REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

450 zł miesięcznie - dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
450 zł miesięcznie - dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej
450 zł miesięcznie - dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

450 zł miesięcznie - dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Trwają prace na zmianą rozporządzenia - celem przyznania tego dodatku do uposażenia. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w 2023 r., z wyrównaniem od 1 marca 2023 r.! Istnieje potrzeba pilnego wejścia w życie rozporządzenia w związku z koniecznością zrekompensowania bardzo ciężkich warunków służby z uwagi na trudną sytuację na granicy wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej spowodowaną sytuacją migracyjną i wojną w Ukrainie.

450 zł miesięcznie - dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424 oraz z 2023 r. poz. 375 i 1326, dalej jako: projekt).

Autopromocja

Jakie są dodatki do uposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej?

Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723 i 1860) wskazuje, że funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymują następujące dodatki do uposażenia:

1) dodatek za wysługę lat w wysokości uzależnionej od okresów służby;
2) dodatek za stopień w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia Straży Granicznej;
3) dodatek funkcyjny na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym;
4) dodatek służbowy na stanowiskach innych niż wymienione w pkt 3;
5) dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.

Dodatkami do uposażenia o charakterze stałym są dodatki ustalone w wysokości miesięcznej.

Zgodnie z projektem proponowana zmiana ma zajść w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424 oraz z 2023 r. poz. 375 i 1326), gdzie § 11b ma otrzymać brzmienie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„§ 11b. 1. Funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach w:

1) placówkach Straży Granicznej:

a) ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi lub Ukrainą,

b) obejmujących zasięgiem działania:

– lotnicze przejścia graniczne - w komórkach wewnętrznych właściwych do kontroli ruchu granicznego, służby dyżurnej operacyjnej, postępowań granicznych, spraw migracji oraz na stanowisku kierownika grupy w komórkach właściwych do służby granicznej, cudzoziemców oraz służby dyżurnej operacyjnej,

– morskie przejścia graniczne - w komórkach wewnętrznych właściwych do służby granicznej, spraw migracji oraz na stanowisku kierownika grupy w komórkach właściwych do służby granicznej oraz cudzoziemców,

– lotnicze oraz morskie przejścia graniczne - w komórkach wewnętrznych właściwych do kontroli ruchu granicznego, służby dyżurnej operacyjnej,

postępowań granicznych, spraw migracji oraz na stanowisku kierownika grupy w komórkach właściwych do służby granicznej oraz cudzoziemców,

2) dywizjonach Straży Granicznej - w komórce wewnętrznej właściwej do służby dyżurnej oraz na stanowisku szefa służb

otrzymują dodatek graniczny w wysokości 450 zł miesięcznie.".

Dodatek dla pozostałych funkcjonariuszy - proporcjonalnie do liczby dni wykonywania zadań

Zgodnie z projektem, funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach, na których nie przysługuje dodatek graniczny, którzy ze względu na bieżące potrzeby służby czasowo wykonują w placówkach Straży Granicznej albo dywizjonach Straży Granicznej wymienionych w ust. 1 zadania właściwe dla komórek lub stanowisk, o których mowa w ust. 1, otrzymują dodatek graniczny w wysokości proporcjonalnej do liczby dni wykonywania tych zadań.”.

Wyrównanie dodatku granicznego od 1 marca 2023 r.

Przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie do przyznania dodatku granicznego od dnia 1 marca 2023 r. funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowiskach w placówkach Straży Granicznej, wymienionych w § 11b ust. 1 pkt 1 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów nie otrzymywali tego dodatku.

Funkcjonariusze wskazani w ust. 1, którzy od dnia 1 marca 2023 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nabyli prawo do dodatku granicznego w wysokości proporcjonalnej do liczby dni wykonywania zadań, otrzymują wyrównanie dodatku granicznego do pełnej wysokości tego dodatku.

Autopromocja

Od kiedy będzie przyznawany dodatek graniczny 450 zł?

Zgodnie z projektem, rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu § 1 w zakresie dotyczącym § 11b ust. 1 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 października 2023 r.

Jak wskazuje projektodawca w uzasadnieniu: potrzeba dokonania zmiany § 11b rozporządzenia wynika z konieczności rozszerzenia grupy funkcjonariuszy pełniących służbę w placówkach Straży Granicznej ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi, Ukrainą.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym funkcjonariusze pełniący służbę w wyżej wymienionych placówkach, aby mogli otrzymywać dodatek graniczny, muszą dodatkowo zajmować stanowiska służbowe w komórkach wewnętrznych enumeratywnie wymienionych w § 11b ust. 1 rozporządzenia.

Ważne

Mając na uwadze trudną sytuację na granicy wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej spowodowaną skomplikowaną sytuacją migracyjną, wojną w Ukrainie oraz uwzględniając zaangażowanie wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę w placówkach Straży Granicznej ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi, Ukrainą w realizację zadań związanych z ochroną granicy państwowej, koniecznym jest dokonanie zmiany § 11b ust. 1 rozporządzenia. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bosman
  2023-10-31 01:46:35
  Dlaczego w Dywizjonach dostaje to Szef Służb Morskich, który w życiu granicy morskiej nie widział z Federacją Rosyjską albo widział ją przez lornetkę i służba operacyjna, która widzi ją na monitorze komputera, a funkcjonariusze pełniący służbę na jednostkach pływających bezpośrednio na tej granicy nie są ujęci w tym rozporządzeniu przecież to jest bzdura. Tym co tam pracują nie dają tylko tym co im pasuje brawo za dobry podział.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Chor.
  2023-10-30 22:00:34
  Bzdura, kolejny niesprawiedliwy podział ludzi. Dlaczego nie funkcjonuje to w formie dodatku terenowego lub funkcjonariuszy 1 i 2 Lini. Migracja dostanie dodatek pomimo tego że zatrzymał jej cudzoziemca funkcjonariusz z zespołu działań kontrolnych i weryfikacyjny pracujący w terenie. Bzdura i niesprawiedliwość. Cały pion Cudzoziemski powinien być brany pod uwagę.
  0
 • Pogranicznik
  2023-10-30 18:10:54
  Dlaczego służba dyżurna oddziału graniczącego z wymienionymi Państwami nie została ujęta w katalogu uprzywilejowanych do otrzymania dodatku granicznego? Nikt o nas nie zawalczył.
  2
 • WOPek
  2023-10-30 18:52:29
  Dlaczego funkcjonariusz który na siłę jest oddelegowany do pełnienia obowiązków w zakresie KRG lub na wschód, czyli posiada większy zakres obowiązków w tym przypadku dostaje mniej dodatku niż funk. którzy pełnią tylko tam służbę?
  0
 • robi
  2023-10-31 17:17:23
  Cała ta zmiana USUWA z kręgu osób uprawnionych do dodatku granicznego funkcjonariuszy pełniących służbę w bezpośredniej ochronie granicy , a rozszerza ten kręg o dodatkowe 2tyś osób które bezpośrednio na granicy służby nie pełnią. Znika zapis ,który był w poprzednim rozporządzeniu dotyczący wsparcia specjalistycznego (radiometryści i przewodnicy psów służbowych na lotniskach.) Z rozporządzenia usunięto grupę pewnie ok 100 osób które faktycznie są w bezpośredniej ochronie granicy a dopisano prawie 2tyś funkcjonariuszy bez wymogu pełnienia służby na granicy. Także jest to nie tylko rozszerzenie , ale i zawężenie i to niesprawiedliwe niestety. Radiometryści i przewodnicy na drogowych i na lotniczych przejściach granicznych robią analogicznie to samo a jedni dodatek mają a drudzy nie
  0
 • Patriota
  2023-10-31 05:22:40
  Ale jaja, to tak jakby żołnierz dostawał dodatek za to, że jego miejscem służby jest jednostka wojskowa, a policjanta np. schodki smoleńskie. Za pracę jest pensja państwo funkcjonariusze!, a to jest bardzo polityczna ustawka
  0
 • Bw
  2023-10-31 19:30:26
  Szkoda że wszyscy zapomnieli o strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców!!
  0
 • Yogi
  2023-10-31 10:29:36
  Czy ci ludzie w porównaniu z innymi zawodami nie mają za dobrze za nic tylko pieniądze z podatków co oni wiedzą o normalnej pracy , już dawno powinny się organy ścigania przyjrzeć dostawaniu do policji czy SG.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA