REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różne przyczyny zgonów w zależności od dochodu kraju - im biedniejszy kraj tym więcej zgonów

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Różne przyczyny zgonu w zależności od dochodu kraju - im biedniejszy kraj tym więcej zgonów
Różne przyczyny zgonu w zależności od dochodu kraju - im biedniejszy kraj tym więcej zgonów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To dość zatrważające - ale okazuje się, że w zależności od tego jaki jest dochód narodowy brutto danego kraju, tj. niski, niższy średni, górny średni i wysoki - różne są przyczyny zgonów mieszkańców takiego kraju i znacznie różni się ilość zgonów w krajach o różnych dochodach. Wniosek jest taki, że im biedniejszy kraj i obywatele, tym więcej zgonów. Niewątpliwie ma na to również wpływ zakres świadczonej pracy, ochrona socjalna i zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
rozwiń >

Śmierć w zależności od dochodu kraju

Poniższe dane pochodzą z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy i Światowej Organizacji Zdrowia, nie są najbardziej aktualnie, ponieważ dotyczą 2019 roku, jednak wydaje się, że mając na uwadze ostatnie wydarzenia, t.j. m.in. pandemia COVID-19, inwazja wojenna w Ukrainie, jak i konflikt izraelsko-palestyński, można uznać, że najczęstsze przyczyny zgonu powielają się, ale występują też zupełnie nowe. W 2019 r. poniżej wskazanych 10 głównych przyczyn zgonów stanowiło 55% z 55,4 miliona zgonów na całym świecie.

Autopromocja

 Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11) 

Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje standardy i najlepsze praktyki w zakresie gromadzenia, przetwarzania i syntezy danych za pośrednictwem skonsolidowanej i ulepszonej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) – platformy cyfrowej, która ułatwia raportowanie aktualnych i dokładnych danych dotyczących przyczyn zgonu dla krajów w celu rutynowego generowania i wykorzystywania informacji zdrowotnych zgodnych z międzynarodowymi standardami.

Główne przyczyny zgonów na całym świecie

Przyczyny zgonu można podzielić na trzy kategorie:

 1. zakaźne (choroby zakaźne i pasożytnicze oraz schorzenia okołoporodowe i żywieniowe matki);
 2. niezakaźne (przewlekłe);
 3. urazy.

Główne globalne przyczyny zgonów, w kolejności całkowitej liczby ofiar śmiertelnych wynikają m.in. z:

 • problemów sercowo-naczyniowych (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu);
 • problemów oddechowych (przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcje dolnych dróg oddechowych);
 • problemów zdrowotnych noworodków (tu dotyczy to głównie biednych krajów) – które obejmują zamartwicę porodową i uraz porodowy, sepsę i infekcje noworodków oraz powikłania przedwczesnego porodu.

Dlaczego musimy znać powody, dla których ludzie umierają?

Trzeba mieć świadomość dlaczego ludzie umierają, aby poprawić ich życie w obszarach najbardziej zagrożonych. Mierzenie, ile osób umiera każdego roku, pomaga ocenić skuteczność systemów opieki zdrowotnej, zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego, zagwarantowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To właśnie w miejscach, gdzie nie są respektowane podstawowe standardy życia należy skierować zasoby ochronne i pomocowe, np. w zw. z sektorami takimi jak transport, żywność i rolnictwo oraz środowisko i zdrowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choroba niedokrwienna serca - pierwsze miejsce

Choroba niedokrwienna serca, odpowiedzialna jest za 16% wszystkich zgonów na świecie. Od 2000 r. największy wzrost liczby zgonów dotyczył tej choroby, wzrastając o ponad 2 mln do 8,9 mln zgonów w 2019 r.

Udar mózgu i choroby płuc - drugie i trzecie miejsce

Udar mózgu i przewlekła choroba płuc są drugą i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów, odpowiadając odpowiednio za około 11% i 6% wszystkich zgonów.

Infekcje dolnych dróg oddechowych

Infekcje dolnych dróg oddechowych pozostały najbardziej śmiertelną chorobą zakaźną na świecie, zajmując czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów.

Schorzenia noworodków

Schorzenia noworodków znajdują się na 5 miejscu. Jednak zgony z powodu chorób noworodków są jedną z kategorii, w przypadku których globalny spadek liczby zgonów w liczbach bezwzględnych w ciągu ostatnich dwóch dekad był największy: w 2019 r. choroby te zabiły 2 mln noworodków i małych dzieci, o 1,2 mln mniej niż w 2000 r.

Rak tchawicy, oskrzeli i płuc 

Wzrasta liczba zgonów z powodu chorób niezakaźnych. Liczba zgonów z powodu raka tchawicy, oskrzeli i płuc wzrosła z 1,2 miliona do 1,8 miliona.

Choroba Alzheimera i inne formy demencji

W 2019 r. choroba Alzheimera i inne formy demencji znalazły się na 7. miejscu najczęstszych przyczyn zgonów, ca całym świecie 65% zgonów z powodu choroby Alzheimera i innych form demencji dotyka kobiety.

Cukrzyca

Cukrzyca znalazła się w pierwszej dziesiątce głównych przyczyn zgonów, po znacznym wzroście procentowym o 70% od 2000 roku. Cukrzyca jest również odpowiedzialna za największy wzrost liczby zgonów mężczyzn.

HIV I AIDS

Inne choroby, które w 2000 r. znajdowały się wśród 10 głównych przyczyn zgonów, nie znajdują się już na liście. Jednym z nich jest HIV. Liczba zgonów z powodu HIV i AIDS spadła o 51% w ciągu ostatnich 20 lat, przesuwając się z ósmej najczęstszej przyczyny zgonów na świecie w 2000 r. do 19. w 2019 r.

Choroby nerek

Choroby nerek - śmiertelność wzrosła z 813 000 w 2000 r. do 1,3 mln w 2019 r.

Przyczyny zgonów w krajach o niskich dochodach

Ludzie żyjący w kraju o niskich dochodach są znacznie bardziej narażeni na śmierć z powodu choroby zakaźnej niż choroby niezakaźnej, są to najczęściej malaria, gruźlica i HIV/AIDS. Co ciekawe, choroby płuc są szczególnie rzadkie w krajach o niskich dochodach w porównaniu z innymi grupami dochodowymi.

Przyczyny zgonów w krajach o  niższych średnich dochodach

W kraje o niższych średnich dochodach najczęstszą przyczyną zgonów w pierwszej piątce jest pięć chorób niezakaźnych (najczęściej jest to choroba niedokrwienna serca), cztery zakaźne i jeden uraz. Przykładowo cukrzyca jest coraz częstszą przyczyną zgonów w tej grupie dochodowej: przesunęła się z 15. na 9 miejsce.

Przyczyny zgonów w krajach o wyższych średnich dochodach

W krajach o wyższym średnim dochodzie nastąpił znaczny wzrost liczby zgonów z powodu raka płuc. Ponadto rak żołądka występuje wysoko w krajach o wyższym średnim dochodzie w porównaniu z innymi grupami dochodowymi, pozostając jedyną grupą z tą chorobą w 10 głównych przyczynach zgonów.

Tylko jedna choroba zakaźna (infekcje dolnych dróg oddechowych) znajduje się wśród 10 głównych przyczyn zgonów w krajach o wyższym średnim dochodzie. Warto zauważyć, że od 2000 r. nastąpił spadek liczby zgonów z powodu samobójstw w tej kategorii dochodów o 31 %, a w 2019 r. liczba zgonów spadła do 234 000.

Kraje o wysokich dochodach - przyczyny zgonów

W tych krajach choroba niedokrwienna serca i udar mózgu pozostały w pierwszej trójce przyczyn zgonów w tej kategorii dochodów, z łączną liczbą ponad 2,5 miliona zgonów w 2019 roku. Ponadto rośnie liczba zgonów z powodu nadciśnieniowej choroby serca.

Liczba zgonów z powodu choroby Alzheimera i innych demencji wzrosła, wyprzedzając udar mózgu, stając się drugą najczęstszą przyczyną w krajach o wysokich dochodach i odpowiadając za śmierć 814 000 osób w 2019 r.

Ważne
PRZYCZYNY ZGONÓW ZWIĄZANE Z PRACĄ

Trzeba powiedzieć wprost, że wyżej wymienione choroby, w szczególnie te najczęściej występujące, jak choroby serca ale i te zakaźnie - niezależnie od grupy dochodowej - wiążą się z wykonywaną pracą. Często choroby te spowodowane są pracą w szkodliwych dla zdrowia warunkach pracy, wypadkami przy pracy czy generalnie chorobami zawodowymi. Państwa powinny więc bacznie przyglądać się takim statystykom jak powyżej, aby eliminować ze środowiska pracy szkodliwych czynników.

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

W ostatnim czasie dużo się mówi o zmianach klimatycznych i prawie do życia w zdrowym, nie zanieczyszczonym środowisku - zmiany technologiczne postępują tak szybko, że trzeba równie szybko wprowadzać odpowiednie regulacje prawne.  

Prawo do życia w zdrowym środowisku

Na skutek licznych postulatów grup społecznych w dniu 28 lipca 2022 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zgodnie z którą każdemu człowiekowi przysługuje prawo do życia w czystym, zdrowym i nienaruszającym równowagi ekologicznej środowisku. Spośród 193 państw uprawnionych do głosowania aż 161 wsparło tę ważną inicjatywę.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zmiany klimatyczne za największe zagrożenie dla zdrowia, przed którym stoi ludzkość. Może ona podważyć dziesięciolecia postępu w dziedzinie zdrowia na świecie. Podstawową rolą Światowej Organizacji Zdrowia jest kierowanie i koordynowanie międzynarodowego zdrowia poprzez sprawowane funkcje. Dział ds. Etyki i Zarządzania Zdrowiem (HEG) WHO (Sekretariat) ustanowił nowy i dedykowany obszar prac w zakresie zmian klimatu, zdrowia i etyki. W ramach tych prac WHO jest zaangażowana we współpracę z państwami członkowskimi, ONZ i innymi agencjami międzynarodowymi oraz szerszą globalną społecznością badawczą zajmującą się zdrowiem i badaniami naukowymi. Powstała nowa Techniczna Grupa Doradcza ds. Osadzania Etyki w Polityce Zdrowia i Zmian Klimatu (TAG-Ethics & Climate Health).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA