REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach dla nauczycieli

Beata Skrobisz-Kaczmarek

REKLAMA

Od 1 września 2010 r. wzrosły wynagrodzenia dla nauczycieli szkół samorządowych oraz prowadzonych przez administrację rządową, zwiększyła się także liczba godzin tzw. karcianych niewliczana do pensum dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Ustawa – Karta Nauczyciela w sposób kompleksowy reguluje problematykę czasu pracy nauczyciela.

REKLAMA

Autopromocja

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W tak ustalonych ramach nauczyciel zobowiązany jest realizować: 

 • zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (tzw. pensum),
 • inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów,
 • zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Przepisy ustalają różne wymiary pensum, czyli liczbę godzin, jakie ma realizować nauczyciel bezpośrednio z uczniami czy wychowankami. Ich wymiar zależny od placówki, w której realizowane są zajęcia, oraz od rodzaju tych zajęć.

Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia >>

Przykład
Nauczyciel języka polskiego realizuje pensum w wymiarze 18 godzin tygodniowo, natomiast nauczyciel biblioteki 30 godzin.
Karta Nauczyciela przewiduje w określonych przypadkach możliwość obniżenia pensum nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze. Obniżenie pensum następuje na podstawie uchwał rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa. Organy te podejmują uchwały, w których określą przypadki, w jakich można obniżyć pensum, jak również warunki i tryb obniżenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe godziny

Od 1 września 2010 r. każdy nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum będzie realizował 2 godziny zajęć tygodniowo, które zgodnie z ramowymi planami nauczania przeznaczone są do dyspozycji dyrektora lub na zajęcia opieki świetlicowej. Godziny te rozliczane są w ciągu 6 miesięcy, co ma umożliwiać realizację w ramach tych godzin różnych projektów. Jest to godzina dodatkowej pracy z dziećmi niewliczana do pensum, czyli do tzw. godzin przeznaczonych na prowadzenie zajęć lekcyjnych z uczniami. Ich realizacja nie ma wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez tych nauczycieli.

Przykład
Nauczyciel przyrody zabrał piątą klasę szkoły podstawowej na wycieczkę do Puszczy Białowieskiej, w dniu w którym nie miał zaplanowanych godzin lekcyjnych z uczniami. Wycieczka trwała od 8.00 do 18.00. Za opiekę nad uczniami na wycieczce nie otrzyma wynagrodzenia, jak za godziny nadliczbowe, gdyż w czasie wycieczki zrealizował 10 godzin dodatkowych.

Nowe regulacje wprowadzone są w ramach innych zadań i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły.
Natomiast nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych od 1 września 2009 r. realizują w ramach czasu pracy dodatkowo 1 godzinę tygodniowo. Zgodnie z ramowymi planami nauczania przeznaczona jest ona do dyspozycji dyrektora, z wyjątkiem godzin zwiększających obowiązkowe zajęcia edukacyjne. W bieżącym roku obowiązek ten nie zostanie zwiększony o kolejne godziny.

Wzrost wynagrodzenia

Podstawą dla kształtowania wysokości wynagrodzeń nauczycieli jest kwota bazowa ustalana corocznie w ustawie budżetowej.
Zamiast wcześniej projektowanych dwóch podwyżek po 5% (od 1 stycznia i od 1 września), od 1 września 2010 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7%, w stosunku do 2009 r.


W skład płacy nauczycielskiej wchodzi wynagrodzenie zasadnicze i jako integralne elementy dodatki:

 • za wysługę lat,
 • motywacyjny,
 • funkcyjny,
 • za warunki pracy,

oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależna jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych. Nauczyciel musi udowodnić prawo do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego, przedstawiając dyrektorowi oryginalne dokumenty, m.in. akt nadania stopnia awansu zawodowego czy dyplomy.

Wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależna jest od:

 • okresu zatrudnienia – przy dodatku za wysługę lat,
 • jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań czy prowadzenia dodatkowych zajęć – przy dodatku motywacyjnym,
 • powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji – przy dodatku funkcyjnym,
 • trudnych bądź uciążliwych warunków pracy – przy dodatku za warunki pracy.

Dodatek za wysługę wynosi 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy i jest wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy (dodatek nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia).

Z uwagi na to, że środki na wynagrodzenia gwarantuje w części państwo, a w części samorządy terytorialne, na ustalanie indywidualnych wynagrodzeń nauczyciela mają wpływ zarówno zasady zawarte w rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej, jak i regulaminy wynagradzania uchwalane lokalnie przez rady gmin i miast, powiatu, sejmiku województwa.

Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu oraz reguły polityki antydyskryminacyjnej >>

REKLAMA

Od 1 września 2010 r. w wyniku zmiany przepisów rozporządzenia zaczną obowiązywać wyższe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiana ta dotyczy nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez organy administracji rządowej jak też nauczycieli zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Oprócz wynagrodzeń zasadniczych wzrosną również te składniki wynagrodzenia nauczyciela, które stanowią procent od tego wynagrodzenia (tj. dodatek za staż pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa).

Przykład
Nauczyciel dyplomowany z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudniony w liceum ogólnokształcącym w pełnym wymiarze zajęć, który ma 25-letni staż pracy, do 31 sierpnia br. otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2990,40 zł (wynagrodzenie zasadnicze – 2492 zł + (20% dodatek stażowy) 498,40 zł.
Od 1 września 2010 r. jego wynagrodzenie wzrośnie o 368,40 zł i wyniesie 3358,80 zł (wynagrodzenie zasadnicze – 2799 zł + (20% dodatek stażowy) 559,80 zł.

Minister Edukacji Narodowej w rozporządzeniu określa minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, które mogą być podwyższane przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki te mogą zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli oraz upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach oraz w granicach ustalonego planu finansowego szkoły, do przyznawania nauczycielom stawki wynagrodzenia zasadniczego wyższej od stawki minimalnej ustalonej przez ministra.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA