REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Kiedy uprawnienia do renty zwalniają z obowiązku opłacania składek od przychodów z umowy zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z rencistą, który w innym zakładzie pracuje na 1/3 etatu i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 340 zł. Do jakich ubezpieczeń musimy zgłosić tę osobę?

Płace po ocenie

Trudno znaleźć zarząd, który nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że próbuje najlepiej wynagradzać swoich najlepszych pracowników. I o ile na to pytanie odpowiedź na ogół będzie jednoznaczna, o tyle na pytanie, jak w praktyce wygląda nagradzanie najlepszych, odpowiedzi mogą być różne. Odmienny może być sposób wyłaniania najlepszych pracowników, jak i metoda nagradzania wyników ich pracy.

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?

REKLAMA

Dostosować czas do własnych potrzeb

Artykuł 128 Kodeksu pracy definiuje czas pracy jako „czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”. Obowiązkiem pracodawcy jest ustalać czas pracy pracowników w sposób efektywny i jednocześnie bezwzględnie przestrzegać określonych przepisami norm. W jaki sposób ma to zrobić?

Przekroczenie limitu paliwa

Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia kierowcy kwotę będącą przekroczeniem normy zużycia paliwa? Kierowcy przyjmowani do pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z normami i o tym, że zgadzają się na potrącenie ze swojego wynagrodzenia kwot ewentualnego przekroczenia normy.

Czy po rencie przysługuje świadczenie przedemerytalne

Do 30 czerwca 2007 r. pobierałam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którą przyznano mi dziesięć lat temu. W połowie czerwca 2007 r. złożyłam wniosek o kontynuowanie renty. Niestety, lekarz orzecznik orzekł, że jestem zdolna do pracy. Złożyłam sprzeciw od orzeczenia i oczekuję na badanie przez komisję lekarską ZUS. W sierpniu 2007 r. będę badana przez lekarza specjalistę ZUS. Ukończyłam 55 lat i mam 26 lat pracy. Czy spełniam warunki co do wieku i stażu pracy, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne?

Wiedzieć znaczy móc

Rosnąca zamożność polskiej klasy średniej sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie rozszerzonych usług w formie spersonalizowanej. Personel pierwszego kontaktu musi być wyposażony w specjalistyczną wiedzę. Stąd potrzeba wprowadzenia systemów zarządzania wiedzą klienta w firmach, które oferują obsługę osobistą. Liderem we wdrażaniu takich rozwiązań są banki detaliczne. Od nich mogą uczyć się także firmy z innych branż.

REKLAMA

Czy pracownik może odebrać dzień wolny w następnym okresie rozliczeniowym

Jesteśmy spółką z o.o, która prowadzi sieć hoteli. Jeden z naszych pracowników, pracujący w systemie zmianowym jako kelner w hotelu, poprosił, aby mógł przyjść do pracy w święto 15 sierpnia br., w zamian za co chce odebrać dzień wolny 3 września br. W harmonogramie pracownik ten nie miał zaplanowanej pracy w to święto. Odpowiadała mu taka zamiana, ponieważ chce mieć wolne 2 tygodnie od 3 do 16 września br., a ma do wykorzystania w tym roku jeszcze tylko 9 dni urlopu. Nie mógłby wziąć zatem wolnego na taki czas, ponieważ brakuje mu 1 dnia urlopu wypoczynkowego. Zgodziliśmy się na to, ponieważ w święto nasze hotele były otwarte. Teraz zastnawiamy się, czy słusznie się zgodziliśmy. Czy pracownik może odebrać dzień wolny za święto 3 września? Dodam, że okres rozliczeniowy w naszym zakładzie jest 4-miesięczny i kończy się 31 sierpnia br.

Nie mówią mi nic. Jak mi się ma chcieć?

Wszyscy chcemy mieć zaangażowanych pracowników. Marzymy o tym, by pracownicy traktowali firmę jak własny biznes, by w ich zachowaniu widoczne było przedsiębiorcze myślenie. Jednocześnie bardzo często traktujemy pracowników w taki sposób, że nie dajemy im szans na to. Komunikacja wewnętrzna może tu zrobić wiele, ale jako osoby odpowiedzialne za komunikację, musimy się skoncentrować na zaangażowaniu i zacząć traktować pracowników poważnie. Dzieje się tak rzadko. W wielu przypadkach właściwsze byłoby pytanie, dlaczego naszym pracownikom chce się jeszcze w ogóle pracować?

Wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z naszymi pracownikami umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z jednym z pracowników będziemy płatnikiem z tytułu wypłacanego mu w miesięcznych ratach odszkodowania? Jeżeli tak, to czy powinniśmy osiągany z tego tytułu przez pracownika przychód traktować jako przychód ze stosunku pracy? Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych powinniśmy naliczać w formie liniowej, czy progresywnej?

Pieniądze to nie wszystko

Przeciętny pracownik ma wrodzoną niechęć do pracy i unika jej, jeśli tylko może. Nie chce brać na siebie odpowiedzialności, woli raczej być kierowany. Jest mało ambitny i nad wszystko przedkłada bezpieczeństwo i święty spokój. Z tego powodu większość ludzi musi być zmuszana, kontrolowana, kierowana i straszona konsekwencjami, aby podejmować odpowiedni wysiłek ukierunkowany na osiągnięcie celów organizacji.

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Przerwa dla kierowcy

Zatrudniam na podstawie umów zlecenia kierowców do przewozu osób na lokalnych trasach. Przewozy dokonywane są małymi busami. Czy w związku z tym, że nie są to pracownicy, osoby te muszą mieć zapewnione jakiekolwiek przerwy w pracy?

Między płcią a godnością

Molestowaniem seksualnym może być zarówno szantaż seksualny, jak i stwarzanie nieprzyjaznych warunków pracy. Rozróżnienie to jest istotne i warto o nim pamiętać. Choć w jednym i w drugim przypadku odpowiedzialność ponosi pracodawca, to jednak formy i zasady tej odpowiedzialności różnią się zasadniczo.

Klucz do (e-)sukcesu

Redukcja kosztów szkolenia, szybsze tempo nauki prowadzonej w dowolnym miejscu i w dogodnym dla użytkownika czasie, obiektywizm narzędzi do weryfikowania poziomu wiedzy i oceny efektywności kursu - to kilka podstawowych zalet elektronicznych metod nauczania. Na co jednak warto zwrócić uwagę, aby wdrożenie e-learningu przynosiło pracodawcom i pracownikom rzeczywiste korzyści, a nie wzbudzało obawy przed nowoczesną formą przekazywania wiedzy?

Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie

W ostatnich kilku dniach większość pracowników naszego szpitala złożyło wnioski o udzielenie urlopów na żądanie na ten sam termin. Domyślamy się, że jest to ich forma protestu mająca na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Czy mamy w tej sytuacji obowiązek udzielenia pracownikom urlopów na żądanie? Skorzystanie przez nich z urlopów na żądanie w tym samym czasie doprowadzi do dezorganizacji pracy.

Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby

Przyjęliśmy do firmy stażystę finansowanego przez urząd pracy. Osoba ta zachorowała. Kto wypłaca jej świadczenia z tytułu choroby?

Przywództwo optymistyczne

W każdej firmie są prawdziwi liderzy i toksyczni szefowie. Pierwsi stają się przywódcami prowadzącymi firmę do sukcesu, drudzy mogą doprowadzić do rozpadu zespół, a firmę do bankructwa. Jednak czy można być przywódcą nie używając władzy? Jak dodawać ludziom odwagi i budzić w nich nadzieję w chwilach kryzysu? Które zachowania przełożonych działają destrukcyjnie i odbierają chęć do pracy? Jakimi cechami charakteryzuje się prawdziwy lider, a jakimi toksyczny szef? Jaką rolę odgrywa inteligencja emocjonalna i czy można ją rozwijać w sobie? Na te pytania odpowiada Richard Boyatzis, gość pierwszej Megakonferencji „Get Inspired! 2007” w Warszawie.

Czy pracownik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo wyboru tytułu ubezpieczenia

Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 1300 zł brutto. Dodatkowo pracownik ten prowadzi własną działalność gospodarczą. Czy podlega on ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnym, FP, FGŚP, czy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego

Pracownica do 30 czerwca była na urlopie wychowawczym. Z końcem czerwca minęły 3 lata tego urlopu. Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 31 lipca 2007 r. W związku z tym nie wróciła do pracy. Na zwolnieniu jest kod „B”. Pracownica poinformowała nas, że może być na zwolnieniu przez całą ciążę. Jak potraktować okres od 25 do 30 czerwca? Czy przysługują jej jakieś świadczenia za ten okres? Czy wliczyć go do okresu zasiłkowego?

Jak aktywnie słuchać, by budować właściwe relacje międzyludzkie

PROBLEMWygląda na to, że zapanowała nowa moda. Przełożony mówi mi, że za mało słucham. Na szkoleniu uczą mnie technik aktywnego słuchania. W książkach czytam, że dobry menedżer potrafi wsłuchać się w potrzeby swoich pracowników. Nie przeczę, że słuchanie jest częścią normalnej dyskusji, uzgadniania, zwykłej rozmowy. Jednak może warto się więcej uczyć precyzyjnego mówienia, przekazywania swoich myśli. Przecież moi podwładni oczekują ode mnie instrukcji, wytyczania celów, czasem porady. Jak będę ich tak w kółko słuchał, to zagubią się i nie będą wiedzieli, co robić.

Praca na zmiany

Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do 16.00, można wprowadzić system zmianowy? Jak w takim systemie należy wynagradzać pracowników?

Dane pracownika

Czy pracodawca, udostępniając komornikowi dane pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania pracownika o fakcie udostępnienia tych danych?

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

Ubezpieczenie społeczne studenta przebywającego na urlopie dziekańskim

Zatrudniliśmy na umowę zlecenia studenta. Problem w tym, że przebywa on obecnie na urlopie dziekańskim. Czy w tej sytuacji będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?

Czy jest możliwe potrącenie kosztów naprawy służbowego samochodu

Zatrudniam na podstawie umowy zlecenia kilku rozwozicieli gazet. Jeden z nich na podstawie zapisów umowy zlecenia korzysta z auta będącego własnością mojej firmy. Kilka dni temu zleceniobiorca wjeżdżając na wysoki krawężnik obok kiosku uszkodził miskę olejową w samochodzie. Auto, niestety, nie posiadało ubezpieczenia AC. Czy mogę w tej sytuacji potrącić koszt naprawy samochodu z wynagrodzenia zleceniobiorcy? Zaznaczam, że nie podpisaliśmy żadnej dodatkowej umowy dotyczącej warunków używania przez niego auta.

Jak rozliczyć nadpłacone w 2006 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

W lipcu tego roku otrzymaliśmy informację z ZUS o dokonanej w 2006 r. nadpłacie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jednego z naszych pracowników. W jaki sposób należy dokonać rozliczenia powstałej nadpłaty? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia tego rozliczenia w księgach rachunkowych.

Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko

Pracownik zwrócił się do naszego zakładu o zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko, ponieważ jego żona jest w szpitalu w związku z kolejnym porodem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wcześniej nie korzystał z zasiłku opiekuńczego, ponieważ dzieckiem opiekowała się żona, która nigdzie nie pracuje. Czy zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka poniżej 2. roku życia można wypłacić na podstawie innych dokumentów niż ZUS ZLA?

Zmiany w planie urlopów

Jestem kadrową w niewielkim zakładzie pracy. Trwa sezon urlopowy, w zakładzie pracy jest ustalony grafik urlopów. Niestety pracownicy dość często chcą przesuwać terminy urlopów, także pracodawca niekiedy poleca przesunięcie terminu urlopów ze względu na profil działalności zakładu pracy (niekiedy jest zmienne zapotrzebowanie na pracę). W skrajnych przypadkach zmuszona jestem przesuwać terminy zaplanowanych urlopów. Proszę wskazać, czy jest to praktyka zgodna z prawem i w jakich przypadkach można dokonać zmiany terminu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego określonego w planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Opola.

Czy dofinansowanie z zfśs trzeba konsultować z przedstawicielami załogi

Przedstawiciel załogi zwrócił się do pracodawcy z prośbą o uwzględnianie jego opinii przy przyznawaniu dopłat do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zakładzie tym nie działa organizacja związkowa. Czy pracodawca jest zobowiązany do uzgadniania z przedstawicielem załogi przyznawania dofinansowania do wypoczynku z zfśs dla konkretnego pracownika?

Czy płatne szczepienie pracownika wlicza się do podstawy wymiaru składek

W tym roku w czasie przysługującego mi urlopu zamierzam wybrać się na egzotyczną podróż do Afryki. W związku z tym faktem postanowiłem się zaszczepić przeciwko tropikalnym chorobom. Mój pracodawca postanowił sfinansować dla mnie to szczepienie w ramach premii za dobre wyniki w pracy. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania?

Czy coaching jest dobry na wszystko?

PROBLEMMam dosyć niewielkie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, pracuję od kilku miesięcy jako menedżer liniowy w dużym zakładzie produkcyjnym. Największym problemem jest dla mnie bardzo napięta atmosfera wśród moich podwładnych, częste konflikty i kłótnie. Słyszałem, że w takich sytuacjach zarówno moim pracownikom, jak i mnie samemu może pomóc coaching. Czy to możliwe?

Uchwała SN z dnia 3 sierpnia 2007 r. sygn. I PZP 6/07

Pracownicy zakładów opieki zdrowotnej korzystają z prawa do przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.) wobec czego określenie "dodatkowe dni wolne od pracy, o których mowa w art. 1291 §1 Kodeksu pracy", użyte w art. 32h ust.1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89), po uchyleniu art. 1291 ustawą z dnia 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 28, poz. 301), należy rozumieć jako "dni wolne od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym."

Kto nie kreuje, ten nie przeżyje

W czasie walki z rynkowymi rywalami nieustannie redukującymi koszty, innowacyjność jest jedynym sposobem na osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników. Jednak innowatorzy w dziale rozwoju produktu lub dziale badań nie zagwarantują sukcesu. Menedżerowie powinni promować kreatywne działanie, stałą gotowość do zmian, eksperymentów wśród wszystkich pracowników, na każdej płaszczyźnie funkcjonowania firmy. W jaki sposób mają to robić?

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?

Jak należy wyliczyć składkę na ubezpieczenie rentowe

Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym zakładzie pracy wynagrodzenie należne pracownikom za dany miesiąc płacimy z dołu do 5 dnia następnego miesiąca. W związku ze zmianą zasad naliczania składki rentowej od 1 lipca tego roku mamy wątpliwość, czy prawidłowo od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu, a należnego za czerwiec, naliczyliśmy składki zgodnie z nowymi zasadami?

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 sierpnia br. Czy jeśli zmienia pracę, trzeba mu zapewnić 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym? W poprzednim zakładzie nie wykorzystał 14-dniowego urlopu, a w naszym brakuje mu dni, abyśmy mogli mu takiego urlopu udzielić. Czy pracownik ten może w naszym zakładzie wykorzystywać urlop po jednym dniu?

Czy praca w godzinach nadliczbowych może naruszać odpoczynek tygodniowy

 Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ze względu na potrzebę wykonania pilnego zlecenia wykonywał pracę w jednym tygodniu również w sobotę i niedzielę po 8 godzin. Nie mogliśmy z nim ustalić terminu odbioru dni wolnych za tę pracę, więc na koniec okresu rozliczeniowego wypłaciliśmy mu dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę. Jednak nie wiemy, co w tej sytuacji dzieje się z odpoczynkiem tygodniowym, który z powodu pracy w sobotę i w niedzielę nie został zachowany. Czy pracownikowi przysługuje za niego jakaś rekompensata?

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

Macierzyński na wychowawczym

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.

Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Jak długo pracownica, która zamierza przyjąć na wychowanie dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego? Czy i kiedy może zrezygnować z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński dla ojca

Pracuję na pełny etat. Mam bezrobotną żonę, która jest w ciąży. Gdy żona urodzi, czy będę mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia mi tych urlopów? Czy grozi mi zwolnienie z pracy?

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia?

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

Jak ZUS ustala kwotę przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego

Przy ustalaniu wysokości przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego ZUS może zaliczyć do niego zarówno wypłacone świadczenie oraz wynagrodzenie za pracę, jak i kwotę zawieszonego świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2006 r., II UA 1/06).

Po rencie można starać się o świadczenie przedemerytalne

Nie jest możliwe zrezygnowanie z renty i przejście na świadczenie przedemerytalne. Osoby pobierające rentę mogą otrzymać to świadczenie, gdy prawo do niej ustanie.

REKLAMA