Nowa tabela mnożników kwoty bazowej do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej od 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe rozporządzenie dot. służby cywilnej
- Kto tworzy korpus służby cywilnej?
- Nowe stanowiska w służbie cywilnej
- Zmiana mnożników dot. wynagrodzeń w urzędach
- Tabela mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - wchodzi w życie 1 stycznia 2024!
Nowe rozporządzenie dot. służby cywilnej
W ostatnim czasie weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2577, dalej jako: rozporządzenie).
REKLAMA
Kto tworzy korpus służby cywilnej?
Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w różnych urzędach, są to:
1) Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
2) urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
3) urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
4) Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej;
5) komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
6) Centralnym Biurze Śledczym Policji,
7) Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
8) Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
9) Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
10) Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
11) Biurze Nasiennictwa Leśnego,
12) jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej.
Pracownicy Ci mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach i właśnie wykaz tych stanowisk urzędniczych, z podziałem na grupy stanowisk regulują przepisy wykonawcze.
Nowe stanowiska w służbie cywilnej
W rozporządzeniu wprowadzono takie stanowiska jak:
- „młodszy kierownik projektu”
- „kierownik projektu”
- „starszy kierownik projektu”
- „główny kierownik projektu”
- „młodszy analityk"
- „starszy analityk”
- „główny analityk”
Powstanie tych stanowisk wiąże się z koniecznością realizacji nowych zadań jak i zmiany wymagań co do wykształcenia. Niemniej jednak, o powstaniu takiego stanowiska każdorazowo decyduje pracodawca, w zależności od potrzeb i specyfiki danego urzędu.
Jak podaje Serwis Służby Cywilnej: w tabeli stanowisk w części XXI „Urzędy żeglugi śródlądowej” zmieniono i doprecyzowano wymagania formalne dla stanowisk inspekcyjnych, wprowadzając różne ich warianty, oparte na posiadanym wykształceniu i zdobytym doświadczeniu. Niemniej jednak członek korpusu służby cywilnej w urzędzie żeglugi śródlądowej, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku (§ 2 rozporządzenia).
Zmiana mnożników dot. wynagrodzeń w urzędach
W załączniku 2 do rozporządzenia grupa stanowisk koordynujących w służbie cywilnej została umieszczona w tej samej grupie - pod względem dopuszczalnego przedziału mnożników kwot bazowych - co stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej.
Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał nowy, minimalny mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego – 1,8.
Wynika to z tego, że zaistniała konieczność dostosowania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w służbie cywilnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Wbrew pozorom urzędnicy nie zarabiają więc dużo.
Jak wskazuje Serwis Służby Cywilnej: W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. przyjętym przez Radę Ministrów (w grudniu 2023 r.) ostatecznie przyjęto wzrost kwoty bazowej dla służby cywilnej o 20%, co oznacza ustalenie jej wysokości na poziomie 2 628,54 zł. Dla nowego minimalnego mnożnika w służbie cywilnej wprowadzonego rozporządzeniem (1,8) oznacza to wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 4 731,37 zł brutto. Niezbędne będzie zatem określenie wynagrodzenia zasadniczego w taki sposób, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, aby spełnić wymagania dotyczące minimalnego wynagrodzenia w służbie cywilnej, które będzie wyższe od płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.
Tabela mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej - wchodzi w życie 1 stycznia 2024!
Grupa stanowisk Mnożnik kwoty bazowej | Mnożnik kwoty bazowej |
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej | 2,0–8,0 |
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej | 1,8–7,0 |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej | 1,8–6,0 |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej | 1,8–4,5 |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej | 1,8–3,4 |
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2577)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat