Co oprócz odprawy pośmiertnej wypłacić rodzinie zmarłego pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym prawem majątkowym, które przechodzi na wyżej wymienione osoby jest wynagrodzenie (także za godziny nadliczbowe) - zarówno to, które nie zostało wypłacone pracownikowi w związku z jego śmiercią jak i wcześniejsze niewypłacone (zaległe) pensje. Jeżeli pracownikowi przysługiwały dodatkowo nagrody, premie czy też inne dodatki (np. za wysługę lat) to również i je należy wypłacić osobom bliskim zmarłego wskazanym w Kodeksie pracy.
REKLAMA
Przeczytaj: Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna
Pracodawca powinien wypłacić także należne zmarłemu pracownikowi ekwiwalenty za:
- pranie odzieży roboczej,
- używanie prywatnej odzieży i obuwia zamiast roboczego,
- wykorzystywanie w pracy prywatnych narzędzi, materiałów i sprzętów.
Powinien zostać wypłacony także ekwiwalent za niewykorzystany urlop - zarówno za ten zaległy jak i za bieżący w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.
Istnieje jeszcze jeden przypadek, w którym pracodawca powinien wypłacić świadczenie rodzinie zmarłego pracownika. Omawiana sytuacja dotyczy byłego pracownika, który zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Do momentu śmierci przysługiwało pracownikowi z tego tytułu odszkodowanie. Roszczenie o nie po śmierci pracownika przechodzi na następców prawnych z mocy art. 63(1) Kodeksu pracy.
Warto wiedzieć: Śmierć pracownika a stosunek pracy
Najbliżsi zmarłego będą mogli domagać się odszkodowania tylko za czas do śmierci pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat