Wynagrodzenie wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne a składka zdrowotna
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne a składka zdrowotna
Czy od wynagrodzenia wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne należy odprowadzić składkę zdrowotną?
REKLAMA
Pytanie: Czy taka jak niżej zmiana umowy spółki będzie wystarczająca do nieodprowadzania składki zdrowotnej z tytułu wynagrodzenia członka zarządu?
"Wspólnikom można wypłacać wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki".
Jaka jest podstawa prawna do wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników i czy można od tego nie odprowadzać ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS? Nie chodzi o wypłatę dywidendy, lecz jak wyżej o "wynagrodzenie za świadczenia". Czy taki zapis jak wyżej w umowie spółki jest wystarczający do wypłat takiego wynagrodzenia na rzecz wspólników?
Odpowiedź: Taka umowa spółki jest wystarczająca, aby nie płacić składek od wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia na rzecz spółki.
Powtarzające się usługi na rzecz spółki a ubezpieczenie społeczne i zdrowotne 2022
W przypadku wskazanym w zapytaniu wspólnik świadczący powtarzające się usługi na rzecz spółki i otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie, nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym również w rozumieniu Polskiego Ładu. Tym samym wynagrodzenie takie nie podlegało składkom zarówno przed 1 stycznia 2022 r. jak i od 1 stycznia 2022 r.
Przychody z innych źródeł nie podlegają ubezpieczeniu
Wynagrodzenie za świadczenia na jej rzecz określone w umowie spółki nadal będzie nieoskładkowane. Jest ono bowiem kwalifikowane do tzw. przychodów z innych źródeł, a one nie podlegają ubezpieczeniu. Członkowie zarządu będący wspólnikami mogą zmienić kwalifikacje wynagrodzenia z jednego tytułu na drugi. Oczywiście przy zmianie umowy spółki trzeba zwrócić uwagę np. na to, że wspólnik nie może dostawać wynagrodzenia na podstawie art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych za prowadzenie jej spraw .
Zmiana zasad wynagradzania nie może naruszać przepisów kodeksu spółek handlowych. Tym samym na podstawie art. 176 nie powinno wypłacać się pensji za prowadzenie spraw firmy i kierowanie nią.
Podstawa prawna:
art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.)
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat