REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób określenia wynagrodzenia w umowie o pracę

Julia Bartoszek

REKLAMA

Pracodawca ma swobodę w określeniu sposobu wynagradzania pracownika. Ważne jest, aby pensja nie była niższa niż minimum określone przez prawo.

Wynagrodzenie za pracę może być uzgodnione w różny sposób.

Autopromocja

Najczęściej pracodawcy stosują wynagrodzenie:

 • stałe,
 • godzinowe,
 • prowizyjne,
 • akordowe.

Wynagrodzenie powinno być określone w umowie o pracę. Czasami można w umowie napisać jedynie, że pracownik jest objęty określonym systemem wynagradzania. W takiej sytuacji w przepisach wewnętrznych musi być doprecyzowane, jakie prowizje czy akordy odnoszą się do danego pracownika.

Stawka miesięczna

Wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Jest to też wynagrodzenie relatywnie najprostsze do wyliczenia i wypłacenia. Niezależnie od długości miesiąca i liczby godzin pracy pracownik otrzyma taką samą pensję w każdym miesiącu pracy. Przy dłuższych okresach rozliczeniowych na wysokość wynagrodzenia nie ma wpływu to, że pracodawca wykonywał pracę przez większą liczbę dni w jednym miesiącu, a następnie krócej pracował w kolejnym, w ramach tego samego okresu rozliczeniowego.

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Pracownik jest objęty 2-miesięcznym okresem rozliczeniowym, na który składa się maj i czerwiec. Jego wynagrodzenie określone jest stałą stawką miesięczną w wysokości 2500 zł. Taką pensję pracodawca ma obowiązek zapłacić zarówno w maju (wymiar czasu pracy w maju to 152 godziny), jak i w czerwcu (wymiar – 168 godzin). W takiej sytuacji ani pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia za maj, uznając, że pracownik pracował mniej godzin niż w czerwcu, ani podwładny nie może dochodzić wyższej pensji w czerwcu, argumentując, że pracował w tym miesiącu więcej niż w maju i w związku z tym powinien otrzymać wyższą pensję.

Wpisanie w umowie stałej stawki wynagrodzenia powoduje także mniejszą liczbę obliczeń w razie urlopu czy choroby pracownika.

Stawka godzinowa

Określenie wynagrodzenia w stawce godzinowej powoduje, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. W zależności od liczby godzin przewidzianych do przepracowania w poszczególnych miesiącach wysokość płacy za te miesiące będzie różna.

Przykład
Pracownik zatrudniony jest w 1-miesięcznych okresach rozliczeniowych. Jego wynagrodzenie w umowie o pracę zostało określone w stawce godzinowej: 23 zł brutto za godzinę pracy. Będzie ono zatem ulegało zmianom w poszczególnych miesiącach pracy – np.:

 • w maju 2010 r. (wymiar czasu pracy wyniesie 152 godziny) pracownik otrzyma 3496 zł brutto,
 • w czerwcu 2010 r. (wymiar czasu pracy – 168 godzin) pracownik otrzyma 3864 zł brutto,
 • w lipcu 2010 r. (wymiar czasu pracy – 176 godzin) pracownik otrzyma 4048 zł brutto.

Wynagrodzenie prowizyjne

Kolejnym sposobem określenia pensji w umowie o pracę jest wynagrodzenie prowizyjne. System ten polega na tym, że uposażenie jest uzależnione od osiągnięcia przez pracownika określonych celów lub uzyskania odpowiedniego procentu od obrotu lub dochodu, jaki przynosi wykonywana praca przez pracownika. Wysokość wynagrodzenia może więc być uzależniona od konieczności osiągnięcia określonej wysokości sprzedaży w danym czasie, zdobycia określonej liczby klientów z danego segmentu rynku.

Przykład
Pracownik rozpoczął pracę w firmie sprzedażowej. W umowie strony ustaliły, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 5% od wartości sprzedanego przez niego towaru. Takie określenie pensji pracownika jest prawidłowe.

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy >>

Wynagrodzenie akordowe

Pracownik, który pracuje w systemie akordowym, otrzyma wynagrodzenie uzależnione od ilościowych wyników jego pracy (stopnia wyrobienia normy), np. od liczby wytworzonych ramek elektronicznych. Należy pamiętać, że system akordowy to system wynagradzania, a nie system czasu pracy. W związku z tym normy czasu pracy dla pracownika wynagradzanego akordem są takie same jak dla pozostałych pracowników, czyli 8 godzin dziennie, przeciętnie 40 godzin tygodniowo przez przeciętnie 5 dni w tygodniu.

Wysokość akordu można wpisać zarówno w umowie o pracę, jak i w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy. Jeżeli wysokość ta wpisana jest np. w regulaminie wynagradzania, w umowie o pracę można wpisać pracownikowi, że obowiązuje go wynagrodzenie akordowe według obowiązujących stawek akordowych. Ważne jest, aby pracownik dokładnie wiedział, ile otrzymuje za wytworzenie danego produktu dla pracodawcy.

Wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego

Przy dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych pracodawca może więc tak rozłożyć pracę, aby znaczna część „dostępnych” godzin pracy została zaplanowana w pierwszych miesiącach okresu, natomiast w ostatnim będzie jej dużo mniej lub nie będzie jej wcale. W takim przypadku pracownicy mają prawo do otrzymania wyrównania swojej pensji przynajmniej do wynagrodzenia minimalnego.

Przykład
Pracownik jest wynagradzany według godzinowej stawki wynagrodzenia wynoszącej 9 zł brutto za godzinę pracy i pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. W okresie rozliczeniowym obejmującym okres maj–czerwiec 2010 r., w którym wymiar czasu pracy wynosił 320 godzin, pracownik przepracował:

 • w maju 204 godziny, za które pracodawca naliczył wynagrodzenie w wysokości 1836 zł brutto (9 zł x 204 godziny),
 • w czerwcu 116 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1044 zł brutto (9 zł x 116 godzin).

W tym okresie rozliczeniowym pracownik nie świadczył pracy w godzinach nadliczbowych, a różna liczba godzin w poszczególnych miesiącach wynikała z ustalonego dla pracownika rozkładu czasu pracy.

W związku z tym, że w czerwcu pracownik na skutek ustalonego dla niego grafiku otrzymałby wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, wynagrodzenie to należało uzupełnić do kwoty 1317 zł brutto, a więc o 273 zł brutto.

WAŻNE!
Rozkładając nierównomiernie godziny pracy, pracodawca musi pamiętać, że:

 • czas pracy pracowników w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin na tydzień,
 • pracownikom należy w okresie rozliczeniowym zapewnić właściwą liczbę dni wolnych od pracy, tzn. nie mniejszą niż liczba niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA