Kategorie

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Katarzyna Rydzewska
Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Ubiegły rok był dla większości agencji czasem wielkiej próby. Wyniki badań zaprezentowane pod koniec marca przez Związek Agencji Pracy Tymczasowej wskazują, że miniony rok zamknięto z 13-proc. spadkiem obrotów ze sprzedaży pracy tymczasowej (przy jednoczesnym 2-proc. spadku całkowitych obrotów agencyjnych). Szacuje się, że wartość całego rynku zmalała więc do około 2,2 mld zł. W konsekwencji o około 26 proc. zmniejszyła się liczba pracowników tymczasowych. Jak wynika z raportów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2008 agencje pracy tymczasowej skierowały do pracy 478 tys., a w 2009 r. już tylko 351 tys. osób. Silna konkurencja na rynku sprawiła, że trudno było przyciągnąć klienta jakością usług – na pierwszy plan zdecydowanie wysunęły się ceny usług.

Optymistyczne plany pracodawców

Warto jednak zauważyć, że jeszcze w ostatnim kwartale 2009 roku branża zaczęła odczuwać wyraźne symptomy poprawy, co skutkowało nowymi zamówieniami na pracowników tymczasowych. Dziś obserwujemy silny rozwój tego trendu. Ostatnie badania nastrojów wśród pracodawców pokazują, że aż 25 proc. firm planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie – również o personel tymczasowy. Te deklaracje znalazły potwierdzenie w najnowszych danych o stopie bezrobocia w Polsce. W kwietniu 2010 r. wyniosła ona 12,3 proc., a tym samym zmniejszyła się o 0,6 proc. Do tych wyników częściowo przyczyniła się styczniowa nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz ułatwienia prawne, jakie wraz z nią się pojawiły.

Nowe oblicze pracy tymczasowej

Większe znaczenie z pewnością ma tu jednak realna poprawa w sektorze produkcyjnym, który podlega największym wahaniom liczby zamówień na dodatkowy personel. Wzrost produkcji przełożył się naturalnie na zwiększenie zainteresowania pracownikami tymczasowymi – w czasie kryzysu firmy doceniły elastyczność oraz bezpieczeństwo, jakie zapewnia im korzystanie z usług agencji. Tę postawę obserwujemy dziś przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i logistyce, które poszukują rąk do pracy. Obok nich pracownikami tymczasowymi zainteresowane są także przedsiębiorstwa z sektora FMCG, a także budownictwa, które złapało drugi oddech. Analiza ogłoszeń publikowanych w głównych serwisach rekrutacyjnych pokazuje, że dominują oferty dla pracowników produkcyjnych, magazynierów, operatorów wózków widłowych, kasjerów i obsługi hipermarketów, a także wykwalifikowanych budowlańców. Co ciekawe, zaczynają się także pojawiać oferty z sektora usługowego – m.in. dla pracowników obsługi klienta, call-center, księgowych, ale także dla doradców ubezpieczeniowych, handlowców, a nawet informatyków. Wiąże się to z rodzącą się w Polsce nową kulturą pracy tymczasowej, kształtowaną przez czasowe zarządzanie projektami. Z pewnością ogólny trend wzrostowy dodatkowo umocni zbliżający się okres letni, który tradycyjnie wiąże się ze wzrostem zatrudnienia w gastronomii, sprzedaży czy rolnictwie.

Obok ożywienia w obszarze standardowej pracy tymczasowej, obserwujemy też wzrost zainteresowania usługami testowymi typu try & hire. Wiele firm, które wcześniej zatrudniały stały personel, dziś zamawia pracowników tymczasowych. Jeśli sprawdzą się oni w okresie tymczasowym, otrzymują oferty stałego zatrudnienia.


Ceny lecą w dół

Problemem pozostaje natomiast kwestia cen usług, które spadły w zeszłym roku pod naciskiem firm, zamawiających pracę tymczasową. Pomimo poprawy wiele przedsiębiorstw nadal domaga się obniżania cen, co siłą rzeczy obniża jakość usług agencyjnych oraz dostarczanego personelu. W miejscu stanęły także stawki wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych, które dziś – w zależności od branży – kształtuje się na średnim poziomie od 9 d 15 złotych brutto za godzinę.

Dagmara Matysiak

District Manager Randstad Sp. z o.o.

Z jakich obszarów zawodowych pozyskujemy pracowników tymczasowych?

Rynek pracy tymczasowej w Polsce to wciąż, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, rynek z dużym potencjałem rozwoju. Z roku na rok coraz więcej firm z wielu obszarów i branż zaczyna korzystać z tej formy zatrudnienia. W konsekwencji pracownicy tymczasowi to osoby reprezentujące różne grupy wiekowe czy zawodowe. Można jednak wyróżnić kilka grup, dla których taka forma zatrudnienia jest jedną z najbardziej popularnych.

W dużych aglomeracjach miejskich, w których przeważająca większość firm lokuje swoje centrale, znaczna część pracowników tymczasowych wykonuje prace w biurach czy centrach telefonicznej obsługi klienta. W opisanej grupie praca za pośrednictwem agencji jest niejednokrotnie pierwszą pracą. Dlatego też, podejmując działania mające na celu pozyskanie takich pracowników, kierujemy się do uczelni wyższych, a nawet szkół średnich.

W mniejszych aglomeracjach czy na słabo zaludnionych terenach, na których firmy najczęściej lokują swoje zakłady produkcyjne bądź powierzchnie magazynowe, pracownik tymczasowy to najczęściej pracownik fizyczny, zwykle w wieku 25–45 lat. Wśród tych osób trudno wyróżnić konkretną grupę zawodową, ponieważ wiele prac, poza bardzo wyspecjalizowanymi, może wykonać prawie każdy. Specyficzne zapotrzebowanie dotyczy tu zwykle nie tyle grup zawodowych, ile posiadanych uprawnień – np. obsługi wózka widłowego.

Znacząco mniejszą, ale też reprezentowaną wśród pracowników tymczasowych, grupą są wysoko wykwalifikowani specjaliści, głównie z obszaru finansów czy IT. Są to osoby, które, nie chcąc związywać się na dłużej z jednym pracodawcą, preferują zatrudnienie przy konkretnych projektach czy zadaniach.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.