reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wysokość minimalnego wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 133 zł do 183 zł brutto - wynika z nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

Podwyżka jest wynikiem ubiegłorocznych negocjacji płacowych prowadzonych między przedstawicielami związków zawodowych działających w oświacie a rządem. Zgodnie z porozumieniem, które podpisał tylko jeden związek: Związek Nauczycielstwa Polskiego (Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych odmówiły) płace nauczycieli w tym roku wzrosną tylko raz o 7 proc. właśnie we wrześniu. W ubiegłym roku podwyżki były dwie - na wiosnę i na jesieni.

Podwyżki dla nauczycieli w 2011 r. >>

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście - po zsumowaniu ich i wynagrodzenia zasadniczego wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela. Związki zawodowe podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenie jest odległa od tego, co naprawdę otrzymują nauczyciele.

"W skład średnich płac wliczane są oprócz pensji zasadniczej wszystkie potencjalne dodatki, które mogą być - na różnych etapach ścieżki awansu zawodowego - przyznawane nauczycielom. Wliczana jest m.in. odprawa emerytalna, która przysługuje dopiero w momencie odejścia na emeryturę. Wysokość dodatków, z wyjątkiem dodatku stażowego, ustala organ prowadzący szkołę" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis.

Nauczyciele z reguły oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują najczęściej tylko jeden, dwa lub trzy dodatki. Dlatego to wysokość wynagrodzenia zasadniczego ma decydujące znaczenie dla wysokości wynagrodzeń otrzymywanych przez poszczególnych nauczycieli.

I tak zgodnie z tegoroczną nowelizacją rozporządzenia od września minimalne wynagrodzenie wyniesie:

  • nauczyciela stażysty - 2039 zł brutto (podwyżka o 133 zł brutto);
  • nauczyciela kontraktowego - 2099 zł brutto (podwyżka o 137 zł brutto);
  • nauczyciela mianowanego - 2383 zł brutto (podwyżka o 156 zł brutto);
  • nauczyciela dyplomowanego - 2799 zł brutto (podwyżka o 183 zł brutto).

Zatrudnianie nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy >>

Jeszcze nie wiadomo ile wyniesie przyszłoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli. Negocjacje między związkowcami a stroną rządową na temat podwyżek dla nauczycieli w 2011 r., rozpoczęte w lipcu, nadal się nie zakończyły. Na ostatnim sierpniowym spotkaniu strona rządowa podtrzymała propozycję, by podwyżka była, podobnie jak w tym roku, tylko jedna - o 7 proc. we wrześniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama