Czy w umowie o pracę można pominąć składnik wynagrodzenia zapisany w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 31.07.2009
Zawarliśmy z pracownicą sklepu umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Ustaliliśmy wynagrodzenie zasadnicze, ale pominęliśmy premię prowizyjną za utargi, którą przewiduje regulamin wynagradzania, ze względu na brak doświadczenia pracownicy. Ustaliliśmy ustnie, że jeżeli pracownica będzie dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, to przedłużymy jej umowę i będzie również otrzymywała premię. Czy postąpiliśmy prawidłowo? »
Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą
Aktualizacja: 15.06.2009
Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą? »
Aktualizacja: 20.11.2009
Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych. »
Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową
Aktualizacja: 15.05.2009
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową? »
Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej
Aktualizacja: 13.05.2009
Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia? »
Wynagradzanie urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury
Aktualizacja: 24.04.2009
Pracownikom sądów i prokuratury oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują także dodatki, m.in. funkcyjny, stażowy oraz nocny. »
Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach
Aktualizacja: 01.04.2009
Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa? »
Czy pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców może nabyć dwie odprawy emerytalne
Aktualizacja: 23.03.2009
Pracownica pracuje w naszej firmie na 1/2 etatu i na 3/4 etatu u innego pracodawcy. Pracę tę rozpoczęła jeszcze przed podjęciem pracy w naszej firmie. Wkrótce przechodzi na emeryturę. Czy pracownicy zatrudnionej w dwóch firmach należy wypłacić odprawę emerytalną z tytułu każdego stosunku pracy? Jeśli tak, to czy w świadectwie pracy należy zamieścić zapis, że pracownicy wypłacono odprawę emerytalną? »
Aktualizacja: 17.03.2009
Wypłacamy naszym pracownikom nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że prawo do nabycia nagrody jubileuszowej będzie zależało od wykazania świadectwem pracy okresów zatrudnienia wymaganych do jej nabycia? Czy będzie to zgodne z prawem, jeśli ograniczymy możliwość udowodnienia stażu pracy pracownika jedynie do świadectw pracy? »
Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Aktualizacja: 10.03.2009
Za ile dni pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? »
Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej
Aktualizacja: 27.02.2009
Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. W związku z tym powstały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje odprawa emerytalna. »
80% pensji przy pierwszej pracy
Aktualizacja: 25.02.2009
Mam pracownika na stażu z powiatowego urzędu pracy i po jego zakończeniu chciałbym zatrudnić tę osobę na umowę o pracę. Czy mogę skorzystać z 20% ulgi w minimalnym wynagrodzeniu w pierwszym roku pracy, czy też należy traktować staż jako pierwszą pracę? - pyta Czytelnik z Będzina. »
Aktualizacja: 12.02.2009
Nasz zakład pracy zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na stanowisko specjalisty ds. produkcji. Strony ustalając wynagrodzenie za pracę przewidziały dodatek funkcyjny oprócz wynagrodzenia zasadniczego. Po zawarciu umowy okazało się, że zakładowe przepisy płacowe nie przewidują dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych na stanowisku określonym w umowie. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Czy musimy wypłacić ten dodatek, czy możemy wypłacić tylko wynagrodzenie zasadnicze? »
Czy ryczałt za nadgodziny musi być ustalony jako odrębny składnik płacy
Aktualizacja: 30.01.2009
Ryczałtowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych powinno zostać określone jako odrębny składnik płacy. Ustalenie go jako niewyodrębnionej części wynagrodzenia zasadniczego jest niezgodne z przepisami prawa pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2008 r., II PK 288/07). »
Aktualizacja: 13.01.2009
Dodatki wyrównawcze są szczególną formą rekompensaty. Nie każdy pracownik, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu, jest uprawniony do jego otrzymania. Jedynie określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »