Kategorie

Wolny rynek najlepszym regulatorem

Halina Guryn
Halina Guryn
Rozmowa z Ireneuszem Góreckim, prezesem Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych
Reklama

●  Z wielu rozmów z polskimi i zagranicznymi ekspertami HR wynika, że obecnie przywództwo jest tą kompetencją lidera, do której jakości i rozwoju przykłada się szczególną wagę. Czy jest to dominujący trend w wyborze obszarów szkoleniowych w firmach?

– Przede wszystkim – i widzę to już od dłuższego czasu – przedsiębiorcy nie rozmawiają z firmami szkoleniowymi o poszczególnych modułach szkoleniowych, ale o całym procesie rozwojowym wynikającym z potrzeb biznesowych firmy. Takie podejście świadczy o dojrzałości rynku, i to cieszy. Również w ciągu ostatniego roku było to widoczne. Było sporo firm, które wcale nie redukowały, a wręcz odwrotnie – zwiększały budżet na szkolenia. Wiedziały bowiem, że właśnie w czasach spowolnienia i recesji gospodarczej warto inwestować w szkolenia. I rzeczywiście, ma Pani rację. Większość przedsiębiorców ma pełną świadomość, że sprawność organizacji i tworzenie przewagi konkurencyjnej zależy od jakości zarządzania i kompetencji kadry menedżerskiej. To przywództwo, ale też codzienna praca coachingowa, np. menedżera regionalnego z podległym mu zespołem, decydują o tym, czy firmy nawet w trudnych warunkach rynkowych mogą skutecznie budować swoją przewagę konkurencyjną.

● Czy inwestowanie w rozwój kompetencji przywódczych dzisiaj dotyczy głównie najwyższej kadry menedżerskiej?

Nie, odnosi się do całej kadry kierowniczej firm. Nasze doświadczenia w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych wskazują, że od jakości zarządzania na najniższym szczeblu w dużej mierze zależy realizacja celów biznesowych wyznaczanych na najwyższym poziomie menedżerskim. Bez wątpienia sposób realizacji tych celów wynika z tego, co dzieje się „na górze”, z systemu wartości czy strategii przyjętych jako kluczowe w organizacji.

● Jaki typ szkoleń jest obecnie najbardziej poszukiwany?

Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Nie zmieniła się, a może bardziej wyraźna stała się aktywność szkoleniowa w zakresie kompetencji miękkich. Zwłaszcza wtedy, kiedy otoczenie biznesowe jest bardziej „turbulentne”, wymagane jest autentyczne przywództwo menedżerów liniowych. Jednocześnie bardzo dobrze funkcjonują programy wzmacniające tzw. twarde kompetencje, jak np. szkolenia z zarządzania projektami. Niewątpliwie jednak w organizacjach panuje przekonanie, że od umiejętności miękkich zależy w dużej mierze „być albo nie być” firmy. Nie ma już alternatywy: szkolić lub nie szkolić, jest kwestia inna – jak przy ograniczonym budżecie maksymalizować efektywność szkoleń; jakie metody wybrać; może sięgnąć po techniki typu train the trainers i w ten sposób kaskadowo wdrażać nowe metody działania z poziomu menedżerów w dół, do pracowników.

● A jaki rodzaj szkoleń miękkich jest realizowany najczęściej?

Wszystko zależy od sytuacji firmy. Z moich doświadczeń wynika, że wielu przedsiębiorców skoncentrowało się na miękkich aspektach zarządzania, zaczynając od definiowania strategii i systemu kluczowych wartości. Dlatego widać silną tendencję do szkolenia – po pierwsze – pracowników w zakresie budowania kultury organizacyjnej opartej na najważniejszych dla rozwoju firmy wartościach, po drugie – do szkolenia menedżerów i ich umiejętności miękkich, dzięki którym mogą bardziej efektywnie zarządzać zespołem także w trudniejszych czasach. Chciałbym tutaj dodać, że coraz bardziej widoczna jest współpraca między przedsiębiorcami a firmami szkoleniowymi i tworzenie projektów dotyczących efektywności rozwoju. Aby zwiększyć długookresowe cele rozwojowe, do systemu szkoleń włącza się np. moduły szkoleniowe „dla szefów” – takie, które odpowiadają na pytanie, jak rozwinąć szefów uczestników projektu, by mieli świadomość, w jaki sposób pracować z uczestnikami projektu nad wdrożeniem poznanych treści w codzienną pracę.


● Wspomniał Pan o szkoleniu typu train the trainers. Czy ta metoda jest obecnie szczególnie chętnie stosowana?

Jest więcej metod tego rodzaju. Tu nie zawsze chodzi o szkolenie trenerów wewnętrznych, bo niejednokrotnie takim trenerem może być menedżer, bezpośredni przełożony i wówczas rozwój kompetencji przywódczych ma istotne znaczenie. Zarówno przedsiębiorcy, jak i firmy szkoleniowe są przekonani, że bez codziennej pracy menedżera średniego szczebla trudniej jest utrzymać efekty nawet najlepszego programu szkoleniowego. Dlatego też obie strony współpracują razem nad tym, aby tworzyć nie jednorazowy program, ale długofalowy proces rozwoju kadr w organizacji. I naturalnym trendem staje się zmiana roli firmy szkoleniowej, która jest partnerem wspierającym realizację tego procesu.

● Jaką funkcję pełni i jakie zadania wyznacza sobie Polska Izba Firm Szkoleniowych?

Zdefiniowaliśmy naszą misję i strategię działania. Chcemy promować ideę uczenia się przez całe życie i rozwijać rynek edukacji, na którym obowiązuje wolna i uczciwa konkurencja. Współpracujemy z partnerami społecznymi, aby tworzyć mechanizmy ułatwiające dostęp do wiedzy i szkoleń, np. obecnie walczymy o jednolitą stawkę podatku VAT dla wszystkich firm działających na rynku szkoleń, jak też o wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcy wysyłać pracownika na szkolenie i nie wchodzić w spór z kodeksem pracy. Chcemy, aby Izba była rzecznikiem branży szkoleniowej, jak również jej klientów. Zależy nam na promowaniu najlepszych działań i najwyższej jakości, np. poprzez propagowanie kodeksu dobrych praktyk. To są wytyczne promujące najwyższe standardy usług szkoleniowych. Jesteśmy bowiem przekonani, że promocją jakości nie jest certyfikacja. Najlepszym regulatorem i weryfikacją jakości jest wolny rynek. Także w przypadku usług szkoleniowych.

● Dziękuję za rozmowę.

Polska Izba Firm Szkoleniowych w grudniu 2009 roku obchodziła 5-lecie swojej działalności. Zrzesza 327 firm szkoleniowych współpracujących z ponad 1000 trenerów biznesowych w całej Polsce. Misją PIFS jest działanie na rzecz ciągłego rozwoju kompetencji i kształcenia przez całe życie poprzez rozwój rynku szkoleniowego, na którym obowiązują zasady uczciwej konkurencji. Cele PIFS:

● Reprezentowanie środowiska firm szkoleniowych wobec ustawodawcy, instytucji europejskich, rządowych i samorządowych.

● Upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie i szkoleń jako narzędzi rozwoju osobistego i organizacji.

● Definiowanie i upowszechnianie wysokich standardów jakości usług szkoleniowych.

● Wspomaganie działalności firm szkoleniowych.

● Integracja środowiska i wymiana doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk.

ŹRÓDŁO: PIFS, styczeń 2010

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?