REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.
Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie doszło do nowelizacji tzw. rozporządzenia stanowiskowo-płacowego w służbie cywilnej. Nowe przepisy odnoszą się do wykazu stanowisk - w tym zakresie regulacja weszła w życie 13 grudnia 2023 r. Ponadto w rozporządzeniu uregulowano nową tabelę mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - w tym zakresie regulacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Nowe rozporządzenie dot. służby cywilnej

W ostatnim czasie weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2577, dalej jako: rozporządzenie).

Autopromocja

Kto tworzy korpus służby cywilnej?

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w różnych urzędach, są to:
1) Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
2) urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
3) urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
4) Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej;
5) komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
6) Centralnym Biurze Śledczym Policji,
7) Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
8) Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
9) Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
10) Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
11) Biurze Nasiennictwa Leśnego,
12) jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej.

Pracownicy Ci mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach i właśnie wykaz tych stanowisk urzędniczych, z podziałem na grupy stanowisk regulują przepisy wykonawcze.

Nowe stanowiska w służbie cywilnej 

W rozporządzeniu wprowadzono takie stanowiska jak:

 • „młodszy kierownik projektu”
 • „kierownik projektu”
 • „starszy kierownik projektu”
 • „główny kierownik projektu”
 • „młodszy analityk"
 • „starszy analityk”
 • „główny analityk”

Powstanie tych stanowisk wiąże się z koniecznością realizacji nowych zadań jak i zmiany wymagań co do wykształcenia. Niemniej jednak, o powstaniu takiego stanowiska każdorazowo decyduje pracodawca, w zależności od potrzeb i specyfiki danego urzędu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje Serwis Służby Cywilnej: w tabeli stanowisk w części XXI „Urzędy żeglugi śródlądowej” zmieniono i doprecyzowano wymagania formalne dla stanowisk inspekcyjnych, wprowadzając różne ich warianty, oparte na posiadanym wykształceniu i zdobytym doświadczeniu. Niemniej jednak członek korpusu służby cywilnej w urzędzie żeglugi śródlądowej, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku (§ 2 rozporządzenia).

Zmiana mnożników dot. wynagrodzeń w urzędach

W załączniku 2 do rozporządzenia grupa stanowisk koordynujących w służbie cywilnej została umieszczona w tej samej grupie - pod względem dopuszczalnego przedziału mnożników kwot bazowych - co stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej.

Ważne
WZROST NAJNIŻSZYCH MNOŻNIKÓW KWOT BAZOWYCH SŁUŻĄCYCH DO USTALANIA WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

 Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał nowy, minimalny mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego – 1,8. 

Wynika to z tego, że zaistniała konieczność dostosowania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w służbie cywilnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Wbrew pozorom urzędnicy nie zarabiają więc dużo.

Jak wskazuje Serwis Służby Cywilnej: W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. przyjętym przez Radę Ministrów (w grudniu 2023 r.) ostatecznie przyjęto wzrost kwoty bazowej dla służby cywilnej o 20%, co oznacza ustalenie jej wysokości na poziomie 2 628,54 zł. Dla nowego minimalnego mnożnika w służbie cywilnej wprowadzonego rozporządzeniem (1,8) oznacza to wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 4 731,37 zł brutto. Niezbędne będzie zatem określenie wynagrodzenia zasadniczego w taki sposób, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, aby spełnić wymagania dotyczące minimalnego wynagrodzenia w służbie cywilnej, które będzie wyższe od płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Tabela mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - wchodzi w życie 1 stycznia 2024!

Grupa stanowisk Mnożnik kwoty bazowejMnożnik kwoty bazowej
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej2,0–8,0
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej1,8–7,0
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej1,8–6,0
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej1,8–4,5
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej1,8–3,4
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pietka
  2023-12-27 10:25:24
  Jak i poprzednio wszystkie mnożniki zaczynają się od 1,8 czyli tyle dostajesz niezależnie co robisz i kim jesteś
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • skarbus
  2023-12-28 17:59:46
  Pracuje 10 lat w US i w życiu nie spotkałem kogoś aby miał chociaż 2 krotność minimalnego mnożnika a co dopiero 6.0.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Izabela
  2023-12-28 00:45:57
  Próg wejscia do zawodu bardzo niski nie ma wymagań wyzszego wyksztalcenia, ludzie z wyzszym uciekają bo dostają tyle co po średnim a tu często i wiedzy brakuje. Dużo ludzi rezygnuje. Stawki są niskie jeśli nie pracujesz tam dlugo.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Krys
  2024-02-05 09:01:51
  To jest jakaś kpina, rozszerzony został wskaźnik w najwyższej grupie. No i trochę oddolnie. Pracuję prawie 30 lat po wyższym (Uniwersytet plus podyplomowa) wskaźnik od niedawna zmieniono mi na niecałe 2, gdyby nie 20% wysługi to nie wiele więcej od najniższej. Tu się nic nie zmienia. Jak zwykle możliwości ale dla swoich, może przyjść ktoś nowy i od razu dostać ponad 2 w, 3, 4, 5 w każdej grupie, zależy od widzi mi się szefostwa. Ty możesz tyrać i być w miejscu. Praca dla swoich.
  0
 • lolo
  2024-02-12 17:18:46
  zbyt duże widełki mnożników - zaczynasz od 1,8 i po 10 latach pracy masz ledwo 2,30 - kto to ustala, kto decyduje o mnożniku i na jakiej podstawie
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

REKLAMA