Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
System powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje od 1 stycznia 1999 r. Zadania z zakresu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego realizowane są na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2010 Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Ostatnie zmiany wprowadza Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U., poz. 1016).
REKLAMA
Od 1 lutego 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz. U. z dnia 1 lutego 2012 r. poz. 123), których kontynuację na rok 2013 wprowadziła ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz. U. poz. 1523). Sejm uchwalił nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, w którym przedłużono na 2014 rok obowiązujące obecnie zasady opłacania składek. Zgodnie z powyższym w 2014 r. rolnicy, których gospodarstwo jest większe niż 6 ha, sami będą opłacać składkę za ubezpieczenie zdrowotne swoje i domowników, w wysokości 1 zł za każdy hektar. Za rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 6 ha przeliczeniowych w 2014 r. składkę zdrowotną zapłaci budżet państwa.
Zobacz również: Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku
Podmioty objęte ubezpieczeniem zdrowotnym
Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają m.in.:
- osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników, które są rolnikami lub ich domownikami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz.U. z 2008 Nr 50, poz. 291 z późn. zm.),
- rolnicy i ich domownicy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu,
- osoby pobierające emeryturę rolniczą lub rentę,
- członkowie rodzin ww. rolników, domowników, emerytów i rencistów, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.
Za rolników objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, którzy prowadzą działalność rolniczą na gruntach rolnych poniżej 6 ha przeliczeniowych oraz za domowników, składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowane są przez budżet państwa.
Natomiast rolnicy, prowadzący działalność rolniczą w ramach działów specjalnych w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zobowiązani są opłacać składkę zdrowotną indywidualnie od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki odpowiadającej:
- dochodowi ustalonemu dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w kwocie nie niższej jednak niż kwota odpowiadająca wysokości minimalnego wynagrodzenia, bądź:
- minimalnemu wynagrodzeniu, w przypadku prowadzenia działalności nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Rolnicy i domownicy, którzy mimo prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu wykonywanej działalności rolniczej i wyłącznie z tytułu działalności rolniczej opłacana jest składka na to ubezpieczenie.
Polecamy także serwis: Ubezpieczenia
Składki na ubezpieczenie zdrowotne
Składka zdrowotna za emerytów i rencistów wynosi 9% podstawy jej wymiaru, z czego ubezpieczony finansuje składkę w wysokości 1,25% podstawy z kwoty netto emerytury lub renty (z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego). Natomiast składka pomniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy stanowi 7,75% podstawy.
Składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna.
Składka rolnika na ubezpieczenie zdrowotne obejmuje członków jego rodziny, jeżeli nie są oni domownikami w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, zgłoszonymi do ww. ubezpieczenia w Kasie.
WAŻNE!
Ubezpieczeni rolnicy prowadzący dział specjalny produkcji rolnej są zobowiązani do 31 stycznia każdego roku do złożenia w jednostce terenowej KRUS oświadczenia o rodzaju prowadzonej działalności i przewidywanym z tego tytułu dochodzie, załączając do oświadczenia odpis decyzji naczelnika urzędu skarbowego, wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji lub o wysokości przewidywanego dochodu na dany rok. Aktualne informacje dla tej grupy osób odnośnie podstawy wymiaru miesięcznej składki zdrowotnej na 2013 r. kasa publikuje w dziale aktualności (w komunikacie z 2 stycznia 2013 r.) .
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: krus.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat