reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Dla rolników, których gospodarstwo rolne jest większe niż 6 ha do końca 2014 r. będzie wynosiła 1 zł. Natomiast za rolników prowadzących gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych składkę zapłaci budżet państwa.

System powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje od 1 stycznia 1999 r. Zadania z zakresu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego realizowane są na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2010 Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Ostatnie zmiany wprowadza Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U., poz. 1016).

Od 1 lutego 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz. U. z dnia 1 lutego 2012 r. poz. 123), których kontynuację na rok 2013 wprowadziła ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz. U. poz. 1523). Sejm uchwalił nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, w którym przedłużono na 2014 rok obowiązujące obecnie zasady opłacania składek. Zgodnie z powyższym w 2014 r. rolnicy, których gospodarstwo jest większe niż 6 ha, sami będą opłacać składkę za ubezpieczenie zdrowotne swoje i domowników, w wysokości 1 zł za każdy hektar. Za rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 6 ha przeliczeniowych w 2014 r. składkę zdrowotną zapłaci budżet państwa.

Zobacz również: Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Podmioty objęte ubezpieczeniem zdrowotnym

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają m.in.:

  • osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników, które są rolnikami lub ich domownikami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz.U. z 2008 Nr 50, poz. 291 z późn. zm.),
  • rolnicy i ich domownicy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu,
  • osoby pobierające emeryturę rolniczą lub rentę,
  • członkowie rodzin ww. rolników, domowników, emerytów i rencistów, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.

Za rolników objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, którzy prowadzą działalność rolniczą na gruntach rolnych poniżej 6 ha przeliczeniowych oraz za domowników, składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowane są przez budżet państwa.

Natomiast rolnicy, prowadzący działalność rolniczą w ramach działów specjalnych w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zobowiązani są opłacać składkę zdrowotną indywidualnie od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki odpowiadającej:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama