REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

praca noc kobieta pora nocna dodatek za pracę w porze nocnej
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

Pracodawca określa porę nocną w zakładzie pracy

Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00. Pracodawca powinien dokładnie ustalić porę nocną obowiązującą w zakładzie pracy. Przykładowo może wyznaczyć ją na następujące godziny:
•    od 21.30 do 5.30;
•    od 22.15 do 6.15;
•    od 23.00 do 7.00.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Z tego powodu w interesie pracodawcy jest dokładne określenie pory nocnej. W przeciwnym razie pracownik wykonujący pracę między 21.00 a 7.00 nabędzie prawo do dodatku za każdą godzinę przypadającą w tym czasie, czyli nawet za 10 godzin.
Kwotę dodatku za pracę w porze nocnej dolicza się do normalnego wynagrodzenia za pracę pracownika.

Jak ustalić wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w 2024 r.

W okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. wyniesie 4300 zł. 

W celu ustalenia dodatku za pracę w porze nocnej pracodawca powinien wykonać następujące działania:
Krok 1. Ustalić liczbę godzin pracy w miesiącu, w którym wystąpiła praca nocna:
•    mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
•    dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, oraz
•    obniżając tak ustalony wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w miesiącu w innym dniu niż niedziela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2. Podzielić minimalne wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy w miesiącu, w którym wystąpiła praca w porze nocnej.
Krok 3. Pomnożyć otrzymaną stawkę godzinową przez 20%.

Wysokość dodatku za godzinę pracy w porze nocnej w 2024 r. - obliczenia

W poszczególnych miesiącach 2024 r. wysokość dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej będzie następująca:
•    styczeń:
(4242 zł : 168 godz.) x 20% = 5,05 zł;
•    luty:
(4242 zł : 168 godz.) x 20% = 5,05 zł;
•    marzec:
(4242 zł : 168 godz.) x 20% = 5,05 zł;
•    kwiecień:
(4242 zł : 168 godz.) x 20% = 5,05 zł;
•    maj:
(4242 zł : 160 godz.) x 20% = 5,30 zł;
•    czerwiec:
(4242 zł : 160 godz.) x 20% = 5,30 zł;
•    lipiec:
(4300 zł : 184 godz.) x 20% = 4,67 zł;
•    sierpień:
(4300 zł : 168 godz.) x 20% = 5,12 zł;
•    wrzesień:
(4300 zł : 168 godz.) x 20% = 5,12 zł;
•    październik:
(4300 zł : 184 godz.) x 20% = 4,67 zł;
•    listopad:
(4300 zł : 152 godz.) x 20% = 5,66 zł;
•    grudzień:
(4300 zł : 160 godz.) x 20% = 5,38 zł.
Podane kwoty dodatku za pracę w porze nocnej są wartościami minimalnymi. Pracodawca może zarówno zwiększyć wysokość procentową dodatku jak i uwzględnić wyższą podstawę, od której ten dodatek jest naliczany – przykładowo może zastosować do obliczeń stawkę osobistego zaszeregowania pracownika.

Ryczałt za pracę w porze nocnej

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają stosowanie ryczałtu za pracę w porze nocnej zamiast dodatku. 
Ryczałt można stosować jedynie w stosunku do pracowników stale wykonujących pracę w porze nocnej poza zakładem pracy. Ryczałtu nie należy stosować u pracowników, którym tylko czasowo zlecono wykonywanie pracy poza zakładem pracy lub taką pracę świadczą sporadycznie.
Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Jeżeli przy obliczaniu wysokości ryczałtu uwzględniono niższą liczbę godzin nocnych niż pracownik faktycznie wypracował, przysługuje mu roszczenie o wyrównanie tej należności. W odwrotnej sytuacji, a więc gdy pracownik otrzymał ryczałt przewidujący większą liczbę godzin nocnych niż rzeczywiście przepracował, pracodawca nie może pomniejszyć ustalonego ryczałtu.

Podstawa prawna
•    art. 1517 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465
•    par. 1, par. 3, par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. – Dz.U. z 2023 r. poz. 1893


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA