Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia
REKLAMA
Zmiany w popycie na pracę wpłynęły na dynamikę płac. W konsekwencji, jak wynika z badań dr Kazimierza Sedlaka, Dyrektora Sedlak & Sedlak i właściciela vortalu na temat wynagrodzeń, przedsiębiorcy zaczęli bardzo dokładnie i ostrożnie planować kolejne kroki i decyzje. Ich powściągliwość sprowadzała się do unowocześniania systemów wynagrodzeń: uelastyczniania budżetu, tworzenia powiązań między płacami a rzeczywistymi wynikami firmy oraz zmiany systemów premiowania. Wielu pracodawców zapomniało przy tym o zasadzie, by modyfikacje zasad premiowania wprowadzać z uwzględnieniem systemu motywowania pracowników. Skutki kryzysu odczuli więc przede wszystkim pracownicy.
REKLAMA
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>
Kryzys ekonomiczny niewątpliwie wpłynął na wzrost liczby osób zasilających szeregi bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że nagle łatwiejsze stało się pozyskanie specjalistów – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes wrocławskiej firmy Futuro Finance. – Pracodawca, który nie troszczył się o zatrzymanie fachowca w strukturze swojej organizacji, nie dbał o dobre relacje z nim, nie stosował odpowiednich narzędzi motywacyjnych, może mieć teraz duże trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.
Jak zatem zadbać o pracownika? W czasach kryzysu wielu pracodawców mówiąc o motywowaniu pracowników wciąż ma na myśli konieczność podwyżek wynagrodzeń dla całej zatrudnianej przez niego kadry. Nic bardziej mylnego – warto motywować najlepszych, najbardziej efektywnych i zaangażowanych, pamiętając przy tym, że wynagrodzenie za pracę to nie tylko wypłaty pieniężne, ale też świadczenia pozapłacowe.
W przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną o 7 procent >>
Wśród interesujących dla pracownika i niekoniecznie kosztownych rozwiązań, które uatrakcyjnią otrzymywaną pensję oraz odpowiednio podniosą poziom zaangażowania w wykonywanie zadań, można wymienić:
- pakiet opieki medycznej,
- system dodatkowych ubezpieczeń,
- karnety na basen i siłownię,
- opiekę finansową.
Coraz większym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców cieszy się opieka finansowa – opowiada A. Brucko-Stępkowska. – Pracodawca, który korzysta z tej oferty, wykupuje dla swoich najlepszych pracowników niedrogie pakiety financial care. Dzięki takiemu abonamentowi pracownik może liczyć na pomoc profesjonalnego doradcy finansowego, który przez telefon lub internet pomoże mu w wyborze konta bankowego lub ubezpieczenia, a nawet podpowie jak odzyskać niektóre ze składek z OFE i zaplanuje proces oszczędzania.
Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę >>
Szczególnie ciekawym sposobem na rozbudowę świadczeń pozapłacowych wydaje się właśnie financial care. Wsparcie pracowników w zakresie finansów poprzez zapewnienie im opieki doradcy stanowi niezwykle rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie. W okresie, gdy wiele firm boryka się z problemami finansowymi, należy rozpocząć doradzanie na poziomie jednostki, nauczyć pracownika jak optymalnie zarządzać własnymi funduszami.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat