| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Znana jest już wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku. Sejm uchwalił bowiem nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, która zakłada opłacanie w 2014 roku składek zdrowotnych przez rolników, na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2012 i 2013 roku.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy został przedłożony przez ministra zdrowia. Zakłada on, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników nie ulegnie zmianie i do dnia 31 grudnia 2014 roku wynosić będzie 1 zł.

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników i domowników, za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu wynosić będzie 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników. W gospodarstwach rolnych, których powierzchnia nie przekracza powierzchni 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych, składka będzie wynosić 1 zł.

Zobacz także: Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Nowelizacja ustawy jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 roku, w sprawie o sygnaturze akt K 58/07. Trybunał stwierdził w nim niezgodność z konstytucją regulacji, według której z budżetu państwa finansowane były składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, prowadzących działalność rolniczą, bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów. Na skutek tego wyroku, weszła w życie ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2012 roku, która określiła nową wysokość i nowy sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i domowników oraz jej nowelizacja, która nowe zasady, wprowadziła również w odniesieniu do 2013 roku. Najnowsza nowelizacja przepisów o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, zakłada zasady analogiczne do tych, które obowiązywały w 2012 i 2013 roku.

Rolnicy posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 6 ha, będą opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne swoje oraz swoich domowników samodzielnie, w wysokości 1 zł za każdy hektar. Za rolników zaś, posiadających gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 6 ha, składkę zdrowotną opłacać będzie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenie społeczne

Podstawa wymiaru składki

Do dnia 31 grudnia 2014 roku, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne stanowić będzie kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013, wprowadzone rozwiązania, podobnie jak te przyjęte na rok 2012 i 2013, będą miały charakter periodyczny i odnosić się będą do składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników wyłącznie za okres do końca 2014 roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »