REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania

pani liczy pieniądze kobieta pracownica przelicza pieniądze banknoty kasa wynagrodzenie wynagrodzenia płaca minimalna stawka godzinowa podwyżka premia
Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. W związku z tym nagroda jubileuszowa nie przysługuje wszystkim pracownikom. Czy pracodawca może wprowadzić w swoim przedsiębiorstwie nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawodzie lub w zakładzie pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Świadczenie to jest często spotykane u pracodawców ze sfery budżetowej. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana według zasad i trybu określonego w odrębnych aktach prawnych, np. Karcie Nauczyciela, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych.

Należy podkreślić, że nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem obligatoryjnym i powszechnie obowiązującym. Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych.

Nagroda jubileuszowa u pracodawców ze sfery budżetowej

Podstawowe reguły przyznawania nagrody jubileuszowej są zbieżne dla całej sfery budżetowej. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie przez pracownika określonego stażu pracy. 

Wysokość tego świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika.

Nagroda jubileuszowa u prywatnego pracodawcy

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym u pracodawców prywatnych nie przysługuje to świadczenie „z urzędu”.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatny pracodawca z własnej woli wprowadził nagrodę jubileuszową do zakładu pracy. W takim przypadku zasady przyznawania tego świadczenia oraz jego wysokość powinny być uregulowane w:

  • regulaminie wynagradzania, 
  • układzie zbiorowym pracy 
  • innych wewnątrzzakładowych regulacjach płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy. 

Pracodawcy ze sfery pozabudżetowej dysponują więc dużą swobodą w zakresie ustalania zasad przyznawania, naliczania oraz wypłacania nagrody jubileuszowej. Jednakże, „(…) wobec braku powszechnego wzorca jej regulacji, przepisy płacowe (zakładowe lub branżowe) mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny, przy zachowaniu jednak wymogu ich zgodności z przepisami prawa pracy, w tym w szczególności z zakazem naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu" ( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2021 r., sygn. akt II PSKP 3/21).

A jeśli u pracodawcy nie ma regulaminu wynagradzania?

Nie wszyscy pracodawcy mają obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania. Taki regulamin może – ale nie musi - wprowadzić pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. 

Jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje regulamin wynagradzania, wówczas zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być określone w innych aktach wewnątrzzakładowych (np. w zarządzeniu pracodawcy lub osoby upoważnionej do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy). 

Zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być także uregulowane bezpośrednio w umowie o pracę z pracownikiem. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA