REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 października 2023 r., tj. z dniem utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie.

Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Straży Granicznej - zmiany w rozporządzeniu od 1 października 2023 r.

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 września 2014 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1931, dalej jako: rozporządzenie) wprowadzono zmiany dotyczące zasad przyznawania świadczeń pieniężnych, tj. nagród i zapomóg dla wybranych grup funkcjonariuszy Straży Granicznej.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 października 2023 r., tj. z dniem utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie.

WSSG powstała w wyniku przekształcenia Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. 

Generalnie funkcjonariuszowi Straży Granicznej mogą być przyznawane:

 1. nagrody uznaniowe;
 2. zapomogi.

Te dwie formy świadczeń pieniężnych mają inny charakter i są przyznawane w innych okolicznościach i po spełnieniu innych przesłanek i ostatecznej decyzji przełożonych.

Szczegółowe warunki przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg, w tym okoliczności uzasadniające ich przyznanie, właściwość przełożonych oraz tryb postępowania w tych sprawach określa rozporządzenie.

Kiedy funkcjonariuszom Straży Granicznej może być przyznana nagroda uznaniowa?

Przykład
Nagrodę uznaniową można przyznać funkcjonariuszowi Straży Granicznej 

za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, w szczególności za dokonanie czynu świadczącego o odwadze funkcjonariusza oraz za służbę w trudnych warunkach wymagającą znacznego nakładu pracy, a także za przejawianie szczególnej inicjatywy w służbie.

Kiedy funkcjonariuszom Straży Granicznej mogą być przyznane zapomogi?

Zapomogi mogą być przyznawane funkcjonariuszom w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zdarzeń losowych;
 • klęsk żywiołowych;
 • długotrwałej choroby;
 • śmierci członka rodziny;
 • innych zdarzeń powodujących istotne pogorszenie warunków materialnych.

Szczególnie ta ostatnia przesłanka jest niejako klauzulą generalną, dającą możliwość przyznania świadczenia z powodu zdarzeń nie opisanych w ustawie, co daje dość dużą uznaniowość i subiektywność oceny danej sytuacji. Nie jest dookreślone w ustawie czym jest: "istotne" pogorszenie warunków materialnych. W każdym stanie faktycznym może to być różnie interpretowane. 

Ważne
BRAK GWARANCJI OTRZYMANIA NAGRODY CZY ZAPOMOGI

Konstrukcja zapomogi odpowiada konstrukcji nagrody uznaniowej, a zatem organ nie jest zobowiązany do jej przyznania, nawet jeśli strażnik graniczny wykaże, że wystąpiły okoliczności, o których mowa powyżej.

Co się zmieniło w przepisach? 

Komendant Główny Straży Granicznej przyznaje nagrody uznaniowe oraz zapomogi:

 • kierownikowi komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej,
 • Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Straży Granicznej,
 • komendantowi oddziału Straży Granicznej,
 • komendantowi ośrodka szkolenia Straży Granicznej,
 • komendantowi ośrodka Straży Granicznej oraz ich zastępcom.

Ze względu na użycie słowa: "przyznaje" co oznacza obligatoryjność, w stosunku do ww. podmiotów, Komendant Główny Straży Granicznej ma obowiązek, a nie prawo, przyznania nagrody oraz zapomogi. Nie jest jasne czy było to intencją ustawodawcy, ponieważ nie wynika to z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, jednak taka jest literalna wykładnia tego przepisu.

Komendant Główny Straży Granicznej może przyznawać nagrody uznaniowe oraz zapomogi wszystkim funkcjonariuszom. Co do innych funkcjonariuszy niż wyżej wymienieni, użyto już słowa: "może" przyznać, co nie oznacza obowiązku, a dobrowolność i swobodę uznania. 

Doszło m.in. do zmiany rozporządzenia, ponieważ istniała konieczność dostosowanie przepisów rozporządzenia do funkcjonowania Wyższej Szkoły Straży Granicznej.

Inna zmiana w rozporządzeniu jest taka, że:

Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej przyznają nagrody uznaniowe oraz zapomogi odpowiednio funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w:

 • komórce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej,
 • Wyższej Szkole Straży Granicznej,
 • Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
 • oddziale Straży Granicznej, ośrodku szkolenia Straży Granicznej,
 • ośrodku Straży Granicznej.

Ile wynosi nagroda jubileuszowa dla funkcjonariusza Straży Granicznej?

Funkcjonariuszowi Straży Granicznej przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

 • po 20 latach służby - 75%,
 • po 25 latach służby - 100%,
 • po 30 latach służby - 150%,
 • po 35 latach służby - 200%,
 • po 40 latach służby - 300%

miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA