REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

ZUS, rozliczenie roczne składki zdrowotnej 2022
ZUS, rozliczenie roczne składki zdrowotnej 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022

Przedsiębiorcy opłacający, począwszy od 1 stycznia 2022 r., składkę na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu/dochodu z tytułu prowadzonej działalności, po raz pierwszy będą dokonywać rocznego rozliczenia tej składki. Zasadniczo rozliczeniu podlegać będzie okres od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. (okres składkowy). Jest to nowy obowiązek dla tej grupy ubezpieczonych. Roczna podstawa składki zdrowotnej (w konsekwencji składające się na nią zasadniczo rozliczenia miesięczne) jest ustalana w zależności od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Omawiany obowiązek dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych: według skali podatkowej, w formie podatku liniowego, albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenia rocznego skład ki zdrowotnej zobowiązany płatnik dokona na formularzu ZUS DRA za kwiecień 2023 r..

Autopromocja

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

W przypadku zmiany formy opodatkowania za 2022 r. z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podatek według skali, tj. w przypadku wstecznej zmiany zgłaszanej w terminie składania zeznania podatkowego za 2022 r., miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne należne za 2022 r. należało rozliczać i opłacać na podstawie zasad obowiązujących dla formy opodatkowania przed jej zmianą, tj. dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za 2022 r. należy ustalać na podstawie zasad obowiązujących dla nowej formy opodatkowania, tj. dla skali podatkowej. W takim przypadku rozliczenia miesięczne nie podlegają korekcie.

W sytuacji zmiany formy opodatkowania od 1 lipca 2022 r., tj. rezygnacji ze zryczałtowanego podatku ewidencjonowanego na rzecz podatku według skali, roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za rok składkowy rozpoczynający się 1 lutego 2022 r., ustala się odrębnie dla każdej formy opodatkowania i okresu, przez który podatnik ją stosował, tj.

■ za okres styczeń – czerwiec 2022 r. – według zasad obowiązujących dla ryczałtu,

■ za lipiec – grudzień 2022 r. – według zasad obowiązujących dla zasad ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot składki zdrowotnej

Ustalona roczna składka zdrowotna może być wyższa lub niższa od sumy składek opłaconych miesięcznie. W zależności od sytuacji przedsiębiorca będzie musiał dopłacić powstałą różnicę albo wystąpić o zwrot nadpłaty.

O zwrot można wystąpić do ZUS w terminie miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego, tj. do końca maja danego roku (za 2022 r. do 31 maja 2023 r.). Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane. ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał zaległości w opłacaniu składek lub zaległości z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: „Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r.”. Książka z serwisem online

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • kik
  2023-01-02 17:31:17
  składka zdrowotna od dochodu przy zasadach ogólnych powinna mieć ustalony jakiś górny próg
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Fin
  2023-01-19 09:56:46
  Zasady ustalania składki zdrowotnej na zasadach ogólnych z jednoczesnym brakiem możliwości odliczenia to jawne złodziejstwo
  1
 • zuluczaka
  2023-01-10 16:15:19
  Miało być prosto a jest na odwrót. Jak zwykle wszystko wyjdzie w praktyce ale konsekwencje ponosi podatnik.
  0
 • zdezorientowana
  2023-01-19 16:38:32
  Co mam jeszcze wysłać oprócz tych co miesięcznych DRA i składek ,które wysyłałam cały rok?! Jakie dodatkowe dokumenty, nie mam nic do zwrotu ani zaległości . Czego się ode mnie chce?
  2
 • Elżbieta
  2023-01-25 13:20:16
  A jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 rok, dla działaności prowadzonej na zasadach ogółnych, gdy działalność została zawieszona z dniem 1.01.2023 r. Czy do rozliczenia rocznego skłądki zdrowotnej nalezy wliczyć dochód za grudzień 2022, który byłby podstawą do obliczenia składki za styczeń 2023 r, choć składka za styczeń 2023 nie będzie płacona?
  0
 • Myślący Suweren
  2023-04-27 19:47:10
  W ogóle nie powinno być składki zdrowotnej, gdyż nie jest ona przeznaczana na leczenie a tabuny urzędników i dofinansowanie firm farmaceutycznych tz ich toksyczne tabletki i zabójcze procedury!!! Każdy człowiek - SUWEREN jest człowiekiem wolnym a nie jak wymyśliły sobie samozwańcze antyludzkie władze - niewolnikiem i ma prawo na co przeznacza swoje wypracowane pieniądze czy na leczenie czy na urzędasów!!!
  0
 • GK
  2023-03-02 18:46:37
  Ukochana władza dała sobie kolejne pięć miesięcy na zwrot nadpłaconej składki. Ile to setek milionów w skali kraju?
  0
 • Myślący Suweren
  2023-04-27 19:52:57
  Wszystkie te przepisy tworzone są przez samozwańcze antyPoskie yelity, mają upodlić Polaków i powodować , że nawet jak starają się przestrzegać tych idiotycznych przepisów w każdej chwili przez brak uwagi na szybko zmieniające się przepisy staną się według tych tyranów przestępcami. I będą mogli wkroczyć do domu człowieka o 6:00 rano wraz z jedną ze swoicj 33 -trzch tajnych służb trzeliterowych typu abw. cbś ..., abs itp!!!
  0
 • surmia
  2023-02-20 19:22:11
  dlaczego nie można nadpłaty na bieżąco zwracać poprzez pomniejszanie wpłat należnych narastająco
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

REKLAMA

Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

REKLAMA