reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nadgodziny kadry zarządzającej

Nadgodziny kadry zarządzającej

W naszej firmie pracuje się w podstawowym systemie czasu pracy. Kierownicy komórek organizacyjnych nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kierownicy i ich zastępcy otrzymują dodatek funkcyjny z racji pełnionych funkcji.1. Czy kierownikom i ich zastępcom przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niezleconych przez pracodawcę, a wynikłych z okresowego spiętrzenia obowiązków (np. zastępowanie kierownika, który udał się na urlop wypoczynkowy).2. Czy system czasu pracy (np. podstawowy czy zrównoważony) ma wpływ na nadgodziny osób kierujących zakładem pracy?

1. Tak, pracownikowi zastępującemu kierownika będzie przysługiwał dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli będzie się to wiązało z koniecznością pracy ponadwymiarowej.

Co do zasady pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2 (art. 151 4 § 1 k.p.). Wobec powyższego w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (tj. pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi), jak również kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych mamy do czynienia z pracą poza normalnymi godzinami pracy, a nie z pracą w godzinach nadliczbowych.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że powyższy przepis nie znajduje zastosowania do kierowników komórek organizacyjnych w ogóle, ale jedynie do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Przez pojęcie kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej należy rozumieć osobę, która kieruje jednostką odrębną w ramach struktury organizacyjnej oraz przedmiotem jego zadań jest kierowanie zespołem pracowników. Odrębność danej jednostki organizacyjnej będzie przeważnie wynikała z danych aktów ustrojowych zakładu pracy. Z kolei, by daną osobę uznać za osobę kierującą zespołem pracowników, musi ona przykładowo organizować i nadzorować pracę pozostałych pracowników, ustalać im czas prac, udzielać zwolnień od pracy.

Dla rozstrzygnięcia problemu istotne będzie również ustalenie, które spośród okresów pracy ponadwymiarowej będą jedynie pracą poza normalnymi godzinami pracy, które mogą zostać uznane za godziny nadliczbowe. Decydujące znaczenie ma ustalenie wpływu kierownika na organizację procesu pracy w tym zakresie. Jeżeli zwiększenie wymiaru świadczenia stanowi konsekwencję jego własnej decyzji jako kierownika określonej jednostki, wykonywana będzie praca poza normalnymi godzinami pracy. Ponadto wskazanie, że kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują pracę poza normalnymi godzinami pracy jedynie w razie konieczności, sugeruje wykonywanie tej pracy z własnej inicjatywy, przy czym za pracę w razie konieczności należy uznać między innymi pracę wskutek błędów poczynionych przez te osoby w organizacji pracy. Powyższe nie oznacza jednak, że nie może zdarzyć się sytuacja, gdy osoby zajmujące stanowiska kierownicze nie będą wykonywały pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, gdy praca ponadwymiarowa jest skutkiem decyzji pracodawcy lub wadliwej organizacji procesu pracy w danym zakładzie pracy niezależnej od osoby zajmującej stanowisko kierownicze, należy wówczas mówić o pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje stosowne wynagrodzenie, a nie o pracy poza normalnymi godzinami pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama