REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

Małgorzata Kozłowska
Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2024 roku
jak liczyć podstawę wymiaru składki?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy 2024

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców w 2024 r. ustalana jest w zależności od tego, z jakiej formy opodatkowania korzysta przedsiębiorca. Zależy także od wysokości uzyskiwanych przychodów lub dochodów. W 2024 r. składka zdrowotna jest znacznie wyższa niż w roku ubiegłym, co wynika ze wzrostu kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Autopromocja

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, tj. rozliczający się według skali podatkowej albo opodatkowani podatkiem liniowym, płacą składkę zdrowotną od dochodu. W przypadku przedsiębiorców na ryczałcie obowiązuje ich składka zdrowotna zryczałtowana, której wysokość uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych przychodów. Natomiast osoby rozliczające się w formie karty podatkowej płacą składkę zdrowotną w stałej wysokości.

Składka zdrowotna a skala podatkowa i podatek liniowy

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na zasadach ogólnych, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana według dochodu z miesiąca bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, za który dokonywane jest rozliczenie.

Dochód z działalności jest ustalany w następujący sposób:

 • dochód za pierwszy miesiąc podlegania ubezpieczeniu to różnica między osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o pdof,
 • ten dochód pomniejsza się o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłaconych w tym miesiącu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • dochód za kolejne miesiące ustalany jest narastająco, jako różnica między sumą przychodów osiągniętych od początku roku i sumą kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o pdof, poniesionych od początku roku,
 • tak ustalony dochód pomniejsza się o sumę dochodów za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach.

W przypadku ww. osób składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej) dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej,
 • 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej) dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym.

Składkę wynoszącą 4,9% podstawy wymiaru mogą opłacać także przedsiębiorcy uzyskujący przychody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej – IP Box, pod warunkiem że jako podstawową formę opodatkowania wybrali podatek liniowy.

Miesięczna podstawa wymiaru składki zdrowotnej w całym roku składkowym (tj. od 1 lutego 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.) nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, czyli 4242 zł. 

Kwota składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie może być niższa niż:

 • 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, czyli 1 lutego 2024 r. (składka miesięczna),
 • 9% iloczynu liczby miesięcy w roku składkowym i minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, czyli 1 lutego 2024 r. (składka roczna).

Tabela 1. Wysokość składki zdrowotnej w 2024 r. – skala podatkowa/podatek liniowy

Forma opodatkowaniaPodstawa wymiaruSkładka miesięcznaSkładka roczna
Skala podatkowaDochód z działalności gospodarczej 9% dochodu – nie mniej niż 381,78 zł*9% dochodu – nie mniej niż 4581,36 zł
Podatek liniowyDochód z działalności gospodarczej 4,9% dochodu – nie mniej niż 381,78 zł*
4,9% dochodu – nie mniej niż 4581,36 zł

* Jeżeli podstawa wymiaru składki zdrowotnej z działalności gospodarczej ustalona jako dochód z tej działalności jest w danym miesiącu niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, to podstawę wymiaru składki za ten miesiąc stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w pierwszym dniu w roku składkowym, czyli 1 lutego 2024 r. (składka miesięczna), oraz kwota minimalnego wynagrodzenia pomnożona przez 12 miesięcy (składka roczna) – w 2024 r. wynosi ona odpowiednio 4242 zł oraz 50 904 zł (12 x 4242 zł).

Ważne

Jeżeli ustalona miesięczna składka zdrowotna będzie niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia (tj. 381,78 zł – 9% z 4242 zł), przedsiębiorca będzie zobowiązany zapłacić składkę zdrowotną w tej wysokości (czyli 381,78 zł).

 

Pełna treść artykułu z Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń dostępna jest na Platformie IFK >>>

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA