REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda specjalna dla nauczycieli 2024. Rok temu było to 1125 zł, czy będzie kontynuacja?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nagroda specjalna dla nauczycieli 2024. Rok temu było to 1125 zł, czy będzie kontynuacja?
Nagroda specjalna dla nauczycieli 2024. Rok temu było to 1125 zł, czy będzie kontynuacja?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. nauczycieli otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Wielu nauczycieli pyta czy będzie kontynuacja świadczenia w 2024 r.? Przy okazji nie cichnie zainteresowanie dodatkową nagrodą jubileuszową dla nauczycieli w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 45 lat.

Nagroda specjalna dla nauczycieli 2024

W 2023 r. zostały wprowadzone do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984, z późn. zm.) przepisy uprawniające nauczycieli do otrzymania nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł. Nagroda była wypłacana przez pracodawców w terminie do 14 października 2023 r. Wielu nauczycieli zastanawia się czy i w 2024 r. będzie przyznane to świadczenie. Wiadomo już, że nie z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, a kolejnej.

REKLAMA

Autopromocja

Dla kogo nagroda specjalna?

W 2023 r. regulacje w zakresie nagrody miały zastosowanie zarówno do nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej, jak i nauczycieli przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Warunek był taki, że nagroda się należy jeżeli osoby te w dniu 20 września 2023 r. pozostawały w stosunku pracy w tych przedszkolach, szkołach lub placówkach.

Ważne

Nagroda specjalna dla nauczycieli jest świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać, stanowi przychód ze stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne bez względu na źródło finansowania tych wypłat, w tym m.in. nagrody. Tak więc nagroda specjalna stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach według skali podatkowej.

W przepisach szczególnych do KN są określone przychody, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne; wyłączenia te nie obejmują jednak nagrody specjalnej. Tak więc nagroda specjalna nie jest zwolniona z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, realnie wynosiła ona dużo poniżej 1000 zł.

Środki na wypłatę nagrody dla nauczycieli 2024

Środki na wypłatę nagrody były przekazywane odpowiednio z rezerwy JST oraz części budżetowych, którymi dysponują ministrowie. Na 2023 r. zaplanowano 935 437 tys. zł na zwiększenie rezerwy subwencji ogólnej z przeznaczeniem na nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.  Niestety trudno doszukać się w 2024 r. zwiększenie subwencji ogólnej na wypłatę specjalnej nagrody dla nauczycieli w 2024 r. Odpowiadając na liczne zapytania ze strony nauczycieli, trzeba stwierdzić, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby w 2024 r. była wypłacona specjalna nagroda dla nauczycieli z okazji 251. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nie taka bowiem była intencja świętowania tej okrągłej rocznicy.

Jest jednak szansa na inną nagrodę dla nauczycieli…

Dodatkowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 45 lat. W swojej interpelacji, posłowie: Alicja Łuczak, Karolina Pawliczak, Mateusz Bochenek, Magdalena Małgorzata Kołodziejczak i Patryk Jaskulski podnieśli problem nagród jubileuszowych dla nauczycieli, w kontekście nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikom niepedagogicznym szkoły.  Posłowie apelują i podkreślają, że tej drugiej grupie należy się właśnie nagroda jubileuszowa na mocy ustawy o pracownikach samorządowych w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 45 lat z kolei najwyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli to 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 40 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli: będą prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na zapytania posłów wskazało, że powołany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli będzie przygotowywał propozycje rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania, awansu zawodowego i oceny pracy, odpowiedzialności dyscyplinarnej, emerytur oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA