Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za czas przestoju 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dodatek za czas przestoju 2023
Dodatek za czas przestoju 2023
Agencja Wyborcza.pl
Ile w 2023 r. wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Gotowość do pracy - co to jest i jak ją zgłosić? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?
rozwiń >

W jakiej wysokości przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy?

Generalnie pracownikowi należy się wynagrodzenie tylko za pracę wykonaną. Jeżeli jednak np. pracownik jest niezdolny do pracy albo nie ma możliwości jej wykonywania z przyczyn od niego niezależnych, również ma prawo do wynagrodzenia.

Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510), określają że pracownikowi za czas niewykonywania pracy:

 • jeżeli był gotów do jej wykonywania
 • a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (przestój ma więc być niezawiniony i nie spowodowany przez pracownika)

przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania to pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia.

Przestój ma miejsce, gdy np. nie ma materiałów czy narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy (np. brak części w fabryce produkującej samochody). Gdy w zakładzie pracy nie ma energii elektrycznej czy też ma miejsce brak Internetu. Przestój zawsze jest niespodziewany. Może mieć charakter incydentalny ale i długotrwały. Z takim długotrwałym przestojem ekonomicznym mieliśmy do czynienia w trakcie pandemii wirusa Sars-CoV-2. Wówczas przedsiębiorcy i inne podmioty mogły się zwrócić z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19.

Ile w 2023 r. wnosi wynagrodzenie za przestój?

W związku z przestojem w miejscu pracy pracownikowi, który jest gotowy do jej wykonywania należy się wynagrodzenie. W 2023 r. nie może być ono niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz.U. 2022 poz. 1952). Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3490 zł i od 1 lipca 2023 r. na 3600 zł. W takich minimalnych wysokościach brutto pracownikowi należy się wynagrodzenie za przestój.

Gotowość do pracy co to jest? Jak zgłosić?

Gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem, na godzeniu się na ograniczenie tejże wolności na rzecz i przez pracodawcę. Ma to być pełna dyspozycyjność względem pracodawcy.

Gotowość do pracy można zgłosić na różne sposoby. Pracownik może powiadomić pracodawcę o swojej dyspozycyjności np. telefonicznie, korespondencyjnie (wówczas zostaje dowód – co zawsze jest dodatkowym argumentem w razie sporu) czy też po prostu osobiście – stawiając się w miejscu pracy, na stanowisku pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że dla ustalenia zamiaru świadczenia pracy obecność pracownika w zakładzie pracy nie zawsze jest konieczna. Szczególnie przy przedłużającym się przestoju, tj. przedłużającym się czasie trwania przeszkody (np. długotrwały czas naprawy maszyn w fabryce). Wówczas wystarczy potwierdzenie przez niego gotowości stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jak podaje Sąd Rejonowy w Toruniu w wyroku z dnia 02 lipca 2020 r., IV P 311/19) uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy musi być jednak, niezależnie od formy jego wyrażenia, na tyle jednoznaczne, by nie budził on wątpliwości pracodawcy.

Częstotliwość potwierdzania gotowości do pracy nie jest wprawdzie określona prawnie, ale pracownik powinien ją „manifestować”. Warto więc raz na jakiś czas, w zależności od długości trwania przestoju, utwierdzaj pracodawcę w przekonaniu, że jeżeli tylko przeszkoda ustanie, pracownik wróci natychmiast do pracy. Jest to ważne, ponieważ praktyka i orzecznictwo pokazują, że samo bierne oczekiwanie przez pracownika na wezwanie przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 KP, gdy takiego zachowania pracownika nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy.

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jeżeli spowodował przestój?

Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Wina pracownika nie musi być umyślna. Wystarczy, że przestój nastąpił z jego nieudolności lub niedołożenia należytej staranności. Wynagrodzenie nie należy się również, gdy przestój nastąpił z powodu warunków atmosferycznych, np. w budownictwie z powodu mrozu, przy żniwach z powodu ulewy.

Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Tak, w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy i możliwości wydawania pracownikowi poleceń pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną pracę. Praca ta musi być jednak odpowiednia, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie. Przez inną odpowiednią pracę, którą pracodawca powierza pracownikowi na czas przestoju, należy rozumieć pracę odpowiadającą kwalifikacjom pracownika lub zbliżoną do jego kwalifikacji. Nie może to być praca o charakterze dyskryminującym, np. powierzenie wysoko kwalifikowanemu pracownikowi pracy prostej, niewspółmiernej do jego kwalifikacji.

Czy można w umowie wyłączyć wynagrodzenie za czas przestoju?

Nie, nie można. Postanowienie umowy o pracę, które by wyłączało uprawnienie pracownika za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, jest nieważne. Postanowienie takie byłoby niezgodne z KP.

Czy zmniejszenie popytu to przestój?

Nie, zmniejszenie czy ograniczenie produkcji wywołane zmniejszeniem popytu na wyroby (np. bożonarodzeniowe, które sprzedawane są głównie w ostatnim kwartale roku) nie stanowi przestoju. W takiej sytuacji wobec braku wywiązania się pracodawcy ze swego zobowiązania wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, o ile był gotów do wykonywania pracy, należy się wynagrodzenie w pełnej wysokości.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz.U. 2022 poz. 1952).

PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 202.

Z wersją PREMIUM oszczędzasz 100 zł!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • szpilka
  2022-11-16 17:08:59
  czyli pracownicy mogą ze względu np braku prądu , lub ogrzwania spowodowanego brak węgla, z który opowiada rząd,nie pracowac przez np 2- 3 tygodnie, siedząc w domu, a pracodawca, ma sprzedać w lombardzie narzędzia i wypłacic wypłatę. Potem zamknąć firmę i wysłać pracowników na zieloną trawkę. A , przecież rząd jak zwykle się wyżywi. Ciekawe z czego będzie płacił bezrobotnym zwolnionym z zamkniętej firmy?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Umowa o pracę
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
powołanie
mianowanie
umowa o pracę
spółdzielcza umowa o pracę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS
Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.
Podróże służbowe 2023 - diety krajowe i zagraniczne
Podróże służbowe - diety krajowe i zagraniczne w 2023 roku. Jak zmienią się wysokości diet dla podróży służbowych?
Wyhamowanie wzrostu płac z powodu spowolnienia gospodarczego
Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wyhamowanie wzrostu płac - powiedział PAP ekspert ds. rynku pracy PKO Banku Polskiego Kamil Pastor. Według niego sygnały o masowych zwolnieniach w firmach nie znajdują uzasadnienia w danych.
Aktywność zawodowa 2023
Czy w 2023 roku bon na zasiedlenie będzie należał się każdemu? Jakie są zasady działania Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP)? Czym są i jak będą funkcjonowały od 2023 roku Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)?
Stres w pracy - standardy pracodawców
Stres w pracy. Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.
Załóż konto sam lub upoważnij swoja księgową
Każda osoba prowadząca działalność musi mieć swoje konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie trzeba go jednak zakładać osobiście gdyż może to zrobić posiadający upoważnienie – pełnomocnik.
Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje
SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.
Innowacyjne biuro przyciąga talenty
Co muszą zaoferować szefowie, aby ich podwładni chętniej pracowali w firmie niż w domowym zaciszu? Więcej przestrzeni do kreatywnego myślenia i zacieśniania więzi - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
Umowa zlecenia 2023
Umowa zlecenie - czy w 2023 roku będą zmiany? Czym umowa zlecenia różni się od stosunku pracy? Czy umowy zlecenia będą oskładkowane w 2023 roku?
Urlop okolicznościowy 2023
Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2023 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2023 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?
ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych stabilny ale deficytowy
W latach 2023–2027 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nadal pozostanie deficytowy, co oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu. Najbardziej deficytowy będzie fundusz emerytalny.
Urlop bezpłatny 2023
Czy w 2023 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?
Zwiększanie zaangażowania dorosłych w uczenie się przez całe życie
Z przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych badania „Ścieżki edukacyjne uczących się dorosłych w Polsce” wynika, że uczący się dorośli stosunkowo rzadko kierują się czystą pasją uczenia się, angażując się w różnego rodzaju aktywności edukacyjne (np. studia, kursy lub uczenie się samodzielne). Dla wielu źródłem motywacji są natomiast różnorodne korzyści pozwalające realizować inne ważne dla nich życiowe cele i dążenia.
Projekt rozporządzenia: dziewięć nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.
Brak zgody konsumenta nie odstrasza polskich telemarketerów
Telemarketerzy potrafią być prawdziwym utrapieniem dla wielu osób. Nawet wtedy, gdy deklarujemy brak zgody na otrzymywanie połączeń, wielokrotnie próbują nawiązać kontakt. Konsumentów miały przed tym chronić zapisy m.in. RODO oraz Ustawy Prawo Telekomunikacyjne, jednak według raportu „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” przygotowanego przez agencję Procontent Communication, aż 37% Polaków otrzymywało ponowne telefony od telemarketerów, pomimo prośby o wykreślenie ich z listy telemarketingowej.
Work-life balance w 2023 r. Co czeka pracodawców?
Work-life balance w Polsce. W 2023 roku rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie. Pracodawco, sprawdź, co Cię czeka!
ZPP: Stanowisko do projektu ustawy o aktywności zawodowej
Ustawa o aktywności zawodowej: nowe propozycje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie stanowią istotnego wzmocnienia rozwiązań w obszarze edukacji cyfrowej czy wykorzystania cyfrowych narzędzi związanych z rozwojem kompetencji pracowników;
Dofinansowanie wynagrodzeń dla domów pomocy społecznej
Domy pomocy społecznej (DPS) oraz jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (WRiPZ) uzyskały nowe wsparcie w ramach zatrudnienia osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy. Prześledziliśmy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać takie dofinansowanie.
Liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku
Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.
Co piąty pracownik zmęczony jeszcze przed pracą [RAPORT]
Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems, co piąty pracujący w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe.
Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rodziny w Gospodarstwie Rolnym” rozstrzygnięty
21 listopada Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandry Hadzik dokonała wyboru najlepszych, spośród 92 zgłoszonych, filmów czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero”. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konstytucyjna ochrona pracy
Dwa obszerne bloki informacyjne dotyczące problemów wynikających z różnych form zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej omówili przedstawicie Państwowej Inspekcji Pracy na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.
Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS. Komunikat ZUS.
Giełda Pracy Uniwersytetu Szczecińskiego potrwa do piątku
Ponad 50 pracodawców bierze udział w 15. Giełdzie Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej ramach odbywają się m.in. spotkania, debaty, Webinary i warsztaty. Część wydarzeń odbywa się online.
ZUS w Dzierżoniowie – rozwiązania na miarę XXII wieku
Nowoczesny, rozbudowany, w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami taki jest budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzierżoniowie. Po kilkunastomiesięcznej przerwie ZUS wraca do swojej stałej siedziby przy ulicy Andresa 6A. Oficjalne otwarcie już w najbliższy poniedziałek 28 listopada.