reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS

Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS

Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS następuje poprzez złożenie sprzeciwu przez osobę zainteresowaną do komisji lekarskiej. Komisje są instancją odwoławczą od orzeczeń lekarza orzecznika. Termin do złożenia sprzeciwu wynosi 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.

Osoba ubiegająca się o świadczenie, którego przyznanie zależy od stwierdzenia niezdolności do pracy, np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne, musi zostać oficjalnie uznana za niezdolną do pracy, czyli taką, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Szczegółowe zasady i tryb orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U.2004.273.2711).

Zobacz serwis: ZUS

Zgodnie z przepisami, lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie. Co ważne może również wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania, ale pod warunkiem, że dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia. Lekarz może także przed wydaniem orzeczenia, uzupełnić dokumentację dołączoną do wniosku, w szczególności o opinie lekarza konsultanta lub psychologa albo o wyniki badań dodatkowych lub obserwacji szpitalnej.

Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
1. stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2. możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

Zadaniem lekarza orzecznika jest ocena niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenie:
1. daty powstania niezdolności do pracy,
2. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
3. związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
4. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
5. celowości przekwalifikowania zawodowego.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Osoba, która uzyskała niekorzystną dla siebie opinię lekarza orzecznika może w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wnieść sprzeciw do tzw. komisji lekarskiej za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS-u właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Co ważne sprzeciw wniesiony po terminie nie jest rozpatrywany, jednak w uzasadnionych przypadkach ZUS może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama