REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do wynagrodzenia, Pracownik zarządzający

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrosną wynagrodzenia dla nauczycieli

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli ma nastąpić 1 września 2011 r. - zakłada opublikowany przez resort finansów projekt ustawy okołobudżetowej na 2011 r.

Elementy decydujące o sprawowaniu funkcji kierowniczej

O wykonywaniu funkcji kierownika średniego szczebla decyduje zakres prac i obowiązków, a nie to, czy komórka, którą dana osoba kieruje, jest w formalny sposób wyodrębniona albo czy ma ona określoną rangę w zakładzie pracy.

Zmiana budżetów na szkolenia top menedżerów i menedżerów liniowych

Polskie firmy niedostatecznie rozwijają przywództwo i standardy kierownicze na najniższych stanowiskach menedżerskich, choć to na tym poziomie kształtuje się klimat sprzyjający zaangażowaniu. Czy zatem nie warto tu przesunąć środków z drogich szkoleń dla menedżerów wyższego szczebla?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS Oddział w Bydgoszczy zaprasza na okresowe szkolenie dla pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA

Świadczenia dla funkcjonariuszy celnych

Funkcjonariusze służby celnej, jako jedna z grup pracowników mundurowych, za swoją służbę otrzymują uposażenie. Przepisy prawa przewidują dla nich także inne świadczenia, np. nagrodę jubileuszową czy roczną.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

W sytuacji gdy pracownik uzyskuje wynagrodzenie z kilku źródeł, podstawę ustalenia wynagrodzenia podlegającego potrąceniu stanowi suma wszystkich wynagrodzeń.

Zmiany w przepisach dla nauczycieli

Od 1 września 2010 r. wzrosły wynagrodzenia dla nauczycieli szkół samorządowych oraz prowadzonych przez administrację rządową, zwiększyła się także liczba godzin tzw. karcianych niewliczana do pensum dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 133 zł do 183 zł brutto - wynika z nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

REKLAMA

Premier zrobi wszystko, by płace nauczycieli były wyższe

Premier Donald Tusk zadeklarował w Gdańsku, że zrobi wszystko, by płace nauczycieli "były sensowniejsze" i coraz wyższe. Jak podkreślał, bycie nauczycielem w Polsce to wciąż niełatwe zadanie.

Nie wywalczysz w sądzie premii

Otrzymanie premii uznaniowej zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Zapisy regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy przewidujące prawo do tego świadczenia są niejednoznaczne i wywołują wiele wątpliwości co do charakteru premii i możliwości skutecznego dochodzenia jej wypłaty przed sądem.

Nadgodziny kadry zarządzającej

W naszej firmie pracuje się w podstawowym systemie czasu pracy. Kierownicy komórek organizacyjnych nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kierownicy i ich zastępcy otrzymują dodatek funkcyjny z racji pełnionych funkcji.1. Czy kierownikom i ich zastępcom przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niezleconych przez pracodawcę, a wynikłych z okresowego spiętrzenia obowiązków (np. zastępowanie kierownika, który udał się na urlop wypoczynkowy).2. Czy system czasu pracy (np. podstawowy czy zrównoważony) ma wpływ na nadgodziny osób kierujących zakładem pracy?

Gdy kierownik pracuje w nadgodzinach

Mimo że czas pracy kadry kierowniczej nie jest tak chroniony jak szeregowych pracowników, to niejednokrotnie ich prawa pokrywają się z tymi gwarantowanymi przez prawo pracy. Należą do nich m.in. zakaz pracy w porze nocnej kobiety w ciąży zatrudnionej jako np. kierownik działu.

Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Kadra kierownicza to jedna z najważniejszych grup w każdym przedsiębiorstwie. Od niej zależą w dużym stopniu wyniki poszczególnych zespołów czy działów. Jak wynagradzana jest w Polsce ta część kadry i jak kształtują się jej zarobki w kontekście pracy w konkretnym dziale?

Zasady ustalania czasu pracy osób zarządzających zakładem pracy

Kadra kierownicza może być zatrudniana na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, kontrakt menedżerski) albo na podstawie umowy o pracę. W tym drugim przypadku do ich czasu pracy stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych

Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym przyjąć studentów na praktyki. Szkoły są zainteresowane, aby kierować do nas swoich studentów, natomiast dla nas są to dodatkowe obowiązki, jak np. dodatkowe obciążenie pracownika, który staje się koordynatorem praktyk. W związku z tym, czy w porozumieniach o prowadzeniu praktyk studenckich, zawartych ze szkołami wyższymi, możemy zawrzeć zapis o odpłatności za takie praktyki?

Czy naliczać składkę zdrowotną od dodatku stażowego wypłaconego za czas choroby

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 do 21 lipca 2010 r. Za ten okres wypłacimy mu wynagrodzenie chorobowe. Pod koniec lipca br. otrzyma wynagrodzenie za pracę przez część lipca oraz dodatek stażowy w pełnej wysokości. Zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2010 r. regulaminem pracy dodatek ten nie jest zmniejszany za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wiem, że część dodatku stażowego za czas choroby będzie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Czy jednak należy naliczyć od niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wypłacimy go za czas, kiedy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, od którego opłacana jest składka zdrowotna?

Co oprócz odprawy pośmiertnej wypłacić rodzinie zmarłego pracownika?

Kodeks pracy w art. 63(1) Kodeksu pracy wskazuje, iż po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy takich osób nie ma, prawa te wchodzą do spadku.

Czy były kolega może być skutecznym szefem?

W jaki sposób skutecznie zmotywować pracowników, gdy zanim awansowaliśmy i staliśmy się ich przełożonymi, byliśmy ich równoległymi współpracownikami? Czy wskazane jest wówczas utrzymywanie kontaktów przyjacielskich, czy raczej należy przekreślić dotychczasowe relacje?

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

Dyrektor zmotywowany?

To, że z turbulencjami w gospodarce mieliśmy w ostatnim roku do czynienia, wie chyba każdy. W 2008 roku firmy planowały podwyżki dla dyrektorów na kolejny rok w wysokości 5,9 proc., ale już w połowie 2009 roku okazało się, że wzrosty były jedynie symboliczne, ze średnią na poziomie 0,92 proc. Nawet i te odczuli jednak tylko nieliczni – ponad połowa przedsiębiorstw (55 proc.) w ogóle zamroziła dyrektorom podwyżki.

Co zrobić, gdy zachowania pracownika są sprzeczne z wartościami organizacji

W procesie rekrutacji zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na kwalifikacje zawodowe związane ze stanowiskiem kandydata. Zatrudniliśmy osobę spełniającą kryteria wymagane na danym stanowisku. Po kilku miesiącach widać, że sposób jej zachowania nie pasuje do kultury naszej organizacji. Co zrobić, jeżeli świetny specjalista w swojej dziedzinie po pewnym czasie prezentuje zachowania sprzeczne z wartościami mojej firmy?

Jak kobieta powinna zadbać o swój wizerunek w pracy?

Awansowałam ostatnio na kierownicze stanowisko w dużej organizacji. Zastanawiam się, jak powinnam się teraz ubierać, jakie dobierać dodatki, perfumy?

Tryb odwołania dyrektora szkoły

Decyzją rady miasta podjęto uchwałę w sprawie połączenia od 1 września 2010 r. nowo powstającego przedszkola z istniejącą szkołą podstawową w zespół szkolno-przedszkolny. W jakim trybie należy odwołać dyrektora szkoły podstawowej, jeśli jego kadencja kończy się 31 sierpnia 2014 r.

Pozakodeksowe zakazy działalności konkurencyjnej

Pracownicy lub byli pracownicy nie mogą prowadzić działalności konkurencyjnej wobec swojego pracodawcy nie tylko na podstawie Kodeksu pracy. Również osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych obowiązują zakazy konkurencji, np. na podstawie ustawy o zakazie konkurencji.

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Ubezpieczenia członków organów spółek

Do członków organów spółek kapitałowych należą członkowie zarządu i rad nadzorczych. Ubezpieczenia społeczne członków organów tych spółek zależą od tego, na jakiej podstawie pełnią oni swoje funkcje.

Sposób określenia wynagrodzenia w umowie o pracę

Pracodawca ma swobodę w określeniu sposobu wynagradzania pracownika. Ważne jest, aby pensja nie była niższa niż minimum określone przez prawo.

Ograniczenia, kolektywizm i odpowiedzialność

Omawiałem ostatnio wyniki badania kompetencji pewnego menedżera. Bardzo chciał wiedzieć, co się zmieni, jeśli rozwinie tę czy inną kompetencję, i jaki to będzie dla niego koszt osobisty. Interesowało go, czy zmieni się też w życiu prywatnym i czy jest gotowy ponieść ten koszt.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Jak podnieść wartość działu HR w organizacji?

Rok temu zostałam dyrektorem HR w dużej organizacji. Obejmując to stanowisko, miałam masę innowacyjnych pomysłów. Niestety, nie udało mi się ich przeforsować przed zarządem. Dotychczas myślałam, że dla menedżerów i członków zarządu połączenie wzrostu wyników finansowych z inwestycjami w działania szkoleniowe jest oczywiste, byłam więc bardzo zaskoczona taką postawą. Po spotkaniu jeden z członków zarządu powiedział mi, że podobają mu się moje pomysły i docenia je, ale jeśli chcę być efektywna jako dyrektor HR, muszę nauczyć się mówić o swoich pomysłach w sposób biznesowy i zbudować swoją wartość, pokazując, że jestem partnerem biznesowym. Co więc powinnam zrobić?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Pracownik rozpoczynający pracę w trakcie miesiąca może pracować w nadgodzinach, nawet jeżeli obowiązująca norma czasu pracy na dany miesiąc nie została przekroczona.

Nieprawidłowe potrącenie z wynagrodzenia – skutki dla pracodawcy

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia, bez zgody pracownika, należności innych niż wskazane w Kodeksie pracy jest wykroczeniem i podlega karze grzywny.

Lustro lidera

Rozmowa z Pinem Audią, dyrektorem i wykładowcą Center for Leadership przy Tuck School of Business w Dartmouth (USA)

Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Polska w początkowej fazie kryzysu ogólnoświatowego nie odczuła jego skutków w sposób bezpośredni. Postępujące spowolnienie gospodarcze wpłynęło jednak na ograniczenie popytu na pracę: spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia.

Nagroda jubileuszowa

Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?

Odpowiedzialność członka zarządu za zaległe składki ZUS

W przypadku gdy ZUS stwierdzi brak możliwości wyegzekwowania od spółki zaległych składek, członkowie zarządu, za którego kadencji wystąpiły długi, mogą spodziewać się decyzji w sprawie zapłaty zaległości za spółkę – nawet jeżeli nie pełnią już w niej żadnych funkcji.

Umowa o pracę a powołanie na prezesa

Zbigniew B. został powołany na funkcję prezesa zarządu w naszej spółce uchwałą zgromadzenia wspólników. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł netto. W późniejszym czasie władze spółki dodatkowo zatrudniły w spółce Zbigniewa B. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy jednoczesne zatrudnienie osoby na podstawie umowy o pracę i na podstawie aktu powołania jest zgodne z prawem?

Podróże służbowe – zmiany w wysokości diet

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Nowy akt prawny ma zastąpić dwa funkcjonujące obecnie rozporządzenia.

Czy od dodatku mieszkaniowego wypłaconego nauczycielowi za czas urlopu dla poratowania zdrowia trzeba opłacić składki

Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole korzysta obecnie z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym czasie nadal będziemy mu wypłacać dodatek mieszkaniowy. Czy od tego dodatku musimy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nauczyciela i w jaki sposób?

Czy można wliczać dodatek stażowy do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony na 1/3 etatu. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku należy oba składniki wynagrodzenia traktować jako minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy należy wyrównać podstawowe wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego ustawowo wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

Dodatek stażowy

Jestem nauczycielką. Pracę zawodową w szkole podjęłam w 2000 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2001 r. W maju 2001 r. okazało się, że jestem w ciąży i dlatego też umowa została przedłużona do dnia porodu. Następnie przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu otrzymywałam zasiłek macierzyński. Po zakończeniu wypłaty zasiłku podjęłam pracę poza oświatą i okres wypłaty zasiłku był mi wliczony do dodatku za wysługę lat. 1 września 2009 r. podjęłam ponownie pracę w szkole. Dyrektor, ustalając mi wysokość dodatku stażowego, nie wliczył okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Czy miał rację?

Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

W firmie zdarzył się śmiertelny wypadek przy pracy. Pracodawca obawia się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbania w zakresie bhp na terenie zakładu pracy, które były przyczyną tego wypadku. Czy pracodawca jest jedyną osobą w firmie, która może ponosić odpowiedzialność za niedopilnowanie przestrzegania zasad bhp? Czy za stan bhp odpowiedzialny jest również pracownik służby bhp oraz sprawujący nadzór kierownik zmiany?

Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku?

Pracownik, który pracował przy taśmie produkcyjnej, uległ wypadkowi w zakładzie pracy. Po zabraniu poszkodowanego przez karetkę, kierownik uruchomił ponownie linię produkcyjną. Jakie czynności powinien podjąć kierownik po wypadku?

Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Jestem od 25 lat nauczycielem wychowania fizycznego w gminnej szkole podstawowej. Jednocześnie w 2003 r. podjąłem pracę w urzędzie gminy w wydziale kultury w niepełnym wymiarze czasu pracy. W szkole mam wypłacany dodatek stażowy za 20 lat pracy, natomiast w gminie tylko 6%. Uważam, że nieprawidłowo wyliczono mi dodatki, gdyż pracodawcą w obu przypadkach jest gmina. Mój pracodawca twierdzi, że dodatek stażowy w urzędzie może uwzględniać jedynie pracę w urzędzie gminy. Czy ma racje?

Wolny rynek najlepszym regulatorem

Rozmowa z Ireneuszem Góreckim, prezesem Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

Efektywność polityki personalnej w polskich przedsiębiorstwach

Jeszcze kilka lat temu prasa informowała nas, że e-learning to rozwiązanie przyszłości, którego popularność będzie stopniowo rosła, a przyszłością jest edukacja wirtualna.Nadzieje na nowe uniwersalne rozwiązanie masowego dostępu pracowników do wiedzy dzięki wynalazkowi e-learningu były ogromne. Równie spektakularne, gwałtowne i masowe jest rozczarowanie tym narzędziem.

Jak uwzględniać dodatki dla nauczycieli w podstawie wymiaru zasiłków

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mają prawo do wynagrodzenia za pracę oraz innych składników wynagrodzenia. Po spełnieniu wymaganych warunków nauczyciel ma prawo m.in. do dodatków: funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, za wysługę lat, mieszkaniowego, wiejskiego. Nie wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Nagroda jubileuszowa

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania nagród jubileuszowych, nie jest to bowiem świadczenie powszechne ze stosunku pracy. Wielu pracodawców w przepisach pozakodeksowych przewiduje jednak taki bonus.

Lekarstwo na sukces

Rozmowa z Pauliną Pazio, dyrektorem ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Lek SA – Sandoz TechOps

REKLAMA