REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

REKLAMA

Polska w początkowej fazie kryzysu ogólnoświatowego nie odczuła jego skutków w sposób bezpośredni. Postępujące spowolnienie gospodarcze wpłynęło jednak na ograniczenie popytu na pracę: spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia.

Zmiany w popycie na pracę wpłynęły na dynamikę płac. W konsekwencji, jak wynika z badań dr Kazimierza Sedlaka, Dyrektora Sedlak & Sedlak i właściciela vortalu na temat wynagrodzeń, przedsiębiorcy zaczęli bardzo dokładnie i ostrożnie planować kolejne kroki i decyzje. Ich powściągliwość sprowadzała się do unowocześniania systemów wynagrodzeń: uelastyczniania budżetu, tworzenia powiązań między płacami a rzeczywistymi wynikami firmy oraz zmiany systemów premiowania. Wielu pracodawców zapomniało przy tym o zasadzie, by modyfikacje zasad premiowania wprowadzać z uwzględnieniem systemu motywowania pracowników. Skutki kryzysu odczuli więc przede wszystkim pracownicy.

REKLAMA

Autopromocja

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>

Kryzys ekonomiczny niewątpliwie wpłynął na wzrost liczby osób zasilających szeregi bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że nagle łatwiejsze stało się pozyskanie specjalistów – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes wrocławskiej firmy Futuro Finance. – Pracodawca, który nie troszczył się o zatrzymanie fachowca w strukturze swojej organizacji, nie dbał o dobre relacje z nim, nie stosował odpowiednich narzędzi motywacyjnych, może mieć teraz duże trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.

Jak zatem zadbać o pracownika? W czasach kryzysu wielu pracodawców mówiąc o motywowaniu pracowników wciąż ma na myśli konieczność podwyżek wynagrodzeń dla całej zatrudnianej przez niego kadry. Nic bardziej mylnego – warto motywować najlepszych, najbardziej efektywnych i zaangażowanych, pamiętając przy tym, że wynagrodzenie za pracę to nie tylko wypłaty pieniężne, ale też świadczenia pozapłacowe.

W przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną o 7 procent >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród interesujących dla pracownika i niekoniecznie kosztownych rozwiązań, które uatrakcyjnią otrzymywaną pensję oraz odpowiednio podniosą poziom zaangażowania w wykonywanie zadań, można wymienić:

  • pakiet opieki medycznej,
  • system dodatkowych ubezpieczeń,
  • karnety na basen i siłownię,
  • opiekę finansową.

Coraz większym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców cieszy się opieka finansowa – opowiada A. Brucko-Stępkowska. – Pracodawca, który korzysta z tej oferty, wykupuje dla swoich najlepszych pracowników niedrogie pakiety financial care. Dzięki takiemu abonamentowi pracownik może liczyć na pomoc profesjonalnego doradcy finansowego, który przez telefon lub internet pomoże mu w wyborze konta bankowego lub ubezpieczenia, a nawet podpowie jak odzyskać niektóre ze składek z OFE i zaplanuje proces oszczędzania.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę >>

Szczególnie ciekawym sposobem na rozbudowę świadczeń pozapłacowych wydaje się właśnie financial care. Wsparcie pracowników w zakresie finansów poprzez zapewnienie im opieki doradcy stanowi niezwykle rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie. W okresie, gdy wiele firm boryka się z problemami finansowymi, należy rozpocząć doradzanie na poziomie jednostki, nauczyć pracownika jak optymalnie zarządzać własnymi funduszami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA