REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia
Ministerstwo Zdrowia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia? Co jest celem Światowego Dnia Zdrowia? Minister Zdrowia zachęca do zdrowego i aktywnego trybu życia - apeluje o skorzystanie z Programu Profilaktyka 40 PLUS.
rozwiń >

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia

W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO - World Health Organization) obchodzony jest co roku 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day). To święto zdrowia zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. W dniu dzisiejszym - 7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi 75. rocznicę swojego istnienia.

REKLAMA

Autopromocja

W 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak wskazuje WHO 75. rocznica jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.

Polecamy: „Roczne rozliczenie składki zdrowotnej"

Globalne pandemiczne porozumienie

W ostatnim czasie Kraje Światowej Organizacji Zdrowia ustaliły, w jaki sposób będą przebiegać negocjacje w sprawie globalnego porozumienia w sprawie zapobiegania, gotowości i reagowania na pandemię, z myślą o przedstawieniu projektu porozumienia do zatwierdzenia przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2024 r. Do dnia 22 kwietnia 2023 r. kraje mają czas na dodatkowe pisemne propozycje regulacji poszczególnych sfer dotyczących ochrony zdrowia. Od czerwca 2023 r. będą kontynuowane negocjacje, po zebraniu i skonsolidowaniu wszystkich pomysłów. Dokument ma pomóc nie powtarzać błędów reakcji na pandemię COVID-19.

Co jest celem  Światowego Dnia Zdrowia?

Celem  Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie jeszcze większej uwagi na zdrowie człowieka oraz na problemy związane z ochroną zdrowia. Istotne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne wszystkich społeczeństw na świecie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hasło przewodnie na 2023 r.

Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innemu zagadnieniu, które podkreśla priorytetowy obszar problemów w strefie zdrowia publicznego. W 2023 r. hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia jest następujące:  Health For All - Zdrowie Dla Wszystkich.

Minister Zdrowia - Adam Niedzielski o zdrowiu

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w dniu 7 kwietnia 2023 r., podkreślając wagę Światowego Dnia Zdrowia podczas wizyty w stołecznej placówce POZ, poinformował, że odebrał wyniki wykonanych wczoraj badań profilaktycznych oraz, że po pół rocznej przerwie wraca do biegania! Minister zachęca społeczeństwo do badań i ochrony zdrowia. Podkreślał jak ważny jest ruch, zdrowy sposób odżywiania i zbilansowana dieta. Zachęcał do czytania etykiet i eliminowania z diety produktów wysokoprzetworzonych.

Program Profilaktyka 40 PLUS

Minister Zdrowia zachęcał do korzystania z Program Profilaktyka 40 PLUS. Kto może skorzystać z badań?

Program skierowany jest do Polaków, którzy:

 • skończyli 40 lat
 • nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS
 • uzupełnili ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53 lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie lub w aplikacji mojeIKP.

Jak skorzystać z pakietu - Program Profilaktyka 40 PLUS?

 1. Wypełnij ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
 2. Poczekaj 2 dni robocze na wystawienie e-skierowania.
 3. Wybierz placówkę, w której chcesz zrealizować badania, skontaktuj się z nią i umów na termin badania.
 4. Na badanie zabierz dowód osobisty.
 5. Odbierz wyniki badań w placówce, w której realizowałeś świadczenie, lub przez IKP.

Program Profilaktyka 40 PLUS - co zawiera pakiet badań?

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. 

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi
 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
 • poziom kreatyniny we krwi
 • badanie ogólne moczu
 • poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Najważniejsze dane Światowej Organizacji Zdrowia

 1. 3,5 mld ludzi nie ma dostępu do potrzebnych im usług zdrowotnych.
 2. Niemalże 100 mln osób rocznie popada w ubóstwo w wyniku wydatków na usługi zdrowotne.
 3. Na terenie Ukrainy pomocy humanitarnej w zakresie zdrowia potrzebuje co trzeci jej mieszkaniec. Pomocy humanitarnej w zakresie zdrowia potrzebuje w Ukrainie 14 500 000 ludzi. WHO szacuje, że od początku wojny placówki medyczne na terenie Ukrainy zostały zaatakowane około 912 razy.
 4. Do 2030 roku na świecie będzie brakować 10 mln pracowników służby zdrowia, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji Barbara Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o szeregu zmian w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

REKLAMA

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA