reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek stażowy 2020 – co się zmieni

Dodatek stażowy 2020 – co się zmieni

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z kategorii minimalnego wynagrodzenia. Zmiana dotknie pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę został już podpisany przez Prezydenta RP. Zmiany dotyczą przede wszystkim wyłączenia dodatku za wysługę lat z kategorii minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Definicja dodatku za staż pracy

Nowelizacja wprowadziła definicję dodatku za staż pracy. Zatem dodatek za staż pracy to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Wyłączenie dodatku z minimalnego wynagrodzenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu rozszerzyła katalog składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy.

Jak tłumaczy ustawodawca, celem wprowadzenia tej zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawa sytuacji pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Według szacunków, przeciętny wzrost dochodu rozporządzalnego pracownika sektora publicznego objętego zmianą (tj. otrzymującego wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia za pracę i posiadającego co najmniej 5-letni staż pracy) wyniesie w 2020 r. ok. 206 zł miesięcznie.

Zatem od 1 stycznia 2020 r. przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

1) nagrody jubileuszowej;

2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;

3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;

4) dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;

5) dodatku do stażu pracy.

Dla kogo dodatek

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest wypłacany pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu w danej firmie lub branży. W sektorze budżetowym, dodatek ten przysługuje m.in. urzędnikom, pracownikom sądów i prokuratury, nauczycielom, żołnierzom, policjantom czy pielęgniarkom. Dodatek wypłacany jest co miesiąc i stanowi najczęściej procent od wynagrodzenia podstawowego, a jego wysokość wzrasta wraz ze stażem pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Dodatek stażowy jest obowiązkowo wypłacany pracownikom jednostek budżetowych po przepracowaniu określonego czasu. Zasady wypłaty dodatku za wysługę lat, uregulowane są w przepisach i ustawach dotyczących określonych grup zawodowych, np.

- dodatek stażowy dla pracownika samorządowego – reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,

- dodatek stażowy dla pracownika państwowego – reguluje Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych

- nauczyciele –  reguluje Karta Nauczyciela.

Przykładowo wysługa lat w budżetówce najczęściej przysługuje pracownikom po 5 latach pracy, w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.  Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Zatem osoba ze staże powyżej 20 lat będzie pobierała maksymalny dodatek w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. Z kolei nauczyciel będzie miał prawo do dodatku za wysługę lat już po 4 latach pracy.

W przypadku pozostałych pracodawców (poza sferą budżetową) jest to świadczenie nieobowiązkowe, które wynika z przepisów wewnątrzzakładowych (np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama