REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Składka zdrowotna. Pieniądze. Zdrowie
Składka zdrowotna. Pieniądze. Zdrowie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.
rozwiń >

Składka zdrowotna a finanse publiczne

Eksperci FOR zwracają uwagę, że składka zdrowotna stanowi istotny element systemu finansowania ochrony zdrowia. Wpływy z tej składki są jednym z głównych źródeł finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmiany w składce zdrowotnej mogą więc mieć bezpośredni wpływ na finanse publiczne.

Autopromocja

Zmiany w składce zdrowotnej

Według ekspertów FOR, proponowane zmiany w składce zdrowotnej mogą prowadzić do zwiększenia obciążeń dla pracowników. Z drugiej strony, mogą one również przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa.

Konsekwencje dla finansów publicznych

Eksperci FOR podkreślają, że zmiany w składce zdrowotnej mogą mieć poważne konsekwencje dla finansów publicznych. Z jednej strony, zwiększenie wpływów z tej składki może przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej NFZ. Z drugiej strony, może to również prowadzić do zwiększenia obciążeń dla pracowników i przedsiębiorców.

Rekomendacje ekspertów FOR

Eksperci FOR zalecają ostrożność przy wprowadzaniu zmian w składce zdrowotnej. Podkreślają, że takie zmiany powinny być wprowadzane po dokładnej analizie ich potencjalnych skutków dla finansów publicznych i obciążeń dla pracowników i przedsiębiorców.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej

Rząd Polski przedstawił propozycję zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiana ta zakłada powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie, składka zdrowotna, która jest de facto podatkiem, jest naliczana proporcjonalnie do dochodu. Nie zależy ona od jakości, dostępności czy zakresu świadczeń zdrowotnych, ani od ryzyka wystąpienia zdarzenia, że wobec ubezpieczonego takie świadczenie będzie musiało zostać wykonane.

Zapowiadane zmiany, mimo że obniżą dochody państwa, nie wiążą się z propozycją cięć wydatków, co oznacza, że wzrośnie deficyt finansów publicznych - zauważa ekspert FOR.

Według eksperta, wprowadzenie proponowanych zmian oznaczałoby, że przedsiębiorcy płaciliby niższą składkę zdrowotną niż pracownicy zarabiający płacę minimalną. To mogłoby pogłębić problem braku neutralności polskiego systemu podatkowo-składowego i zwiększyć zachęty do fikcyjnego samozatrudnienia.

W 2022 roku wprowadzony “Polski Ład” zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, uzależniając jej wysokość od dochodu. Wcześniej, samozatrudnieni odprowadzali składkę zdrowotną w kwocie odpowiadającej 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Zmiany od 1 stycznia 2025r.?

Pod koniec marca, Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję, by od 1 stycznia 2025 roku przywrócić ryczałtową składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Większość z nich miałaby odprowadzać ją w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, co w przyszłym roku miałoby wynosić około 310 zł. Dzięki tym zmianom, niższą składkę miałoby zapłacić 93% przedsiębiorców.

Według szacunków, dochody państwa z tytułu składki zdrowotnej spadłyby o 5 mld zł. Polska należy już obecnie do krajów o najwyższym deficycie finansów publicznych w Unii Europejskiej. Jeśli rząd nie zdecyduje się na obniżenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, oznaczać to będzie wzrost deficytu finansów publicznych i – w konsekwencji – długu publicznego - zauważa ekspert FOR.

Powyższy artykuł jest oparty na komentarzu eksperta FOR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Media

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA