wynagradzanych 100% dodatkiem. Pracownik jest wynagradzany stałym wynagrodzeniem w wysokości 4500 zł oraz otrzymuje premie z zysku w wysokości 23%. Aby obliczyć dodatek za godziny nadliczbowe takiego pracownika, pod uwagę należy wziąć jedynie pensję zasadniczą, bez przysługującej pracownikowi premii.

W związku z tym wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w maju:
4500 zł : 152 godz. = 29,60 zł/godz.

Obliczamy wysokość dodatku za 1 godzinę pracy:
29,60 zł/godz. x 100% = 29,60 zł/godz.

Stawkę za 1 godzinę 100% dodatku mnożymy przez liczbę godzin pracy nadliczbowej:
29,60 zł/godz. x 7 godz. = 207,20 zł.

Pracownikowi za 7 godzin nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 207,20 zł oraz normalne wynagrodzenie za te godziny.

WAŻNE!
Jeżeli pensja pracownika jest tak skonstruowana, że nie ma on wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego z osobistej stawki jego zaszeregowania, określonego w stałej stawce miesięcznej lub godzinowej (system akordowy, prowizyjny), wówczas przy obliczaniu dodatku za pracę nadliczbową przyjmujemy jako podstawę 60% otrzymywanego wynagrodzenia.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych >>

Nadgodziny przy niepełnym miesiącu pracy

REKLAMA

Pracownik, który zaczyna pracę w trakcie miesiąca, też może pracować w nadgodzinach. W takiej sytuacji należy od początku obliczyć wymiar czasu pracy w danym miesiącu i każda godzina przepracowana ponad ten wymiar będzie pracą w nadgodzinach.

Przykład
Pracownik pracuje od 14 czerwca 2010 r. na cały etat. Jego pensja została określona w stawce godzinowej i wynosi 18 zł/godz. Przez kilka dni w czerwcu pracownik zostawał po godzinach. W sumie okazało się, że przepracował 119 godzin. Norma w czerwcu wynosi 168 godzin. Ponieważ pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wymiar obowiązującego go w czerwcu czasu pracy należy wyliczyć na nowo:

 • 2 x 40 (pełne tygodnie pracownika) = 80 godz.,
 • 3 (dni wystające poza pełne tygodnie) x 8 = 24 godz.,
 • 80 godzin + 24 godz. = 104 godz.

W związku z tym pracownikowi należy zapłacić dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za 15 godzin nadliczbowych.
Pracodawca ustalił, że są to nadgodziny dobowe, za które przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Dlatego pracownik za godziny nadliczbowe w czerwcu otrzyma:

 • normalne wynagrodzenie:
  18 zł x 15 godz. = 270 zł,
 • dodatek za godziny nadliczbowe:
  18 zł x 50% = 9 zł,
  9 zł x 15 godz. = 135 zł.

Za dodatkową pracę w czerwcu pracownik powinien otrzymać 405 zł, mimo że podstawowy limit godzin za czerwiec nie został przekroczony.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA