Kategorie

Dlaczego szefowie delegują zbyt mało zadań?

Andrzej Niemczyk
Kieruję ludźmi od prawie dziesięciu lat. Mój zwierzchnik zarzuca mi, że jestem przepracowany i mało efektywny, bo nie deleguję zadań. To prawda, robię to bardzo rzadko, ale widzę, że podobnie wygląda to u innych menedżerów – także u wspomnianego zwierzchnika. Tempo pracy nie pozwala zastanowić się, komu coś delegować. A poza tym nasi podwładni i tak nie mają szans przyjąć na siebie nowych zadań. W czym tkwi problem?

Delegowanie odpowiednio dobranych zadań jest uznanym i zalecanym działaniem menedżerskim Przynosi wiele korzyści osobom nie tylko bezpośrednio włączonym w ten proces, ale i całej organizacji. Większość szefów deleguje swoje zadania podwładnym zbyt rzadko. Dlaczego, skoro moglibyśmy osiągnąć tak wiele korzyści jednocześnie (zobacz ramkę)?

Przyczyny niedelegowania zadań są różne.

 • Brak wiary w sens delegowania i niedostrzeganie jego związków z motywowaniem.

Niektórym szefom delegowanie kojarzy się z działaniem, które przynosi więcej kłopotów niż korzyści. Postrzegają je raczej jako uciążliwość, która wprowadza chaos i niepewność.

 • Brak czasu na delegowanie lub niechęć do włożenia początkowego wysiłku.

Rzeczywiście, na początku zabiera ono sporo czasu przełożonym. Odczuwają to szczególnie niedoświadczeni menedżerowie oraz ci, którzy kierują niedoświadczonymi podwładnymi. W ostatecznym rozrachunku jest jednak znacznie więcej korzyści, więc warto traktować delegowanie jako inwestycję. Najpierw trzeba poświęcić czas na nauczenie pracownika nowości, a dopiero potem ten czas będzie można odebrać z nawiązką.

 • Niewłaściwa postawa szefa.

Mylenie delegowania z kontrolowaniem wpływa deprymująco na podwładnych. Zamiast motywować, irytuje i powoduje niechęć do brania na siebie kolejnych delegowanych zadań. Podobne skutki niesie zbytnie prowadzenie pracownika za rękę w czasie, kiedy realizuje on nowo powierzone obowiązki. Zamiast wzmacniać poczucie wartości podwładnego, może doprowadzić to do utraty wiary w swoje możliwości.


 • Brak właściwej oceny własnych szefowskich zadań.

Część zadań wydaje się być zastrzeżona tylko dla stanowiska szefa, a w rzeczywistości tak nie jest. Przełożeni powinni mieć jasność, których zadań nie mogą nigdy zlecić, a które nadają się do tego, o ile znajdą do ich realizacji odpowiedniego podwładnego. Część zadań nie jest zlecana, ponieważ szefowie są do nich przywiązani, bo lubią je wykonywać.

 • Brak zaufania do pracowników i poczucie „Przecież ja zrobię to lepiej i szybciej”.

W początkowej fazie delegowania takie myślenie jest prawdą, nie sprawdza się jednak w dłuższym czasie. Jeżeli szef nie rozwinie pracowników, będzie musiał robić za nich coraz więcej. W końcu dojdzie do paraliżu decyzyjnego i przemęczenia przełożonego.

 • Niedostateczna wiedza o potencjale swoich podwładnych.

Szef, który nie zna możliwości swoich podwładnych, nie wie, które zadania może im zlecać. Nie zna też ich potrzeb rozwojowych, istnieje więc ryzyko, że będzie obarczał nie te osoby, którym zależy na wykonaniu danej pracy.

 • Obawa przed utratą władzy i posłuchu, gdy inni posiądą wiedzę zastrzeżoną dotychczas dla szefa.
 • Obawa przed wychowaniem dobrego pracownika, który odbierze szefowi stanowisko.

Niechęć do zbyt szybkiego wychowania sukcesora jest szczególnie ryzykowna w przypadku szefów niepewnych swoich umiejętności lub w firmach, gdzie panuje atmosfera nadmiernej rywalizacji lub silna hierarchiczność.

 • Brak wiedzy o radzeniu sobie z niechęcią podwładnych w chwili zlecania im nowego zadania i nieumiejętność radzenia sobie z oporem pracowników.
 • Delegowanie zadania zawsze oznacza dla pracownika wzięcie na sobie dodatkowej pracy. Większość osób reaguje wówczas oporem racjonalnym lub emocjonalnym. Opór racjonalny wiąże się z niewiedzą, jak wykonać nowe zadanie. Opór emocjonalny to obawa, czy się dobrze spiszę albo czy wystarczy mi czasu na to wszystko. Przełożony, który spodziewa się takiego oporu i umie sobie z nim poradzić, przestaje się go obawiać. Warto wspomnieć, że dużym błędem jest próba złamania oporu.
 • Brak umiejętności delegowania.

Delegowanie jest umiejętnością złożoną. Szef musi wiedzieć, które zadania komu powierzyć. Musi też umieć o tym powiedzieć, prawidłowo weryfikować postępy prac, odpowiednio interweniować, gdy coś idzie źle i właściwie odbierać oraz nagradzać zakończone zadanie.


Pozytywne konsekwencje delegowania zadań:

● Delegowanie rozwija pracowników. Tym samym podnosi ich kompetencje. Wyższe kompetencje oznaczają lepszych pracowników, którzy poprawiają efektywność firmy.

● Lepsi pracownicy, którzy potrafią więcej i znają swoją wysoką wartość, są bardziej zmotywowani.

● Podejmowanie decyzji w firmie, w której jest wiele delegowania, jest szybsze i pewniejsze. Dzięki temu organizacja staje się bardziej elastyczna i reaguje szybciej na zmiany rynku.

● Delegowanie odciąża menedżerów. Dzięki temu mają więcej czasu na działania strategiczne i poprawianie swojego sposobu kierowania podwładnymi.

● Delegowanie oznacza obdarzenie pracowników zaufaniem. Dzięki temu poprawia atmosferę w zespole i poziom zaufania.

● Pozwolenie pracownikom, żeby sami poszukali metod wykonania nowego zadania, zwiększa ich kreatywność, proaktywność i współpracę w zespole.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?