REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r.
Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda roczna jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje po spełnieniu określonych warunków, zwykle jest wypłacana w I kwartale danego roku, czyli np. do 31 marca 2025 r. Zasady ustalania nagrody rocznej mogą się różnić w zależności od danych pragmatyk. Inaczej to będzie wyglądało u nauczycieli, inaczej u pracowników służby cywilnej a jeszcze inaczej w przypadku służb mundurowych.

Czym jest nagroda roczna?

Nagroda roczna jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje po spełnieniu określonych warunków. Zasady ustalania nagrody rocznej mogą się różnić w zależności od danych pragmatyk. Inaczej to będzie wyglądało u nauczycieli, inaczej u pracowników służby cywilnej a jeszcze inaczej w przypadku służb mundurowych. Jeżeli chodzi o policjantów, to zasady przyznawania i wypłaty nagrody rocznej określa ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 145). Najważniejsze jest to, że policjant, aby nabyć prawo do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym musi spełniać określone wymogi (o czym niżej), w tym musi być w służbie w tej formacji na 31 grudnia danego roku. Tak więc, prawo do nagrody rocznej materializuje się wobec policjanta z upływem roku, za który nagroda ta przysługuje. Jeżeli więc w 2024 r. policjant spełnił przesłanki do uzyskania nagrody, będzie ona wypłacona w 2025 r. Nagrody roczne przyznają przełożeni właściwi w sprawach mianowania policjantów na stanowiska służbowe, przenoszenia oraz zwalniania z tych stanowisk.

REKLAMA

Autopromocja

Takie rozumienie przepisów potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2024 r., sygn. III OSK 4587/21Prawo do nagrody rocznej funkcjonariusz Policji nabywa w roku kalendarzowym, w którym pełnił on służbę. Świadczy o tym zwrot "za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna". Zatem z ostatnim dniem roku kalendarzowego funkcjonariusz nabywa prawo do nagrody rocznej w wysokości uzależnionej od długości okresu służby w tym roku kalendarzowym.

Jak obliczyć nagrodę roczną?

Nagroda roczna przysługuje, jeżeli policjant w danym roku kalendarzowym pełnił służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych. Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni służby stanowi pełny miesiąc kalendarzowy. Policjantowi za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna w wysokości 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje.

Do okresu 6 miesięcy pełnienia służby nie zalicza się okresów niewykonywania zadań służbowych z następujących przyczyn:

  • korzystania z urlopu bezpłatnego;
  • przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które policjant nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 126 ust. 1-3 ustawy (chodzi m.in o sytuację policjanta, który samowolnie opuścił miejsce pełnienia służby albo pozostaje poza nim lub nie podejmuje służby);
  • zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania.

Są od powyższego wyjątki np.  jeżeli postępowanie karne w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub postępowanie dyscyplinarne, w sprawie o czyn pozostający w związku z aresztowaniem lub zawieszeniem w czynnościach służbowych zostało umorzone prawomocnym orzeczeniem bądź policjant został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.

Kiedy wypłaca się nagrodę roczną?

W przypadku policjantów nagrodę roczną wypłaca się do dnia 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje nagroda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nagrodę roczną można obniżyć?

Tak, nagrodę roczną można obniżyć i to nawet w granicach od 20% do 50%. Nagrodę roczną obniża się policjantowi, w przypadku:
1) popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu;
2) popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, stwierdzonego w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym;
3) otrzymania opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2;
4) otrzymania pierwszej lub kolejnej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 3.
6. Obniżenie, o którym mowa w ust. 5, może nastąpić w granicach od 20% do 50%.

Przy obniżaniu nagrody rocznej uwzględnia się całokształt okoliczności sprawy, w szczególności charakter popełnionego przestępstwa, przestępstwa skarbowego lub przewinienia, jego skutki, rodzaj i wymiar orzeczonej kary oraz dotychczasowe wyniki policjanta w służbie. Od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej policjantowi służy odwołanie do wyższego przełożonego.

Kiedy nie przysługuje nagroda roczna?

Nagroda roczna nie przysługuje policjantowi w przypadku:
1) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, o których mowa w art. 41 ust. 1 pkt 4;
2) popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego albo czynu, z powodu którego policjanta zwolniono ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 4a i ust. 2 pkt 2 i 8;
3) popełnienia czynu, za który policjantowi wymierzono jedną z kar dyscyplinarnych, o których mowa w art. 134 pkt 3-7;
4) zwolnienia ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1.

Prawo Policjanta do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2024 r., III OSK 4203/21

Słusznie podkreśla NSA, że istnieje różnica pomiędzy czynnością wypłaty nagrody rocznej a jej przyznaniem. Wypłata nagrody rocznej jest czynnością materialno-techniczną, która musi być poprzedzona decyzją o jej przyznaniu. Z art. 110 ust. 8c ustawy o Policji wynika, że od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej policjantowi służy odwołanie do wyższego przełożonego. Przełożonych uprawnionych do przyznania nagrody rocznej określa art. 110 ust. 13 ustawy o Policji, wskazując że są nimi przełożeni właściwi w sprawach mianowania policjantów na stanowiska służbowe, przenoszenia oraz zwalniania z tych stanowisk. Policjant, aby nabyć prawo do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym musi spełniać przedstawione wyżej wymogi, w tym być w służbie w tej formacji na dzień 31 grudnia (o ile nie został zwolniony).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne w Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii Północnej 2025

Poniżej wykaz dni wolnych od pracy i świąt w Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii Północnej w 2025 roku, czyli tzw. Bank Holiday. Dodatkowo opisujemy jak wyglądają w 2025 roku zasady pracy i pobytu na wyspach.

Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie: kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją? [perspektywa firmy - pracodawcy]

Wybór formy zatrudnienia personelu ma bezpośredni wpływ na koszty operacyjne i efektywność firmy – może je zwiększyć lub zmniejszyć. W branżach, których dotyczy sezonowość, jest to znaczące wyzwanie. Dlatego praca tymczasowa (tzw. leasing pracowniczy) to coraz popularniejsze rozwiązanie przy okresowym wzroście zapotrzebowania na pracowników, ale nie tylko. W jakich sytuacjach warto skorzystać ze współpracy z agencją pracy tymczasowej? 

Reforma składki zdrowotnej priorytetem 2025 roku

Priorytetem 2025 roku powinna być reforma składki zdrowotnej - oceniają przedsiębiorcy. Wyliczają w sumie 6 wyzwań na 2025 rok. Czego przedsiębiorcy boją się najbardziej w nowym roku?

Zwolnienie lekarskie z kodem C w 2024 roku - nadużycie alkoholu

Zwolnienie lekarskie z kodem C oznacza niezdolność do pracy z powodu nadużycia alkoholu. Ile takich zwolnień otrzymali polscy pracodawcy w 2024 roku? Czy liczba L4 z powodu nadużycia alkoholu maleje? Kto najczęściej otrzymuje takie zaświadczenie od lekarza?

REKLAMA

Pilne! Dzisiaj mija termin złożenia wniosku. Musisz się pośpieszyć, jeśli chcesz otrzymać wyrównanie od października

To już dosłownie ostatnie chwile. Rodzice dzieci, które od października 2024 r. chodzą do żłobka, klubu dziecięcego lub są pod opieką dziennego opiekuna, muszą złożyć wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku, jeśli chcą otrzymać wyrównanie od października. W dniu 2 stycznia mija termin!

6246,13 zł miesięcznie. To świadczenie otrzymują wyłącznie obywatele polscy

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. To świadczenie otrzymają wyłącznie osoby posiadające polskie obywatelstwo. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione, żeby co miesiąc otrzymać 6246 zł?

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - oczekiwane zmiany

Wakacje składkowe cieszą się ogromną popularnością. O czym to świadczy? Zdaniem przedstawicieli Północnej Izby Gospodarczej przedsiębiorcy są przyduszani przez składki i wszelkiego rodzaju zobowiązania. Jakie zmiany w wakacjach od ZUS proponują?

Nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wyrównanie od lipca 2024 r.

Od 575 zł do 4140 zł wynoszą obecnie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. PFRON informuje, jak należy składać wnioski o dofinansowanie oraz korektę za okres od lipca 2024 r.

REKLAMA

Wpłaty dodatkowe PPK - nie wszyscy pracodawcy mogą swobodnie różnicować

Nie wszyscy pracodawcy mogą swobodnie różnicować wpłaty dodatkowe do PPK. Jeśli u pracodawcy nie obowiązuje ani układ zbiorowy pracy, ani regulamin wynagrodzeń, wysokość wpłaty dodatkowej dla poszczególnych grup pracowników pracodawca może różnicować wyłącznie ze względu na ich staż pracy.    

Komunikat ZUS: Dla renty wdowiej wniosek ERWD i kalkulator. Twój ruch. Policz i wybierz

ZUS nie wybierze za emeryta sposobu wypłaty dodatku w ramach renty wdowiej. Emeryt musi wskazać ZUS, jakie świadczenie będzie płacone jako 100%, a które jako 15% (od 2027 r. jako 25%). W artykule: wzór ERWD, fragmenty wniosku, i wskazanie pełnego komunikatu ZUS w sprawie tej renty.

REKLAMA