REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. / fot. Shutterstock
Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do 30 listopada 2018

Zwolnienia lekarskie wystawianie na papierowym formularzu wkrótce staną się przeszłością. Lekarze mają taką możliwość tylko do 30 listopada 2018 roku. W przypadku wystawiania zwolnienia na starych zasadach lekarz przekazuje pacjentowi wydruk i informuje go o konieczności dostarczenia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania. W razie opóźnienia zasiłek chorobowy lub opiekuńczy obniża się o 25%. Niższy zasiłek będzie przysługiwał za dni od 8 dnia od otrzymania zwolnienia do dnia dostarczenia go do pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

ZOBACZ KROK PO KROKU JAK WYSTAWIĆ E-ZLA: Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS

Wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018

Od 1 grudnia 2018 roku akceptowane będą wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym (czyli np. także podczas wizyty domowej lekarza). E-ZLA lekarz może wystawić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Istnieje druga możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Służą temu specjalne aplikacje używane w gabinetach lekarskich, które są zintegrowane z PUE. W celu zintegrowania aplikacji z PUE Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia podmiotom zewnętrznym niezbędną dokumentację. Dzięki temu dokumenty elektronicznych zaświadczeń lekarskich mogą być przekazywane także przez aplikacje znane już poszczególnym lekarzom, a ubogacone o konkretne funkcje. Warto nadmienić, że w przypadku korzystania z aplikacji w razie wystąpienia różnego rodzaju problemów należy skontaktować się z dostawcą danej aplikacji gabinetowej, a nie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE ZMIANY - > PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>

Ponadto oprogramowanie w portalu PUE ZUS udostępniane jest bezpłatnie, natomiast pozostałe kwestie techniczne związane z wystawianiem zwolnień elektronicznych pozostają poza kompetencją ZUS (np. koszt aplikacji gabinetowej, urządzeń mobilnych)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Korzyści zwolnień elektronicznych

Elektroniczne zwolnienia lekarskie przynoszą korzyści zarówno lekarzom, pracodawcom jak i pracownikom. Nowy sposób wystawiania zwolnień jest łatwiejszy i szybszy, co usprawnia pracę lekarzy. Pracownik nie musi przekazywać dokumentu pracodawcy (lub przedsiębiorca nie musi dostarczać zwolnienia do ZUS). Pracodawca otrzymuje informację o zwolnieniu ma swoim profilu PUE.  Lekarz wystawia e-ZLA na swoim profilu PUE, następnie system przekazuje zwolnienie do ZUS oraz do pracodawcy danego pacjenta/pracownika, a także na profil samego pacjenta/pracownika/ubezpieczonego (jeśli dana osoba posiada profil na PUE).

Źródło grafiki: ZUS

Ponadto w przypadku elektronicznych zwolnień lekarskich nie ma możliwości nieterminowego dostarczenia ich do ZUS. Podpisanie e-ZLA przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS.


Przewiduje się sytuacje, kiedy to zwolnienie będzie udzielane na formularzu wydrukowanym z systemu (np. brak internetu). Wówczas należy dokonać  elektronizacji zwolnienia w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia (bądź od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zwolnienia). Nowe przepisy przewidują również karę za powtarzające się naruszanie zasad o elektronizacji zwolnień wystawionych na formularzach wydrukowanych z systemu. W takich przypadkach ZUS może wydać decyzję o cofnięciu upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Taka regulacja mobilizuje lekarzy do przestrzegania 3-dniowego terminu na elektronizację zwolnienia.

Jak wystawić e-ZLA?

W celu dokonania czynności wystawienia e-ZLA lekarz po zbadaniu pacjenta i stwierdzeniu niezdolności do pracy loguje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub innej aplikacji używanej w danym gabinecie (np. mMedica). Na PUE lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców jako płatników składek oraz członków rodziny, jeśli zostali zgłoszeni przez pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego (co jest istotne przy wystawianiu zwolnienia na opiekę nad członkami rodziny). Jeśli dane są niekompletne, lekarz pozyskuje je od pacjenta i dopisuje. Wpisując numer PESEL pacjenta, pozostałe dane na e-ZLA uzupełniają się automatycznie. Adres, pod którym pacjent będzie przebywał na zwolnieniu można wybrać z listy bądź wpisać ręcznie. System sam koryguje datę początku niezdolności do wykonywania pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami i datą ostatniego zwolnienia. Ponadto podpowiada kod literowy (A i D) oraz numer statystyczny choroby.

E-ZLA może wystawić tylko lekarz. Nie ma możliwości upoważnienia innej osoby do wystawienia zwolnienia, np. pielęgniarki. Dokument uwierzytelnia się za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Lekarz nie może nikomu udostępniać kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Warto dodać, że lekarz nie ma obowiązku archiwizacji i przechowywania wystawionych zwolnień lekarskich.

Jeśli pracownika łączy stosunek pracy z więcej niż jednym pracodawcą, wówczas lekarz dla każdego płatnika składek wystawia oddzielne e-ZLA.

Na Platformie lekarz ma dostęp do wszystkich zwolnień swojego pacjenta (także wydanych przez lekarza orzecznika ZUS), co pozwala sprawdzić kto wystawiał wcześniejsze zwolnienia, z jakiej przyczyny i na jak długo.

Jeśli pacjent wymaga przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, którą bezpłatnie prowadzi ZUS, lekarz może skierować go na nią od razu po wystawieniu e-ZLA. System podpowiada, jeśli jest taka możliwość.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 Nr 60, poz. 636 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA