Kategorie

Jak podnieść wartość działu HR w organizacji?

Mirosława Tkaczuk
Rok temu zostałam dyrektorem HR w dużej organizacji. Obejmując to stanowisko, miałam masę innowacyjnych pomysłów. Niestety, nie udało mi się ich przeforsować przed zarządem. Dotychczas myślałam, że dla menedżerów i członków zarządu połączenie wzrostu wyników finansowych z inwestycjami w działania szkoleniowe jest oczywiste, byłam więc bardzo zaskoczona taką postawą. Po spotkaniu jeden z członków zarządu powiedział mi, że podobają mu się moje pomysły i docenia je, ale jeśli chcę być efektywna jako dyrektor HR, muszę nauczyć się mówić o swoich pomysłach w sposób biznesowy i zbudować swoją wartość, pokazując, że jestem partnerem biznesowym. Co więc powinnam zrobić?

Od czego zależy wartość działu HR w organizacji? Obecnie coraz częściej odpowiedź na to pytanie jest następująca: dział HR musi być postrzegany jako partner biznesowy w organizacji. Co to oznacza? W jaki sposób stać się partnerem biznesowym w swojej organizacji? Co konkretnie można zrobić? Jaką drogę wybrać?

To są pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy menedżer HR. Co się stanie, gdy tego nie zrobi? Co może stracić?

Wybór właściwej drogi

Przypomnijmy sobie dialog Alicji z Krainy Czarów z Kotem z Cheshire:

„– ... którędy mam teraz iść?

– To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść.

– Właściwie to mi wszystko jedno.

– W takim razie obojętne, którędy pójdziesz”.

Odpowiedź jest oczywista. Dopóki menedżer HR nie wyznaczy sobie celu istnienia i funkcjonowania działu HR, którym zarządza w swojej organizacji, oraz drogi, którą chce tam dojść, to oczywiście tego celu nie osiągnie. A co się stanie, gdy to zrobi? Co może zyskać?

Jeśli menedżer HR chce być partnerem biznesowym dla zarządu swojej organizacji, to powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Jak mogę to zrobić?
 • Co konkretnie zrobię?
 • Od czego zacznę?
 • Co będę robić inaczej niż do tej pory?
 • Co zacznę robić, czego do tej pory nie robiłem, a co przybliży mnie do tego celu?
 • Co przestanę robić, co powoduje, że oddalam się od tego celu?
 • A co będę kontynuować, co sprawia, że jestem na dobrej drodze do mojego celu?

Pamiętajmy, że jeżeli to, co robimy do tej pory, sprawia, że nie osiągamy swoich celów, to musimy zacząć robić coś inaczej. Próbować wciąż innych, nowych rozwiązań i sprawdzać, czy jesteśmy bliżej, czy dalej od naszego celu.


Reklama

Warto tutaj powołać się na wyniki europejskiego badania trendów HR „Barometr HR 2010” firmy Hewitt Associates, z którego wynika, że od działów HR coraz częściej oczekuje się udziału w rozwiązywaniu typowo biznesowych problemów, związanych m.in. ze zwiększaniem wydajności, dostosowaniem zasobów do potrzeb i specyfiki firmy oraz efektywnego wdrażania przyjętych rozwiązań. Związane jest to z oczekiwaniami większego zaangażowania działów HR w procesy na poziomie strategicznym.

Ważne jest zatem, aby menedżer personalny był świadomy, jakie wyzwania czekają organizację w nowym otoczeniu biznesowym w roku 2010, który przez wielu z nas postrzegany jest jako rok zmian. Firmy muszą bowiem podnieść swoją konkurencyjność w nowych warunkach biznesowych. Oprócz kontroli i redukcji kosztów, w których działy HR ostatnio aktywnie uczestniczyły, kolejnym obszarem, w którym mogą zająć pozycję strategiczną, jest rozwój przywództwa i zarządzanie talentami w organizacji, a także zarządzanie zmianą w przypadku fuzji i przejęć.

Pozycja w firmie

Pozycja działu personalnego w organizacji zależy w dużej mierze od szczebla zarządzania, na jakim znajduje się stanowisko menedżera HR. Z innego poziomu działa menedżer HR, który jest członkiem zarządu, partnerem czy też członkiem rady dyrektorów w organizacji, a z innego poziomu menedżer HR, który jest „tylko” kierownikiem jednostki organizacyjnej wspierającej biznes. Niezależnie jednak od formalnego umiejscowienia stanowiska menedżera HR, warto przyjąć postawę proaktywną, być kreatorem pomysłów, inicjatorem zmian, brać udział w spotkaniach na szczeblu strategicznym, sprawić, że dział HR będzie widoczny i naprawdę potrzebny.

Reklama

Jeżeli funkcje, takie jak administracja personalna, płace czy sprawy BHP pozostają w zakresie obowiązków wewnętrznych działów HR, to jest to (a przynajmniej powinna być) tylko część operacyjna funkcji HR. W jaki więc sposób dział personalny ma realizować swoją funkcję strategiczną?

Zaczynamy od pozyskiwania odpowiednich ludzi do naszej organizacji, a potem kolejne kroki to utrzymywanie i rozwijanie tych cennych zasobów, wyłuskiwanie utalentowanych pracowników i ich rozwój, wspieranie menedżerów w rozwoju ich kompetencji przywódczych, tak aby oni w odpowiedni sposób, zgodny z kulturą organizacyjną i wartościami firmy, zarządzali swoimi zespołami.

W tych właśnie obszarach menedżer HR może wyznaczyć sobie konkretne cele strategiczne. Najpierw zdiagnozować stan obecny w każdym z wyżej wymienionych obszarów, następnie ustalić z zarządem, jaki ma być stan oczekiwany i zaproponować, w jaki sposób wypełnić tę lukę. W jakich obszarach wykorzystać wewnętrzne zasoby, a w jakich obszarach skorzystać z zasobów zewnętrznych, takich jak firmy rekrutacyjne, konsultingowo-doradcze, szkoleniowe czy coachingowe.

Ważne też jest, aby ewentualne fuzje i przejęcia traktować jako wyzwania i potencjalne możliwości rozwojowe dla organizacji, a nie jako problem. Ludzie nie lubią zmian, jednakże to od menedżerów zarządzających oraz działów HR będzie zależało, jakie nastroje i postawy przyjmą pracownicy w nowych okolicznościach.


Programy rozwojowe

Obecnie na rynku wiele firm szkoleniowych proponuje dobre programy rozwojowe kompetencji przywódczych dla menedżerów na różnych szczeblach zarządzania. Wprowadzając w organizacji programy rozwojowe, ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować potrzeby, a potem odpowiednio wzmacniać proces rozwojowy. Działania wzmacniające to sztuka pomagania pracownikom w zintegrowaniu i zastosowaniu nowo zdobytych umiejętności w codziennej pracy.

Jeżeli dział HR poważnie podchodzi do opłacalności wzmocnień działań rozwojowych, powinien podjąć następujące działania:

 • Zapewnić strategiczną pozycję dla szkoleń i wzmacniających działań poszkoleniowych. Szkolenie w obecnych czasach, aby było opłacalne, musi być strategiczne. Innymi słowy, podczas szkolenia pracownicy nie tylko zdobywają umiejętności, lecz także uczą się stosować je w praktyce w celu realizacji strategii. Efektywne wzmacnianie szkoleń może zachęcać pracowników do brania odpowiedzialności za ich własne uczenie, tak aby mogli pracować samodzielnie i niezależnie.
 • Wykorzystywać nieformalne sposoby uczenia się w miejscu pracy, takie jak: coaching, mentoring, training od the job, odwoływanie się do wcześniejszych doświadczeń. Jednym słowem, wprowadzić kulturę uczenia się metodami nieformalnymi, które wzmacniają efekty formalnych sposobów uczenia się.
 • Zaangażować odpowiednie osoby:
 • przed szkoleniem – zarząd, menedżerów, pracowników, konsultantów,
 • podczas szkolenia – menedżerów, pracowników,
 • po szkoleniu – zarząd, menedżerów, pracowników.
 • Dać menedżerom efektywne i strategiczne narzędzia wzmacniające, takie jak mentoring, coaching. Przygotować menedżerów do stosowania takich narzędzi.

Warto też pamiętać, że menedżerowie na najwyższych szczeblach zarządzania, będąc świetnymi strategami i wizjonerami, fachowcami w swoich branżach, mogą również potrzebować wsparcia w rozwoju kompetencji interpersonalnych dotyczących zarządzania ludźmi. Warto tu więc pamiętać o usługach w zakresie biznes coachingu i executive coachingu.

Aby rola menedżerów HR była strategiczna, muszą oni przyjąć odpowiednią postawę, orientować się w biznesie, znać realia rynkowe i wyzwania, z jakimi spotyka się ich firma. Muszą być także elastyczni i kreatywni, myśleć w szerszej perspektywie, być gotowi do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Powinni być odważni, szukać i sprawdzać nowe rozwiązania, szczególnie w trudnych sytuacjach, kiedy trzeba podjąć i wdrożyć niełatwe decyzje. Jednocześnie powinni zachęcać do rozwijania i uczenia się innych. Taka ich postawa pomoże im stać się partnerami biznesowymi dla zarządu.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.