reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wolny rynek najlepszym regulatorem

Wolny rynek najlepszym regulatorem

Rozmowa z Ireneuszem Góreckim, prezesem Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

●  Z wielu rozmów z polskimi i zagranicznymi ekspertami HR wynika, że obecnie przywództwo jest tą kompetencją lidera, do której jakości i rozwoju przykłada się szczególną wagę. Czy jest to dominujący trend w wyborze obszarów szkoleniowych w firmach?

– Przede wszystkim – i widzę to już od dłuższego czasu – przedsiębiorcy nie rozmawiają z firmami szkoleniowymi o poszczególnych modułach szkoleniowych, ale o całym procesie rozwojowym wynikającym z potrzeb biznesowych firmy. Takie podejście świadczy o dojrzałości rynku, i to cieszy. Również w ciągu ostatniego roku było to widoczne. Było sporo firm, które wcale nie redukowały, a wręcz odwrotnie – zwiększały budżet na szkolenia. Wiedziały bowiem, że właśnie w czasach spowolnienia i recesji gospodarczej warto inwestować w szkolenia. I rzeczywiście, ma Pani rację. Większość przedsiębiorców ma pełną świadomość, że sprawność organizacji i tworzenie przewagi konkurencyjnej zależy od jakości zarządzania i kompetencji kadry menedżerskiej. To przywództwo, ale też codzienna praca coachingowa, np. menedżera regionalnego z podległym mu zespołem, decydują o tym, czy firmy nawet w trudnych warunkach rynkowych mogą skutecznie budować swoją przewagę konkurencyjną.

● Czy inwestowanie w rozwój kompetencji przywódczych dzisiaj dotyczy głównie najwyższej kadry menedżerskiej?

Nie, odnosi się do całej kadry kierowniczej firm. Nasze doświadczenia w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych wskazują, że od jakości zarządzania na najniższym szczeblu w dużej mierze zależy realizacja celów biznesowych wyznaczanych na najwyższym poziomie menedżerskim. Bez wątpienia sposób realizacji tych celów wynika z tego, co dzieje się „na górze”, z systemu wartości czy strategii przyjętych jako kluczowe w organizacji.

● Jaki typ szkoleń jest obecnie najbardziej poszukiwany?

Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Nie zmieniła się, a może bardziej wyraźna stała się aktywność szkoleniowa w zakresie kompetencji miękkich. Zwłaszcza wtedy, kiedy otoczenie biznesowe jest bardziej „turbulentne”, wymagane jest autentyczne przywództwo menedżerów liniowych. Jednocześnie bardzo dobrze funkcjonują programy wzmacniające tzw. twarde kompetencje, jak np. szkolenia z zarządzania projektami. Niewątpliwie jednak w organizacjach panuje przekonanie, że od umiejętności miękkich zależy w dużej mierze „być albo nie być” firmy. Nie ma już alternatywy: szkolić lub nie szkolić, jest kwestia inna – jak przy ograniczonym budżecie maksymalizować efektywność szkoleń; jakie metody wybrać; może sięgnąć po techniki typu train the trainers i w ten sposób kaskadowo wdrażać nowe metody działania z poziomu menedżerów w dół, do pracowników.

● A jaki rodzaj szkoleń miękkich jest realizowany najczęściej?

Wszystko zależy od sytuacji firmy. Z moich doświadczeń wynika, że wielu przedsiębiorców skoncentrowało się na miękkich aspektach zarządzania, zaczynając od definiowania strategii i systemu kluczowych wartości. Dlatego widać silną tendencję do szkolenia – po pierwsze – pracowników w zakresie budowania kultury organizacyjnej opartej na najważniejszych dla rozwoju firmy wartościach, po drugie – do szkolenia menedżerów i ich umiejętności miękkich, dzięki którym mogą bardziej efektywnie zarządzać zespołem także w trudniejszych czasach. Chciałbym tutaj dodać, że coraz bardziej widoczna jest współpraca między przedsiębiorcami a firmami szkoleniowymi i tworzenie projektów dotyczących efektywności rozwoju. Aby zwiększyć długookresowe cele rozwojowe, do systemu szkoleń włącza się np. moduły szkoleniowe „dla szefów” – takie, które odpowiadają na pytanie, jak rozwinąć szefów uczestników projektu, by mieli świadomość, w jaki sposób pracować z uczestnikami projektu nad wdrożeniem poznanych treści w codzienną pracę.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama