Kategorie

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Emilia Panufnik
Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do 30 listopada 2018

Zwolnienia lekarskie wystawianie na papierowym formularzu wkrótce staną się przeszłością. Lekarze mają taką możliwość tylko do 30 listopada 2018 roku. W przypadku wystawiania zwolnienia na starych zasadach lekarz przekazuje pacjentowi wydruk i informuje go o konieczności dostarczenia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania. W razie opóźnienia zasiłek chorobowy lub opiekuńczy obniża się o 25%. Niższy zasiłek będzie przysługiwał za dni od 8 dnia od otrzymania zwolnienia do dnia dostarczenia go do pracodawcy.

ZOBACZ KROK PO KROKU JAK WYSTAWIĆ E-ZLA: Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS

Wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018

Od 1 grudnia 2018 roku akceptowane będą wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym (czyli np. także podczas wizyty domowej lekarza). E-ZLA lekarz może wystawić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Istnieje druga możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Służą temu specjalne aplikacje używane w gabinetach lekarskich, które są zintegrowane z PUE. W celu zintegrowania aplikacji z PUE Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia podmiotom zewnętrznym niezbędną dokumentację. Dzięki temu dokumenty elektronicznych zaświadczeń lekarskich mogą być przekazywane także przez aplikacje znane już poszczególnym lekarzom, a ubogacone o konkretne funkcje. Warto nadmienić, że w przypadku korzystania z aplikacji w razie wystąpienia różnego rodzaju problemów należy skontaktować się z dostawcą danej aplikacji gabinetowej, a nie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE ZMIANY - > PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>

Ponadto oprogramowanie w portalu PUE ZUS udostępniane jest bezpłatnie, natomiast pozostałe kwestie techniczne związane z wystawianiem zwolnień elektronicznych pozostają poza kompetencją ZUS (np. koszt aplikacji gabinetowej, urządzeń mobilnych)

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Korzyści zwolnień elektronicznych

Elektroniczne zwolnienia lekarskie przynoszą korzyści zarówno lekarzom, pracodawcom jak i pracownikom. Nowy sposób wystawiania zwolnień jest łatwiejszy i szybszy, co usprawnia pracę lekarzy. Pracownik nie musi przekazywać dokumentu pracodawcy (lub przedsiębiorca nie musi dostarczać zwolnienia do ZUS). Pracodawca otrzymuje informację o zwolnieniu ma swoim profilu PUE.  Lekarz wystawia e-ZLA na swoim profilu PUE, następnie system przekazuje zwolnienie do ZUS oraz do pracodawcy danego pacjenta/pracownika, a także na profil samego pacjenta/pracownika/ubezpieczonego (jeśli dana osoba posiada profil na PUE).

Źródło grafiki: ZUS

Ponadto w przypadku elektronicznych zwolnień lekarskich nie ma możliwości nieterminowego dostarczenia ich do ZUS. Podpisanie e-ZLA przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS.


Przewiduje się sytuacje, kiedy to zwolnienie będzie udzielane na formularzu wydrukowanym z systemu (np. brak internetu). Wówczas należy dokonać  elektronizacji zwolnienia w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia (bądź od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zwolnienia). Nowe przepisy przewidują również karę za powtarzające się naruszanie zasad o elektronizacji zwolnień wystawionych na formularzach wydrukowanych z systemu. W takich przypadkach ZUS może wydać decyzję o cofnięciu upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Taka regulacja mobilizuje lekarzy do przestrzegania 3-dniowego terminu na elektronizację zwolnienia.

Jak wystawić e-ZLA?

W celu dokonania czynności wystawienia e-ZLA lekarz po zbadaniu pacjenta i stwierdzeniu niezdolności do pracy loguje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub innej aplikacji używanej w danym gabinecie (np. mMedica). Na PUE lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców jako płatników składek oraz członków rodziny, jeśli zostali zgłoszeni przez pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego (co jest istotne przy wystawianiu zwolnienia na opiekę nad członkami rodziny). Jeśli dane są niekompletne, lekarz pozyskuje je od pacjenta i dopisuje. Wpisując numer PESEL pacjenta, pozostałe dane na e-ZLA uzupełniają się automatycznie. Adres, pod którym pacjent będzie przebywał na zwolnieniu można wybrać z listy bądź wpisać ręcznie. System sam koryguje datę początku niezdolności do wykonywania pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami i datą ostatniego zwolnienia. Ponadto podpowiada kod literowy (A i D) oraz numer statystyczny choroby.

E-ZLA może wystawić tylko lekarz. Nie ma możliwości upoważnienia innej osoby do wystawienia zwolnienia, np. pielęgniarki. Dokument uwierzytelnia się za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Lekarz nie może nikomu udostępniać kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Warto dodać, że lekarz nie ma obowiązku archiwizacji i przechowywania wystawionych zwolnień lekarskich.

Jeśli pracownika łączy stosunek pracy z więcej niż jednym pracodawcą, wówczas lekarz dla każdego płatnika składek wystawia oddzielne e-ZLA.

Na Platformie lekarz ma dostęp do wszystkich zwolnień swojego pacjenta (także wydanych przez lekarza orzecznika ZUS), co pozwala sprawdzić kto wystawiał wcześniejsze zwolnienia, z jakiej przyczyny i na jak długo.

Jeśli pacjent wymaga przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, którą bezpłatnie prowadzi ZUS, lekarz może skierować go na nią od razu po wystawieniu e-ZLA. System podpowiada, jeśli jest taka możliwość.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 Nr 60, poz. 636 z późn. zm.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?