reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia członków organów spółek

Ubezpieczenia członków organów spółek

Do członków organów spółek kapitałowych należą członkowie zarządu i rad nadzorczych. Ubezpieczenia społeczne członków organów tych spółek zależą od tego, na jakiej podstawie pełnią oni swoje funkcje.

Do najbardziej typowych form nawiązania stosunku pracy z członkami zarządu należy powołanie. W spółce z o.o. członkowie zarządu są powoływani do pełnienia swoich funkcji na podstawie decyzji wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Z tytułu powołania na członka zarządu dana osoba może otrzymywać wynagrodzenie lub nie – wszystko zależy od woli stron. Możliwa jest również taka sytuacja, w której członkowie zarządu pełnią swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, kontraktu menedżerskiego lub umowy zawartej w wyniku podjęcia uchwały powołującej ich do zarządu. Jednak samo podjęcie przez wspólników uchwały powołującej określoną osobę do składu zarządu nie powoduje powstania stosunku pracowniczego czy cywilnoprawnego. Powołanie na członka zarządu nie jest powołaniem w rozumieniu Kodeksu pracy i tym samym nie kreuje stosunku pracy (wyrok SN z 14 lutego 2001 r., I PKN 258/00). Powołanie powoduje natomiast powstanie stosunku organizacyjnego między spółką a członkiem zarządu, który regulowany jest przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Powołanie jako podstawa pełnienia funkcji

W zakresie ubezpieczeń społecznych sytuacja członka zarządu, który pełni swoje funkcje tylko na podstawie powołania, przedstawia się następującąco. Artykuł 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wskazują enumaratywnie osoby objęte obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród wymienionych osób nie ma członków zarządu spółek kapitałowych. Oznacza to, że członkowie zarządu spółek kapitałowych, którzy pełnią swoje funkcje wyłącznie na podstawie uchwały wspólników (powołanie), nie podlegają zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Umowa-zlecenie z członkiem zarządu

W przypadku gdy obok aktu powołania spółka zawiera z członkiem zarządu umowę-zlecenie, sytuacja takiej osoby w zakresie ubezpieczeń społecznych różni się od tego, co zostało opisane powyżej. Umowa-zlecenie stanowi bowiem samodzielny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Członek zarządu jest w takim przypadku objęty obowiązkiem ubezpieczeń jako zleceniobiorca od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy.

Dla zleceniobiorcy będącego członkiem zarządu:

  • obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe (oznacza to, że członek zarządu może zostać zgłoszony przez spółkę do tego ubezpieczenia na swój wniosek).

W sytuacji, w której członek zarządu ma dodatkową umowę o pracę (np. u innego pracodawcy), z której uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, ubezpieczenia emerytalno-rentowe są dla niego dobrowolne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama