Kategorie

Ograniczenia, kolektywizm i odpowiedzialność

Szymon Milonas
Omawiałem ostatnio wyniki badania kompetencji pewnego menedżera. Bardzo chciał wiedzieć, co się zmieni, jeśli rozwinie tę czy inną kompetencję, i jaki to będzie dla niego koszt osobisty. Interesowało go, czy zmieni się też w życiu prywatnym i czy jest gotowy ponieść ten koszt.
Reklama

Pomyślałem sobie: kryzys minął. Weszliśmy w fazę, w której znowu ludzie krytycznie przyglądają się temu, czego oczekują od nich organizacje i co proponują konsultanci jako sposoby na poprawę efektywności i wyników. Niedawny nastrój paniki, lub przynajmniej zaniepokojenia, był dla wielu osób testem gotowości do innego spojrzenia na siebie i poświęceń dla zespołu lub organizacji. Sprawił też, że trzeba było interes firmy czy zespołu postawić wyżej niż osobisty lub życie prywatne.

Z jednym z menedżerów dyskutowaliśmy, czy jego dotychczasowe podejście szefa „drogowskazu” (nie przewodnika) i szefa od 9.00 do 17.00 wystarczy, żeby przeprowadzić zespół przez trudne czasy. Kwestionował sens „przywództwa na każdym poziomie”, pokazując, jak wiele energii lidera pochłania takie pełne zaangażowania podejście. I jakim może być kosztem dla niego jako człowieka. Chciał być bardzo dobrym koordynatorem pracy ludzi i ułatwiać im wykonywanie zadań, ale nie zastanawiać się nad „brzemieniem odpowiedzialności”, jakie powinien nieść jako lider. Lubił swoich ludzi, szanował firmę, ale nie chciał przekonywać ich do niemożliwego, bronić celów organizacji, namawiać do niezwykłego wysiłku. Argumentował, że to tylko praca, tylko jedna z tych, którą wykonujemy w życiu, nie żadna wojna, na której jesteśmy dowódcami, nie mistrzostwa świata, na których mamy wspierać swój zespół. Nie miał złudzeń, że organizacje biznesowe i tak sobie poradzą, a ich liderzy albo są współsprawcami obecnej sytuacji, albo będą jej beneficjentami.

Jego zespół nie miał wobec niego większych oczekiwań, oceniał go dobrze, wyniki biznesowe mieli przeciętne. Właściwie układ homeostatyczny, tylko wzrosły oczekiwania przełożonych.

Zastanawiałem się, gdzie zaprowadzę go swoimi pytaniami i czy gotów jestem wziąć odpowiedzialność za przeprowadzenie go na suchy ląd z miejsca, w którym się znajdziemy. Nawet gdy ten człowiek stwierdzi, że zmienia swoje podejście, to ja powiem mu: świetnie, proszę spróbować, ale pana firma już nie płaci mi za odbycie z panem tej podróży. Farewell.

Jego i moje ograniczenia są granicą odpowiedzialności, którą możemy i chcemy wziąć, są też granicą efektywności, którą możemy uzyskać. Menedżer, który nie chce przewodzić, nie zbuduje gotowego do pełnego zaangażowania i poświęceń zespołu, konsultant pracujący na godziny nie będzie uczestniczył w prawdziwej zmianie menedżera.

Jaki jest w takim razie poziom odpowiedzialności konsultanta? Czy wystarczą sokratejskie pytania, czy trzeba być inspiratorem, czy też przewodnikiem?

Czy przyjmując jakąś rolę, liczymy się z tym, jak daleko będziemy musieli umieć się zmienić lub poświęcić, by ją wypełniać zgodnie z oczekiwaniami otoczenia? Co dla wielu z nas oznacza przejście z roli specjalisty do roli menedżera? Czy poza zmianą pensji i zakresu obowiązków widzimy w tym wzięcie odpowiedzialności za ludzi, ich pracę i wyniki, nastawianie ich na kurs wyznaczony przez organizację? Mam wrażenie, że wielu z nas nie zadano tego pytania i że też nie mamy gotowych odpowiedzi, jak zachowamy się w sytuacjach szczególnie trudnych wyborów między interesami firmy, zespołu i swoimi. Moim zdaniem obecny okres odwilży pokryzysowej jest szczególnie dobry do refleksji na ten temat i stawiania sobie takich pytań.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?