Kategorie

Nadgodziny kadry zarządzającej

Bernadetta Gajek
W naszej firmie pracuje się w podstawowym systemie czasu pracy. Kierownicy komórek organizacyjnych nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kierownicy i ich zastępcy otrzymują dodatek funkcyjny z racji pełnionych funkcji.1. Czy kierownikom i ich zastępcom przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niezleconych przez pracodawcę, a wynikłych z okresowego spiętrzenia obowiązków (np. zastępowanie kierownika, który udał się na urlop wypoczynkowy).2. Czy system czasu pracy (np. podstawowy czy zrównoważony) ma wpływ na nadgodziny osób kierujących zakładem pracy?

1. Tak, pracownikowi zastępującemu kierownika będzie przysługiwał dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli będzie się to wiązało z koniecznością pracy ponadwymiarowej.

Reklama

Co do zasady pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2 (art. 151 4 § 1 k.p.). Wobec powyższego w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (tj. pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi), jak również kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych mamy do czynienia z pracą poza normalnymi godzinami pracy, a nie z pracą w godzinach nadliczbowych.

Reklama

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że powyższy przepis nie znajduje zastosowania do kierowników komórek organizacyjnych w ogóle, ale jedynie do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Przez pojęcie kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej należy rozumieć osobę, która kieruje jednostką odrębną w ramach struktury organizacyjnej oraz przedmiotem jego zadań jest kierowanie zespołem pracowników. Odrębność danej jednostki organizacyjnej będzie przeważnie wynikała z danych aktów ustrojowych zakładu pracy. Z kolei, by daną osobę uznać za osobę kierującą zespołem pracowników, musi ona przykładowo organizować i nadzorować pracę pozostałych pracowników, ustalać im czas prac, udzielać zwolnień od pracy.

Dla rozstrzygnięcia problemu istotne będzie również ustalenie, które spośród okresów pracy ponadwymiarowej będą jedynie pracą poza normalnymi godzinami pracy, które mogą zostać uznane za godziny nadliczbowe. Decydujące znaczenie ma ustalenie wpływu kierownika na organizację procesu pracy w tym zakresie. Jeżeli zwiększenie wymiaru świadczenia stanowi konsekwencję jego własnej decyzji jako kierownika określonej jednostki, wykonywana będzie praca poza normalnymi godzinami pracy. Ponadto wskazanie, że kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują pracę poza normalnymi godzinami pracy jedynie w razie konieczności, sugeruje wykonywanie tej pracy z własnej inicjatywy, przy czym za pracę w razie konieczności należy uznać między innymi pracę wskutek błędów poczynionych przez te osoby w organizacji pracy. Powyższe nie oznacza jednak, że nie może zdarzyć się sytuacja, gdy osoby zajmujące stanowiska kierownicze nie będą wykonywały pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, gdy praca ponadwymiarowa jest skutkiem decyzji pracodawcy lub wadliwej organizacji procesu pracy w danym zakładzie pracy niezależnej od osoby zajmującej stanowisko kierownicze, należy wówczas mówić o pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje stosowne wynagrodzenie, a nie o pracy poza normalnymi godzinami pracy.


Tym samym, za pracę poza normalnymi godzinami pracy nie przysługuje prawo do odrębnego wynagrodzenia ani prawo do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Wobec tego, co do zasady praca ponadwymiarowa w niedziele i święta kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Należy zauważyć, że w zależności od sytuacji, kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych będą wykonywali pracę poza normalnymi godzinami pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Natomiast w przypadku zastępców kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, każdorazowo ich praca ponadwymiarowa będzie stanowiła pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlatego w przypadku, gdy pracownik ten będzie zastępował kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej i będzie to się wiązało z koniecznością pracy ponadwymiarowej, wówczas zastępca będzie pracował w godzinach nadliczbowych.

2. Tak, system czasu pracy ma wpływ na powstanie godzin nadliczbowych kadry zarządzającej, jeśli praca jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, charakterystyczne dla danego systemu czasu pracy.

Odnosząc się do kwestii tego, czy system czasu pracy ma wpływ na nadgodziny osób zajmujących stanowiska kierownicze, należy zauważyć, że ma on wpływ o tyle, o ile pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, jak również jest praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Wobec takiej definicji pracy, w przypadku gdy pracownik świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie wykonywana w zależności od obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy albo po przekroczeniu normy czasu pracy (8 godz.) albo przedłużonego dobowego wymiaru (np. 12 godz.).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?