REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie doszło do nowelizacji tzw. rozporządzenia stanowiskowo-płacowego w służbie cywilnej. Nowe przepisy odnoszą się do wykazu stanowisk - w tym zakresie regulacja weszła w życie 13 grudnia 2023 r. Ponadto w rozporządzeniu uregulowano nową tabelę mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - w tym zakresie regulacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Nowe rozporządzenie dot. służby cywilnej

W ostatnim czasie weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2577, dalej jako: rozporządzenie).

REKLAMA

Autopromocja

Kto tworzy korpus służby cywilnej?

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w różnych urzędach, są to:
1) Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
2) urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
3) urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
4) Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej;
5) komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
6) Centralnym Biurze Śledczym Policji,
7) Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
8) Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
9) Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
10) Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
11) Biurze Nasiennictwa Leśnego,
12) jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej.

Pracownicy Ci mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach i właśnie wykaz tych stanowisk urzędniczych, z podziałem na grupy stanowisk regulują przepisy wykonawcze.

Nowe stanowiska w służbie cywilnej 

W rozporządzeniu wprowadzono takie stanowiska jak:

  • „młodszy kierownik projektu”
  • „kierownik projektu”
  • „starszy kierownik projektu”
  • „główny kierownik projektu”
  • „młodszy analityk"
  • „starszy analityk”
  • „główny analityk”

Powstanie tych stanowisk wiąże się z koniecznością realizacji nowych zadań jak i zmiany wymagań co do wykształcenia. Niemniej jednak, o powstaniu takiego stanowiska każdorazowo decyduje pracodawca, w zależności od potrzeb i specyfiki danego urzędu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje Serwis Służby Cywilnej: w tabeli stanowisk w części XXI „Urzędy żeglugi śródlądowej” zmieniono i doprecyzowano wymagania formalne dla stanowisk inspekcyjnych, wprowadzając różne ich warianty, oparte na posiadanym wykształceniu i zdobytym doświadczeniu. Niemniej jednak członek korpusu służby cywilnej w urzędzie żeglugi śródlądowej, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku (§ 2 rozporządzenia).

Zmiana mnożników dot. wynagrodzeń w urzędach

W załączniku 2 do rozporządzenia grupa stanowisk koordynujących w służbie cywilnej została umieszczona w tej samej grupie - pod względem dopuszczalnego przedziału mnożników kwot bazowych - co stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej.

Ważne
WZROST NAJNIŻSZYCH MNOŻNIKÓW KWOT BAZOWYCH SŁUŻĄCYCH DO USTALANIA WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

 Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał nowy, minimalny mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego – 1,8. 

Wynika to z tego, że zaistniała konieczność dostosowania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w służbie cywilnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Wbrew pozorom urzędnicy nie zarabiają więc dużo.

Jak wskazuje Serwis Służby Cywilnej: W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. przyjętym przez Radę Ministrów (w grudniu 2023 r.) ostatecznie przyjęto wzrost kwoty bazowej dla służby cywilnej o 20%, co oznacza ustalenie jej wysokości na poziomie 2 628,54 zł. Dla nowego minimalnego mnożnika w służbie cywilnej wprowadzonego rozporządzeniem (1,8) oznacza to wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 4 731,37 zł brutto. Niezbędne będzie zatem określenie wynagrodzenia zasadniczego w taki sposób, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, aby spełnić wymagania dotyczące minimalnego wynagrodzenia w służbie cywilnej, które będzie wyższe od płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Tabela mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - wchodzi w życie 1 stycznia 2024!

Grupa stanowisk Mnożnik kwoty bazowejMnożnik kwoty bazowej
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej2,0–8,0
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej1,8–7,0
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej1,8–6,0
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej1,8–4,5
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej1,8–3,4
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA