reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do 30 listopada 2018

Zwolnienia lekarskie wystawianie na papierowym formularzu wkrótce staną się przeszłością. Lekarze mają taką możliwość tylko do 30 listopada 2018 roku. W przypadku wystawiania zwolnienia na starych zasadach lekarz przekazuje pacjentowi wydruk i informuje go o konieczności dostarczenia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania. W razie opóźnienia zasiłek chorobowy lub opiekuńczy obniża się o 25%. Niższy zasiłek będzie przysługiwał za dni od 8 dnia od otrzymania zwolnienia do dnia dostarczenia go do pracodawcy.

ZOBACZ KROK PO KROKU JAK WYSTAWIĆ E-ZLA: Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS

Wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018

Od 1 grudnia 2018 roku akceptowane będą wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym (czyli np. także podczas wizyty domowej lekarza). E-ZLA lekarz może wystawić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Istnieje druga możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Służą temu specjalne aplikacje używane w gabinetach lekarskich, które są zintegrowane z PUE. W celu zintegrowania aplikacji z PUE Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia podmiotom zewnętrznym niezbędną dokumentację. Dzięki temu dokumenty elektronicznych zaświadczeń lekarskich mogą być przekazywane także przez aplikacje znane już poszczególnym lekarzom, a ubogacone o konkretne funkcje. Warto nadmienić, że w przypadku korzystania z aplikacji w razie wystąpienia różnego rodzaju problemów należy skontaktować się z dostawcą danej aplikacji gabinetowej, a nie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE ZMIANY - > PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>

Ponadto oprogramowanie w portalu PUE ZUS udostępniane jest bezpłatnie, natomiast pozostałe kwestie techniczne związane z wystawianiem zwolnień elektronicznych pozostają poza kompetencją ZUS (np. koszt aplikacji gabinetowej, urządzeń mobilnych)

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Korzyści zwolnień elektronicznych

Elektroniczne zwolnienia lekarskie przynoszą korzyści zarówno lekarzom, pracodawcom jak i pracownikom. Nowy sposób wystawiania zwolnień jest łatwiejszy i szybszy, co usprawnia pracę lekarzy. Pracownik nie musi przekazywać dokumentu pracodawcy (lub przedsiębiorca nie musi dostarczać zwolnienia do ZUS). Pracodawca otrzymuje informację o zwolnieniu ma swoim profilu PUE.  Lekarz wystawia e-ZLA na swoim profilu PUE, następnie system przekazuje zwolnienie do ZUS oraz do pracodawcy danego pacjenta/pracownika, a także na profil samego pacjenta/pracownika/ubezpieczonego (jeśli dana osoba posiada profil na PUE).

Źródło grafiki: ZUS

Ponadto w przypadku elektronicznych zwolnień lekarskich nie ma możliwości nieterminowego dostarczenia ich do ZUS. Podpisanie e-ZLA przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama