Kategorie

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Katarzyna Rydzewska
Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Ubiegły rok był dla większości agencji czasem wielkiej próby. Wyniki badań zaprezentowane pod koniec marca przez Związek Agencji Pracy Tymczasowej wskazują, że miniony rok zamknięto z 13-proc. spadkiem obrotów ze sprzedaży pracy tymczasowej (przy jednoczesnym 2-proc. spadku całkowitych obrotów agencyjnych). Szacuje się, że wartość całego rynku zmalała więc do około 2,2 mld zł. W konsekwencji o około 26 proc. zmniejszyła się liczba pracowników tymczasowych. Jak wynika z raportów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2008 agencje pracy tymczasowej skierowały do pracy 478 tys., a w 2009 r. już tylko 351 tys. osób. Silna konkurencja na rynku sprawiła, że trudno było przyciągnąć klienta jakością usług – na pierwszy plan zdecydowanie wysunęły się ceny usług.

Optymistyczne plany pracodawców

Warto jednak zauważyć, że jeszcze w ostatnim kwartale 2009 roku branża zaczęła odczuwać wyraźne symptomy poprawy, co skutkowało nowymi zamówieniami na pracowników tymczasowych. Dziś obserwujemy silny rozwój tego trendu. Ostatnie badania nastrojów wśród pracodawców pokazują, że aż 25 proc. firm planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie – również o personel tymczasowy. Te deklaracje znalazły potwierdzenie w najnowszych danych o stopie bezrobocia w Polsce. W kwietniu 2010 r. wyniosła ona 12,3 proc., a tym samym zmniejszyła się o 0,6 proc. Do tych wyników częściowo przyczyniła się styczniowa nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz ułatwienia prawne, jakie wraz z nią się pojawiły.

Nowe oblicze pracy tymczasowej

Reklama

Większe znaczenie z pewnością ma tu jednak realna poprawa w sektorze produkcyjnym, który podlega największym wahaniom liczby zamówień na dodatkowy personel. Wzrost produkcji przełożył się naturalnie na zwiększenie zainteresowania pracownikami tymczasowymi – w czasie kryzysu firmy doceniły elastyczność oraz bezpieczeństwo, jakie zapewnia im korzystanie z usług agencji. Tę postawę obserwujemy dziś przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i logistyce, które poszukują rąk do pracy. Obok nich pracownikami tymczasowymi zainteresowane są także przedsiębiorstwa z sektora FMCG, a także budownictwa, które złapało drugi oddech. Analiza ogłoszeń publikowanych w głównych serwisach rekrutacyjnych pokazuje, że dominują oferty dla pracowników produkcyjnych, magazynierów, operatorów wózków widłowych, kasjerów i obsługi hipermarketów, a także wykwalifikowanych budowlańców. Co ciekawe, zaczynają się także pojawiać oferty z sektora usługowego – m.in. dla pracowników obsługi klienta, call-center, księgowych, ale także dla doradców ubezpieczeniowych, handlowców, a nawet informatyków. Wiąże się to z rodzącą się w Polsce nową kulturą pracy tymczasowej, kształtowaną przez czasowe zarządzanie projektami. Z pewnością ogólny trend wzrostowy dodatkowo umocni zbliżający się okres letni, który tradycyjnie wiąże się ze wzrostem zatrudnienia w gastronomii, sprzedaży czy rolnictwie.

Obok ożywienia w obszarze standardowej pracy tymczasowej, obserwujemy też wzrost zainteresowania usługami testowymi typu try & hire. Wiele firm, które wcześniej zatrudniały stały personel, dziś zamawia pracowników tymczasowych. Jeśli sprawdzą się oni w okresie tymczasowym, otrzymują oferty stałego zatrudnienia.


Ceny lecą w dół

Problemem pozostaje natomiast kwestia cen usług, które spadły w zeszłym roku pod naciskiem firm, zamawiających pracę tymczasową. Pomimo poprawy wiele przedsiębiorstw nadal domaga się obniżania cen, co siłą rzeczy obniża jakość usług agencyjnych oraz dostarczanego personelu. W miejscu stanęły także stawki wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych, które dziś – w zależności od branży – kształtuje się na średnim poziomie od 9 d 15 złotych brutto za godzinę.

Dagmara Matysiak

District Manager Randstad Sp. z o.o.

Z jakich obszarów zawodowych pozyskujemy pracowników tymczasowych?

Reklama

Rynek pracy tymczasowej w Polsce to wciąż, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, rynek z dużym potencjałem rozwoju. Z roku na rok coraz więcej firm z wielu obszarów i branż zaczyna korzystać z tej formy zatrudnienia. W konsekwencji pracownicy tymczasowi to osoby reprezentujące różne grupy wiekowe czy zawodowe. Można jednak wyróżnić kilka grup, dla których taka forma zatrudnienia jest jedną z najbardziej popularnych.

W dużych aglomeracjach miejskich, w których przeważająca większość firm lokuje swoje centrale, znaczna część pracowników tymczasowych wykonuje prace w biurach czy centrach telefonicznej obsługi klienta. W opisanej grupie praca za pośrednictwem agencji jest niejednokrotnie pierwszą pracą. Dlatego też, podejmując działania mające na celu pozyskanie takich pracowników, kierujemy się do uczelni wyższych, a nawet szkół średnich.

W mniejszych aglomeracjach czy na słabo zaludnionych terenach, na których firmy najczęściej lokują swoje zakłady produkcyjne bądź powierzchnie magazynowe, pracownik tymczasowy to najczęściej pracownik fizyczny, zwykle w wieku 25–45 lat. Wśród tych osób trudno wyróżnić konkretną grupę zawodową, ponieważ wiele prac, poza bardzo wyspecjalizowanymi, może wykonać prawie każdy. Specyficzne zapotrzebowanie dotyczy tu zwykle nie tyle grup zawodowych, ile posiadanych uprawnień – np. obsługi wózka widłowego.

Znacząco mniejszą, ale też reprezentowaną wśród pracowników tymczasowych, grupą są wysoko wykwalifikowani specjaliści, głównie z obszaru finansów czy IT. Są to osoby, które, nie chcąc związywać się na dłużej z jednym pracodawcą, preferują zatrudnienie przy konkretnych projektach czy zadaniach.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.