REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla funkcjonariuszy celnych

Ewa Preis

REKLAMA

Funkcjonariusze służby celnej, jako jedna z grup pracowników mundurowych, za swoją służbę otrzymują uposażenie. Przepisy prawa przewidują dla nich także inne świadczenia, np. nagrodę jubileuszową czy roczną.

Jednym ze świadczeń wypłacanych celnikom jest nagroda jubileuszowa. Jest to świadczenie wypłacane nie za osiągnięcia zawodowe, a za długoletni staż pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Funkcjonariusz ma prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości:

  • 75% – po 20 latach służby,
  • 100% – po 25 latach służby,
  • 150% – po 30 latach służby,
  • 200% – po 35 latach służby,
  • 300% – po 40 latach służby,
  • 400% – po 45 latach służby

miesięcznego uposażenia (art. 154 ustawy o Służbie Celnej – zwanej dalej ustawą).

Okresami zaliczanymi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej są wszystkie zakończone okresy służby lub zatrudnienia, jak również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Funkcjonariusz celny prawo do nagrody nabywa w dniu upływu okresu służby uprawniającego do tej nagrody. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości uposażenia przysługującego celnikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy celnik świadczył pracę równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu pracy wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.

Dla funkcjonariusza kontynuującego służbę podstawą obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest jego miesięczne uposażenie przysługujące mu w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Ustawa o Służbie Celnej przewiduje również przypadki zawieszenia celnika w pełnieniu jego obowiązków. Wówczas podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.

Z kolei po wygaśnięciu stosunku służbowego celnika albo po zwolnieniu go ze służby podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.


Nagroda roczna – od lutego nowe regulacje

Od 25 lutego 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące sposobu ustalania wysokości i terminu wypłaty nagrody rocznej (rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lutego 2010 r. w sprawie nagrody rocznej funkcjonariuszy celnych).

Podstawą ustalenia wysokości nagrody jest 1-miesięczne uposażenie funkcjonariusza. Uposażenie to na potrzeby ustalenia nagrody rocznej oblicza się, dzieląc sumę uposażenia zasadniczego – wraz z dodatkami (otrzymanego przez niego w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje nagroda roczna) przez liczbę dni pozostawania funkcjonariusza w stosunku służbowym. Następnie mnoży się tak ustalone uposażenie za jeden dzień przez 30. Wysokość nagrody rocznej nie może jednak przekroczyć 1-miesięcznego wynagrodzenia.

Dodatkami wliczanymi do podstawy obliczenia rocznej nagrody jest dodatek:

  • za wieloletnią służbę,
  • za stopień służbowy w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia,
  • funkcyjny na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym,
  • uzasadniony szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami,
  • uzasadniony szczególnymi zadaniami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.

Ustalając wysokość nagrody rocznej należy:

  • pomnożyć liczbę pełnych miesięcy kalendarzowych pełnienia służby przez 1-miesięczne uposażenie celnika,
  • otrzymany wynik podzielić przez 12.

Wypłata nagrody rocznej następuje nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy kalendarzowych następujących po roku, za który przysługuje nagroda.

Od marca – konkretyzacja świadczeń socjalnych dla celnika

REKLAMA

Funkcjonariuszom i członkom ich rodzin, byłym funkcjonariuszom (w tym emerytom i rencistom i członkom ich rodzin) mogą być przyznawane świadczenia socjalne (art. 135 ust. 1 ustawy). 20 marca 2010 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 lutego 2010 r. konkretyzujące te świadczenia oraz ustalające podmioty do nich uprawnione.

Funkcjonariuszowi celnemu, który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, małżonkowi funkcjonariusza oraz dzieciom własnym funkcjonariusza, dzieciom małżonka funkcjonariusza, jak również dzieciom przysposobionym i dzieciom przyjętym na wychowanie przez funkcjonariusza:

  • do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli pobierają naukę w szkołach dla młodzieży – do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
  • do ukończenia 24. roku życia lub 25. roku życia, jeżeli odbywają studia wyższe, a ukończenie 25 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów,
  • jeżeli stały się osobami całkowicie niezdolnymi do pracy przed osiągnięciem ww. wieku

przysługuje, na jego wniosek, raz w roku kalendarzowym świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku.


Jeżeli członkowie rodziny, o których mowa wyżej, po ukończeniu 18. roku życia pobierają naukę w szkołach dla młodzieży lub w szkołach wyższych, skorzystanie z dopłat będzie możliwe po przedłożeniu dokumentów potwierdzających pobieranie tej nauki.

Dopłata do wypoczynku przysługuje na każdą uprawnioną osobę w wysokości 0,127 kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy Służby Celnej. Okresem rozliczeniowym dokonywanych dopłat jest kwartał, jednak nie rzadziej niż półrocze. Dopłaty do wypoczynku zgodnie z przepisami rozporządzenia będą wypłacane do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczenia. Świadczenie przysługujące w danym roku kalendarzowym jest wypłacane nie później niż do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Celnik i członkowie jego rodziny mogą na swój wniosek raz w roku skorzystać z przejazdu w klasie II pociągu Inter Regio na koszt urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę, do jednej z wybranych przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem. Jeżeli uprawnieni nie skorzystają z tej możliwości, wówczas przysługuje im zryczałtowany równoważnik pieniężny. Jego wysokość odpowiada najniższej cenie biletu za przejazd w II klasie pociągu Inter Regio na długości 800 km, z uwzględnieniem posiadanych przez funkcjonariusza i członków rodziny funkcjonariusza uprawnień do przejazdów ulgowych.

Osoby ww. mogą ubiegać się także o zapomogi w przypadku, gdy ich warunki bytowe uległy znacznemu pogorszeniu wskutek zdarzeń losowych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (DzU nr 168, poz. 1323 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lutego 2010 r. w sprawie nagrody rocznej funkcjonariuszy celnych (DzU nr 22, poz. 113),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 16 lutego 2010 r. w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin (DzU nr 33, poz. 177),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 13 maja 2010 r. w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym (DzU nr 94, poz. 603).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA