Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania
REKLAMA
REKLAMA
- Nagroda jubileuszowa nie jest obligatoryjna
- Nagroda jubileuszowa u pracodawców ze sfery budżetowej
- Nagroda jubileuszowa u prywatnego pracodawcy
- A jeśli u pracodawcy nie ma regulaminu wynagradzania?
Nagroda jubileuszowa nie jest obligatoryjna
Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawodzie lub w zakładzie pracy.
REKLAMA
Świadczenie to jest często spotykane u pracodawców ze sfery budżetowej. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana według zasad i trybu określonego w odrębnych aktach prawnych, np. Karcie Nauczyciela, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych.
Należy podkreślić, że nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem obligatoryjnym i powszechnie obowiązującym. Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych.
Nagroda jubileuszowa u pracodawców ze sfery budżetowej
Podstawowe reguły przyznawania nagrody jubileuszowej są zbieżne dla całej sfery budżetowej. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie przez pracownika określonego stażu pracy.
Wysokość tego świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia.
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika.
Nagroda jubileuszowa u prywatnego pracodawcy
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym u pracodawców prywatnych nie przysługuje to świadczenie „z urzędu”.
Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatny pracodawca z własnej woli wprowadził nagrodę jubileuszową do zakładu pracy. W takim przypadku zasady przyznawania tego świadczenia oraz jego wysokość powinny być uregulowane w:
- regulaminie wynagradzania,
- układzie zbiorowym pracy
- innych wewnątrzzakładowych regulacjach płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy.
Pracodawcy ze sfery pozabudżetowej dysponują więc dużą swobodą w zakresie ustalania zasad przyznawania, naliczania oraz wypłacania nagrody jubileuszowej. Jednakże, „(…) wobec braku powszechnego wzorca jej regulacji, przepisy płacowe (zakładowe lub branżowe) mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny, przy zachowaniu jednak wymogu ich zgodności z przepisami prawa pracy, w tym w szczególności z zakazem naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu" ( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2021 r., sygn. akt II PSKP 3/21).
A jeśli u pracodawcy nie ma regulaminu wynagradzania?
Nie wszyscy pracodawcy mają obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania. Taki regulamin może – ale nie musi - wprowadzić pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.
Jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje regulamin wynagradzania, wówczas zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być określone w innych aktach wewnątrzzakładowych (np. w zarządzeniu pracodawcy lub osoby upoważnionej do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy).
Zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być także uregulowane bezpośrednio w umowie o pracę z pracownikiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat