REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla funkcjonariuszy celnych

Ewa Preis

REKLAMA

Funkcjonariusze służby celnej, jako jedna z grup pracowników mundurowych, za swoją służbę otrzymują uposażenie. Przepisy prawa przewidują dla nich także inne świadczenia, np. nagrodę jubileuszową czy roczną.

Jednym ze świadczeń wypłacanych celnikom jest nagroda jubileuszowa. Jest to świadczenie wypłacane nie za osiągnięcia zawodowe, a za długoletni staż pracy.

Autopromocja

Funkcjonariusz ma prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości:

  • 75% – po 20 latach służby,
  • 100% – po 25 latach służby,
  • 150% – po 30 latach służby,
  • 200% – po 35 latach służby,
  • 300% – po 40 latach służby,
  • 400% – po 45 latach służby

miesięcznego uposażenia (art. 154 ustawy o Służbie Celnej – zwanej dalej ustawą).

Okresami zaliczanymi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej są wszystkie zakończone okresy służby lub zatrudnienia, jak również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Funkcjonariusz celny prawo do nagrody nabywa w dniu upływu okresu służby uprawniającego do tej nagrody. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości uposażenia przysługującego celnikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy celnik świadczył pracę równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu pracy wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.

Dla funkcjonariusza kontynuującego służbę podstawą obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest jego miesięczne uposażenie przysługujące mu w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Ustawa o Służbie Celnej przewiduje również przypadki zawieszenia celnika w pełnieniu jego obowiązków. Wówczas podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.

Z kolei po wygaśnięciu stosunku służbowego celnika albo po zwolnieniu go ze służby podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.


Nagroda roczna – od lutego nowe regulacje

Od 25 lutego 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące sposobu ustalania wysokości i terminu wypłaty nagrody rocznej (rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lutego 2010 r. w sprawie nagrody rocznej funkcjonariuszy celnych).

Podstawą ustalenia wysokości nagrody jest 1-miesięczne uposażenie funkcjonariusza. Uposażenie to na potrzeby ustalenia nagrody rocznej oblicza się, dzieląc sumę uposażenia zasadniczego – wraz z dodatkami (otrzymanego przez niego w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje nagroda roczna) przez liczbę dni pozostawania funkcjonariusza w stosunku służbowym. Następnie mnoży się tak ustalone uposażenie za jeden dzień przez 30. Wysokość nagrody rocznej nie może jednak przekroczyć 1-miesięcznego wynagrodzenia.

Dodatkami wliczanymi do podstawy obliczenia rocznej nagrody jest dodatek:

  • za wieloletnią służbę,
  • za stopień służbowy w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia,
  • funkcyjny na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym,
  • uzasadniony szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami,
  • uzasadniony szczególnymi zadaniami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.

Ustalając wysokość nagrody rocznej należy:

  • pomnożyć liczbę pełnych miesięcy kalendarzowych pełnienia służby przez 1-miesięczne uposażenie celnika,
  • otrzymany wynik podzielić przez 12.

Wypłata nagrody rocznej następuje nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy kalendarzowych następujących po roku, za który przysługuje nagroda.

Od marca – konkretyzacja świadczeń socjalnych dla celnika

Funkcjonariuszom i członkom ich rodzin, byłym funkcjonariuszom (w tym emerytom i rencistom i członkom ich rodzin) mogą być przyznawane świadczenia socjalne (art. 135 ust. 1 ustawy). 20 marca 2010 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 lutego 2010 r. konkretyzujące te świadczenia oraz ustalające podmioty do nich uprawnione.

Funkcjonariuszowi celnemu, który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, małżonkowi funkcjonariusza oraz dzieciom własnym funkcjonariusza, dzieciom małżonka funkcjonariusza, jak również dzieciom przysposobionym i dzieciom przyjętym na wychowanie przez funkcjonariusza:

  • do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli pobierają naukę w szkołach dla młodzieży – do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
  • do ukończenia 24. roku życia lub 25. roku życia, jeżeli odbywają studia wyższe, a ukończenie 25 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów,
  • jeżeli stały się osobami całkowicie niezdolnymi do pracy przed osiągnięciem ww. wieku

przysługuje, na jego wniosek, raz w roku kalendarzowym świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku.


Jeżeli członkowie rodziny, o których mowa wyżej, po ukończeniu 18. roku życia pobierają naukę w szkołach dla młodzieży lub w szkołach wyższych, skorzystanie z dopłat będzie możliwe po przedłożeniu dokumentów potwierdzających pobieranie tej nauki.

Dopłata do wypoczynku przysługuje na każdą uprawnioną osobę w wysokości 0,127 kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy Służby Celnej. Okresem rozliczeniowym dokonywanych dopłat jest kwartał, jednak nie rzadziej niż półrocze. Dopłaty do wypoczynku zgodnie z przepisami rozporządzenia będą wypłacane do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczenia. Świadczenie przysługujące w danym roku kalendarzowym jest wypłacane nie później niż do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Celnik i członkowie jego rodziny mogą na swój wniosek raz w roku skorzystać z przejazdu w klasie II pociągu Inter Regio na koszt urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę, do jednej z wybranych przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem. Jeżeli uprawnieni nie skorzystają z tej możliwości, wówczas przysługuje im zryczałtowany równoważnik pieniężny. Jego wysokość odpowiada najniższej cenie biletu za przejazd w II klasie pociągu Inter Regio na długości 800 km, z uwzględnieniem posiadanych przez funkcjonariusza i członków rodziny funkcjonariusza uprawnień do przejazdów ulgowych.

Osoby ww. mogą ubiegać się także o zapomogi w przypadku, gdy ich warunki bytowe uległy znacznemu pogorszeniu wskutek zdarzeń losowych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (DzU nr 168, poz. 1323 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lutego 2010 r. w sprawie nagrody rocznej funkcjonariuszy celnych (DzU nr 22, poz. 113),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 16 lutego 2010 r. w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin (DzU nr 33, poz. 177),
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 13 maja 2010 r. w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym (DzU nr 94, poz. 603).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA